Bir önceki kayıttaki bilgiyi almak. Imalat programı icin.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe ve İngilizce
Arkadaslar imalat programi hazirliyorum;

Program ne yapacak: İmalatı yapılacak ürünler için ne zaman ne kadar hammadde lazım.

Programdaki bilgiler:
İmal edilecek malzemenin; adı, imalat yeri, imal edileceği yıl-ay, imal edilecek miktar, imalatta kullanılacak hammadde, ihtiyaç duyulan hammadde miktarı, imalat deposundaki miktar.

Örnek;
-Halı, A01noktasi, 2009-04, 50 adet, iplik, 5 kilo, 20 kilo depoda
-Halı, A01noktasi, 2009-05, 20 adet, iplik, 2 kilo, 15 kilo depoda(bir önceki ay 5 kilo kullandım)
-Halı, B01noktasi, 2009-04, 50 adet, iplik, 5 kilo, 10 kilo
-Halı, B01noktasi, 2009-05, 20 adet, iplik, 2 kilo

Bu örnekten yola çıkarsak 2'nci kayıtta depo miktarı bir önceki ay kullanılan miktarı düşürerek depoda 2009-5 ayında A01noktasinda imalat için 15 kilo iplik kalacağını göstermeli.

Örnekte "hammaddedurumu" sorgusunda "depo miktarı" sütununun bir önceki ayda kullanılacak miktarı düşerek göstermesini istiyorum.

Çok şey istemiyorumdur umarım :)

Zaman ayıranlara teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Önceki kayıttan hangi alanı getireceğinizi anlayamadım. Örneğiniz çok karışık tasarlanmış. Çözümlemek zor.. Yine de ilgili sorgudaki kayıtlardan yıl, ay, hammedde ve imalyerine göre eşleşen kayıtların ihtiyaç isimli alanındaki değeri bir sonraki kayıtta, ayrı bir alanda gösterdim. Siz bu alanı değiştirinbilir ve o kayıttaki işlemlere dahil edebilirsiniz..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Akşam kafam baya karışık olduğu için derdimi de çok karışık anlatmışım şimdi tekrar okuyunca size hak verdim. İstediğim şeyi çok basit bir şekilde açıklayayım.

iki kişi var "ali" ve "veli"
her ay belli miktarda para harcayacaklar
sene başında belli miktarda para ceplerine kondu
her ay harcadıkları para bir sonraki ay ceplerindeki para miktarını düşürmeli

Örnekte "ne_kadar_parasi_kaliyor" sorgusunda "cepteki para" sütununun değeri bir önceki ay harcanan para eksilmiş olarak görüntülenmeli.

Zaman ayıranlara teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 160 KB Görüntüleme: 13

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
İstediğiniz çok zor değil ama bu tasarımla değil.. Örneğin para alanları neden "metin" tablolarda neden benzersiz birincil anahtar yok? Bunları yaptıktan sonra bir iç sorguyla alabilirsiniz..

örneğin;

Kod:
Select bb.alan1, bb.alan2, vs,vs,
(select max(harcama) from nekadar_parasi_kaliyor where isim=bb.isim and id<bb.id ) AS onceki_para_değeri

from tablo_adı as bb

Excel Vers. ve Dili
Sayın beab05, daha kolay yardımcı olabilmeniz açısından hızlıca bir örnek yapıp gönderdim bu sebeple alan özelliklerini değiştirmeden hazırladım kusura bakmayın.

Verdiğiniz kodu çözümleyemedim, bu konuda bilgi eksikliğim var umarım kod yaza yaza bu eksikliğimi de gidermiş olucam. Kodu hazırladığım örneğe göre yazabilirseniz minnettar kalırım.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Mevcut tasarımınız o sql cümlesine uygun olmadığı için zaten bir takım değişiklikler yapmanızı önermiştim ;)

Excel Vers. ve Dili
Sayın beab05 tavsiyeleriniz doğrultusunda tasarımı değiştirdim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 224 KB Görüntüleme: 15

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Önce "nekadar_parasi_kaliyor" isimli sorgunuza eklediğiniz "id" alanını dahil ediniz daha sonra yeni bir sorgu yaratın SQL görünümünde açın ve alttaki cümleyi aynen yapıştırınız..

SELECT bb.id, bb.isim, bb.ay, bb.harcama, bb.ceptekipara,
nz((select sum(harcama) from nekadar_parasi_kaliyor where id<bb.id and isim=bb.isim ),0) AS once,
ceptekipara-harcama-once AS kalanpara
FROM nekadar_parasi_kaliyor AS bb
ORDER BY bb.id;

Excel Vers. ve Dili
Sayın beab05, haftasonu cevap yazamadım kusura bakmayın, yadığınız sorgu istediğim gibi çalıştı ancak daha öncede dediğim gibi sql sorgusu yazmak ve yazılmış sorguyu çözümlemek konusunda bilgisizim, sanırım bu işten vazgeçicem :(
Yardımlarınız için teşekkürler.