Bir Tabloda/Pivot Tabloda Max. ve İkinci Max. Alan Değerleri Getirme Formülü

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-01-2026
Merhaba,

Büyük bir pivot tabloda yatay bazlı maksimum ve ikinci maksimum değerleri alan kolon başlıklarını, farklı sayfada yer alan ürün kodlarından eşleştirerek tabloya nasıl getirebilirim.

Örneğin;
a123 ürününde maksimum değer 242 ve bunun kolonu 11 bunu istiyorum. İkinci maksimum değeri 227 ve bunun kolonu 12 bunu istiyorum.
a124 ürününde maksimum değer 244 ve bunun kolonu 13 bunu istiyorum. İkinci maksimum değeri 219 ve bunun kolonu 6 bunu istiyorum.
:
:

Özetle tablonun en sağında yer alan Sarı ve Yeşil alanları, farklı sayfada yer alan ürün kodlarından eşleştirerek nasıl getirebilirim ? Desteklerinizi rica ederim.

Örnek dosyayı ekte paylaşıyorum

250084

Öyle bir formül olmalı ki ürün kodunun max. değerinin ve ikinci max değerinin aldığı kolon rakamlarını istiyorum.
250087

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Dosyanız...

.

Ekli dosyalar

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
15-01-2026
Teşekkürler ama burada ürünler aynı sıralı olduğu için direkt satırdan getirebilmişsiniz.
Ürün kodları bambaşka sırada ve aşağıya doğru iniyor. Aşağıdaki tabloda olduğu gibi. Bunu nasıl yapabiliriz, sanıyorum yatayara, çaprazara tarzı bir şey mi yapılması gerekiyor. Desteğinizi rica ederim

250093

Ekli dosyalar

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
....

.

Ekli dosyalar

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
15-01-2026
Teşekkürler hocam çok kompleks göründü formül. Dolaylı formülleri vs. :)
Henüz başlangıç seviyesindeyim, bir çözmeye çalışayım. Daha temel bir çözümü yok sanırım

yyhy

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2021 TR
Microsoft 365 TR
20-03-2029
Sayın @beu yanlış anlamadıysam formülle turuncu işaretli alanda büyükten küçüğe değerleri sıraladım.
Bu şekilde bir şey mi istiyorsunuz?

Ekli dosyalar

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
15-01-2026
Sayın @beu yanlış anlamadıysam formülle turuncu işaretli alanda büyükten küçüğe değerleri sıraladım.
Bu şekilde bir şey mi istiyorsunuz?
hayır hocam böyle değil.

• Çok büyük bir pivot tablom var, görseldeki gibi üstteki tabloya benzer yapıda.
  • Ürünler 1 adetten, 15 adete kadar müşteriler tarafından alımları gerçekleştirilmiş.
  • Peki en fazla alım hangi adette olmuş ve en fazla ikinci alım hangi adette olmuş ürün bazlı onu görmek istiyorum. Örneğin; a123 ürününde en fazla sipariş 11 adet (242 sipariş), en fazla ikinci sipariş 12 adet (227 sipariş) birikmiş. Diğer bir örnek a124 ürününde en fazla sipariş 13 adet (244 sipariş), en fazla ikinci sipariş 6 adet (219 sipariş). Ben burada koyu ile işaretlediğim rakamlara ulaşmak istiyorum. Yani ürün bazlı en fazla alımlar hangi adetlerde birikmiş onu istiyorum.
  • Turuncu okla işaretlediğim gibi farklı bir sayfada ürün kodlarının sırası karışık bir şekilde bir tablom daha var. Ben buraya bir formülle koyu ile işaretlediğim en fazla alımlar kaç adette birikmiş onu görmek isteiyorum.

250105

Ekte paylaşıyorum dosyayı

Ekli dosyalar