bir sütunun değerine göre liste oluşturma

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 vbasic
Merhaba Arkadaşlar,

yapmak istediğim şey şu; bir sütunun (kategori) değerini Ana sütunundaki değerlerden oluşan listeden seçiyorum, burda seçtiğim değere göre de altkategori sütununda açılan listeden değer seçmek istiyorum. Mesela kategori olarak A yı seçersem, altkategori sütununda açılan listeye sadece A1,A2,....A7 değerlerinin gelmesini, B seçilirse B1,B2,B3...B6 gelmesini istiyorum.
Ekran görüntüsünü ekliyorum.

nasıl yapabilirim acaba ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 vbasic
cevaplar için teşekkür ederim,

ancak problemi çözemedim henüz.

verilen örneklerde ana liste elemanı sabit gibi düşünülmüş ve ona göre koşullu liste oluşturulmuş, ancak bizim örnekte kategori sütununda ki her hücre listeden seçilecek ve listeden seçilecek değere göre alt kategori sütununda farklı bir liste çıkması gerekiyor.Yani ana kategorinin adını dinamik olarak almak gerekiyor.

Bunun için
Kod:
Function MDP_Liste(MDP_Adi As String)
bir fonksiyon yazdım bu fonksiyona MDP_Adi ni geçirince alt kategori listesini oluşturmak da kullanacağımız listenin adını getiriyor. (fonksiyon çalışıyor test ettim)

Alt kategori sütunu ana kategorinin hemen yanında olacağından burda seçilmiş olan hücre değerini de
Kod:
MDP_Liste(KAYDIR(HÜCRE("adres"));0;-1))
formülü ile alarak altkategori sütununda liste oluştururken listenin kaynak kısmına yazdım ancak öyle bir tanımlı alan bulunmuyor şeklinde hata oluşuyor.

Nerede hata yapıyorum veya daha farklı nasıl yapabilirim.

teşekkürler.

Erdem Akdemir

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2016 PRO TÜRKÇE-İNG. 64 BİT
örnek dosya ekleyebilir misiniz.