Bir tablodan alınan bilgilerle otomatik sıralama

Yani arkadaşlar bir firma ve komisyon tablom var;
yaklaşık 100 firma içinde hergün alınan komisyonları bir kitaba yazıyorum bu bahsettiğim tabloda oradan verileri alıp toplayıp bu firma ve komisyon sayfasına kaydediyor. Benim istediğim 3 bir tablo yapmak ve bunun adına Komisyona göre top ten demek. Yani en yüksek komisyona göre sıralanmasını istiyorum.
Þimdi rank fonksiyonuna göre sıralamasını bulup etopla ile toplam komisyonları sıraladım, ama yanlarına firma isimlerini yazdıramadım. etopla metinleri yazmadığı için olmuyor. bununla ilgili bir çözümü olan varmı yada bambaşka yoldan gidip bu sorun haledilebilirmi..

teşekkürler

yani daha açıklayıcı olmak için....

heran güncellenen ve değerleri değişen bir tabloda, başka bir tablo üstünde sıralanmış nasıl gösterilir...

Mesale

Tablo 1

Firma Komisyon tutarı
A firma 100 ytl
B firma 900 ytl
c firma 500 ytl

Tablo 2

Sıra No Firma Komisyon Tutarı
1 B Firma 900 ytl
2 c Firma 500 ytl
3 A Firma 100 ytl

Diyelimki tablo 1 de yeni güncellemeler olduğu and mesala A firmasına 600 ytl daha kom alınıp toplam A komisyonu 700 ytl olduğunda Tablo 2 bunu otomatik algılayıp A firması 700 ytl ile 2. sıraya çıkıp C firması 3. sıraya düşecek... Aslında 3 firma ile basitde benim asıl tablomda toplam 100 firma var haberiniz olsun...

Tablo 2 deki formüller nasıl olmalı sorun burda işte.

Yardımlarınız gerçekten çok sevaba geçecek arkadaşlar...

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2007 Türkçe
Sayın turan1971

Ekteki örneğin size yardımcı olacağını sanıyorum. D sütununu gizleyebilirsiniz. F3'ten aşağı doğru formüller dizi olarak girilmelidir. Yani formülü girdikten sonra CSE'ye (CTRL ; SHIFT ; ENTER tuşlarına ) aynı anda basılmalıdır. Bunu önce F3'e uygulayıp aşağı doğru kopyalayabilirsiniz. Ã?rnek 100 firma için yapılmıştır. Aynı komisyona sahip firmalar (yeşil ve sarı alanlar)sıralanmıştır (sıra no'ları tektir)
Not :örnek Chip Pearson, www.cpearson.com sitesinden uyarlanmıştır.

evet oldu,,, mükemmel oldu hem... çok teşekkür ederim...
aslında teşekkür etmek için geç kaldım ama mazeretim var.
F3'teki yazmış olduğunuz formüle kafa patlatmam gerektide biraz anlayabilmek için. ama utanarak söyliyeyim anlayamadım.

ama hadi anlatın demicem merak etmeyin sn.levtepe...
www.cpearson.com adresini inceleyip araştırıp öğreneceğim.
tıkandığımız yerde sizin gibi arkadaşların var olduğunu bilmek insanı rahatlatıyor.

nice nice yeni yıllara, ve herkezin kurban bayramı kutlu olsun...