Bir sütundan diğer sütunlara nasıl dağıtabilirim

A Sütununda yazılı bulunan 10 bin satırdaki verileri diğer sutunlara yani B,C,D,E.............. sütunlarına her sütuna 50 adet olmak üzere verileri formül dışında başka bir yöntemle otomatik olarak aktarmak istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bu kodu bir deneyin..

[vb:1:832959cb66]
Sub Makro1()
Application.ScreenUpdating = False
sonsat = Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
sutun = 2
For i = 51 To sonsat Step 50
Range("a" & i & ":a" & i + 49).Cut
ActiveSheet.Paste Destination:=Range(Cells(1, sutun), Cells(50, sutun))
sutun = sutun + 1
Next i
End Sub
[/vb:1:832959cb66]

Sn.danersin
öncelikle teşekkür ederim ancak ben makro bilmiyorum inşallah bu sitenin sayesinde bunu da öğreneceğim, makrosuz mümkün değilmi. acele ihtiyacım var.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
10000 satır için başka hiç bir yöntem pek otomatik olmaz.. eğer excelde bu çapta işler ile uğraşıyorsanız, kod yazmayı bilmeseniz bile kodları alıp kllanmayı öğrenmenizi tavsiye ederim..
ben kodları bir sayfaya ekleyip yolluyorum.. nasıl yaptığımı ise
sn.isakarakus çok güzel anlatmış ...

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=4153

Hiç tanımadığın kişilerden yardım görmek ne kadar güzel, teşekkürler.

Siz bir harikasınız, daha önceki hücreleri nasıl renklendirebilirim mesajıma bir cevap alamamıştım. ancak o mesajımla ilgili sorunumuda hallettim, renklendirebileceğim dosya numaralarını veri süz yöntemiyle tespit edip sayfa 2 de kopyaladıktan sonra makroyla istediğim sonucu aldım. Teşekkür etmek yetmiyor. sayenizde birşeyler öğrendim.sizlere başarılar diliyorum.

sayın danersin
her sayfaya 10 sütun olmak üzere dağıttım ancak en son IV sütunu ve daha önceki birkaç sütun boş kaldı buda örneğin 26 ncı sayfaya rastlamakta sadtece 4 sütun dolu görünmekte bu kez 27 nci sayfada alt yani 51 nci satırtan daşlayan sayfalar istedğim şekilde işlerime yetecek kadar doldurmakta yani her sayfaya 10 sütun sığmakta, bu durumda tüm sayfalar tamamı dolu iken sadece bir sayfada eksik kalmakta verilerin tamamı dağılmakta eksiklik yok yalnız sayfalardan birisinde eksik sütun nedeniyle boş kaldığında görüntü hoş olmuyor. öğrenmek istediğim son sütunların bir kaçını iptal etmem mümkünmü veya sütun ekleyebilirmiyiim yani IV den sonra veya IV den önceki sütunlardan istedğim kadarını kaldırıbilirmiyim yani bir sınırlama koyabilirmiyim koymam halinde makro çalışırmı ayrıca sayfa yapısından çalışma sayfasını önce sola sonra sağa veya önce aşağı sonra yukarı olarak değiştirmeme rağmen yine hata vermekte. formda arama yaptım sadece iki cevap bulabildim oda istedğiim cevaplar değildi.anladığım kadarıyla excelin özelliğinden kaynaklanmakta ilave yapılamamakta XP ofis kullanıyorum veya diğer ofis programlarında bu hatayı verip vermeyeceğini bilmiyorum. başarılar

Sayın danersin büyük ihtimalle yoğunsunuz ancak başka ilgilenebilecek ve yardımcı olabilecek forumdaki arkadaşlardan da yardım bekliyorum. teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
birkaç gün bakmayınca mesajlar yığılıyor forumda ve böyle atlamalar olabiliyor, kusura bakmayın.

@icra22, en son yolladığım dosyadaki kodları buraya yapıştırmanız mümkünmü. o kodlarda değişiklik yaparsak sanırım istediğinizi yapabiliriz.
bir sayfanıza 10 sütun sığıyorsa 250. sütundan sonra 51. satıra atlaması sağlanabilir.

ben olamasamda bir arkadaşımız ilgilenir umarım.

Sub Makro1()
Application.ScreenUpdating = False
sonsat = Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
sutun = 2
k = 1
For i = 51 To sonsat Step 50
Range("a" & i & ":a" & i + 49).Cut
ActiveSheet.Paste Destination:=Range(Cells(k, sutun), Cells(k + 49, sutun))
sutun = sutun + 1
If sutun = 256 Then
k = k + 54
sutun = 1
End If
Next i
End Sub

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Þu an üstünde fazla çalışamayacağım ama gördüğüm kadarı ile
kodda If sutun = 256 Then satırındaki 256'yı 251 yaparak (yada bir aşağı,bir yukarı) istediğinizi elde etmeniz gerekir..
bu şekilde bir deneyip haber verebilirmisiniz.

Denedim, olmadı, hatta 10 sütun değil, 7,8 sütunlara düşürdüm yine bir sayfada düzensizlik oluyor, sütun genişliğini artırdım eksiltim aynı şekilde bir sayfa hariç tüm sayfalara sütunlardaki veriler eşit değitilmakta, bazen hata veren sayfa sadece bir sütundaki verileri göstermekte, bazen 4 sütundaki verileri göstermekte yani her sayfa örneğin 8 sütundan oluşuyorsa hata veren sayfa 8 den aşağı olarak göstermekte buna rağmen işimi tam görmesede idare etmeye çalışacağım, ancak titiz olmam nedeniyle hatalı sayfayı görünce hoşuma gitmiyor ilgileneceğinizden eminim yinede teşekkürler