Bir sayıyı diğer sayıların ortalaması olarak yazdırma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Merhabalar, sorum biraz karışık gibi, sözlü notu 61 olsun bu nota dört tane notun ortalamasından ulaşılsın örneğin(62+59+61+62)/4=61 şeklinde. Her yeni notta bu rakamlar rastgele değişsin. Bu işlemi excelde otomatik olarak yaptırmaya çalışınca önce ortalama olması istenen rakamı belirledim. Sonra en düşük ve en yüksek sözlü notlarını belirledim. Daha sonrada en düşük ve en yüksek sözlü notları arasında rastgele rakam buldurdum ve bu rakamların toplamını alarak 4 e böldürdüm. Sonuç benim istediğim ortalama oluncaya kadar da rastgele seçimi tekrarlıyorum
Sorun bu işlemin çok uzun sürmesi ve küsürattan dolayı iki rakam birbirini tuttuğunda bitti şeklinde bir mesajı hücreye yazdıramıyor olmam
Biraz karmaşık anlattım ancak bu işlemi seri bir şekilde yapabilir miyiz. Lütfen yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim

Murat OSMA

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR-EN
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-12-2028
Örnek dosya üzerinde ne yapmak istediğinizi tekrar anlatabilir misiniz ?

Excel Vers. ve Dili
Office 2007
Excel 2007 Türkçe
Merhabalar,
Benim de yardım istediğim bir konu var. Örnekle anlatmak istiyorum:

B1 hücresinde "n" sayısı
B2 hücresinde "M" sayısı
B3 hücresinde "s" sayısı bulunacak.

Bir komut tuşuyla, ortalaması "M" olan, standart sapması "s" olan, rastgele "n" tane tam sayının C sütununda dizilmesini istiyorum.

Bir diğer komut tuşuyla da aynı işlemi ondalıklı sayılarla (yani M ve s ondalıklı olacak şekilde) gerçekleştirmek istiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler...