Bir sutuna girilen değerin tekrar girilmesini engellemek

Arkadaşlar merhaba...

Excelde Diyelim A sütünunu seçip oraya girilen bir değerin tekrar girilmesi durumunda bir hata vermesini ve bu değiri girmesini istemiyorum.

Bunu yapmanın bir yolu warmıdır.

Þimdiden te$ekkürLer... :yardim:

G

Guest

Misafir
Merhaba akalaycıoglu

Bunun için bir önerim olacak aynı sutuna aynı değerleri girildiğinde o hücre rengi kırmızı olacak şeklinde bunun için ben B6 hücresini seçtim.Bu hücre içerisinde iken Format menüsünden koşullubiçimlendirmeyi seçin ve ekrana gelen pencereden sol taraftaki seçeneği formul olarak seçin ve sağ taraftaki kutucuğa ise
=B6=VLOOKUP(B6;$B$1:B5;1;0)
formulunu yazın ve sağ taraftaki biçim(format) butonuna basın ve ekrana yeni velen pencereden renk sayfasını seçin burada kırmızı rengi seçin ve tamam butonuna basın.Birtane daha biçimlendirme oluşturmak icin pencerenin altındaki ekle butonına basarak yeni bir seçenek çıkmasını sağlayın.Burada da sol kutucukta formul seçeneğini seçin ve sağ kutucuğa da
=B6=VLOOKUP(B6;B7:$B$65000;1;0)
formulunu yazınız ve sağ taraftaki biçim(format) butonuna basın ve ekrana yeni velen pencereden renk sayfasını seçin burada kırmızı rengi seçin ve tamam butonuna basındaha sonra asıl pencerede de Tamam butonuna bastığınızda istediğiniz hücre biçimi hazırlanmış olacak bu hücre formatını bütün B stununa kopyalamak içim

B6 hücresini kopyalayarak Düzen menüsünden Farklı kaydet seçeneğini seçin ve ekrana gelen pencerenin üst bölümündeki seçeneklerden biçim (format) seçeneğini seçerek Tamam butonuna basarsanız bu hücre büçümü bütün B stunundaki hücrelerede uygulamış olur ve B stununda aynı şeyi iki defa yazdığınızda hücre rengi kırmızıya dönüşecektir.

Not :Biraz uzun oldu ve Benim menüm ingilizce olduğu için türkçelerini tam olarak verememiş olabilirim onun için üzgünüm :(

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TR
kopyalayarak Düzen menüsünden Farklı kaydet seçeneğini seçin ve ekrana gelen pencerenin üst bölümündeki seçeneklerden biçim (format) seçeneğini seçerek
Sanırım bahsettiğiniz "Farklı Kaydet" değil "Ã?zel Yapıştır".
Küçük bir düzeltme yapmak istedim.
İyi günler.. :hey:

Bu da doğrulama ile bir çözüm. Aynı değerin girilmesine hiç izin vermiyor. Bir bakınız...

Yukardaki örneğe ek:

a1 hücresine doğrulama uygulanmasa daha iyiymiş. Direkt a2 den başlanmalıymış. Kullandıkça gelişir ya zaten.

G

Guest

Misafir
Çok güzel olmuş elinize sağlık

:bravo: :bravo: :bravo: :dua: :bravo:

Arkadaşlar Çok Teşekkür ederim hepinize....

Þu anda uygulama Safhasına geçiyorum umarım ba$arılı oLabilirim.. :)

Serpily iLginden dolayı çook t$k ederim..

Yanlıs senin yasdığın formülü uygulayınca mesela A5'e yasılan değeri A4'e yasabiliyorum Ama A6,A7,A8........... yasamıyorum. ufak bir sorun war sanırım formüLde.. Genede çook t4k ederim arkada$ım... :agla:

Sayın akalaycioglu önceki örnek girişin bir düzen dahilinde yapılacağını varsayarak, ki bu bir hata idi, giriş yapılan hücreden sonraki hücreleri kontrol ediyordu. Ekli dosyada hem önceki hem de sonraki hücreleri kontrol edecek şekilde formulün aralığını genişlettim. Umarım tam olarak ne olduğunu anlayamadığım probleminize de çözüm olur.