birden cok ve bagli verileri toplama ve saydırma

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 English
merhaba arkadaslar,
benim sorunum su ki birden cok veri iceren bir toplama ve sayma formulu yazmam gerekiyor. kalem, kitap, defter den olusan bir urun grubu dusunun. ve bu gruplar turkye'nin tum sehirlerinde satista. ben turkiye'de satilan tum kalemleri saydirabiliyorum bunlarin kaca satildigini da toplatabiliyorum. ancak ankara'da kac tane kalem satilmis ve ankara'da satilan kalemler toplam ne kadara satilmis bunu hesaplatamiyorum. ekte benzeri bir dosya koyuyorum. lutfen bana yardim eder misiniz?
yssahin

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((B1:B8="Kalem")*(D1:D8="Ankara")*(C1:C8))
Aramak istediğiniz ürün ve şehir isimlerini başka bir hücreye yazarak "Kalem" ve "Ankara" yerine bu hücrelerin adreslerini yazabilirsiniz.

F1 Kalem
G1 Ankara

ise;

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((B1:B8=F1)*(D1:D8=G1)*(C1:C8))

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 English
cok tesekkur ederim. soylediginiz gibi yapip fiyatlari toplattim ama ankara'da satilan kalem adedini hala bulamadim. onu nasil yapabilirim acaba desem cok mu olmus olurum?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek dosyanıza göre adet bilgisi hangi sütunda?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 English
ben ilk mesajimda bir excel tablosu gondermistim adet sutunu yok orda. cunku benim calistigim dosyada da yok. ben her satirin yanina 1 yazarak sumproduct ile onu yaptim fiyatlari degil de o yazdigim 1 rakalmarini toplattim. azicik kandirmisim galiba programi :) ama aklima baska bi cozum gelmedi. bunun kendine ait bi formulu var mi onu da bilmiyorum ama bu da bi cozum olabilir. siz boyle bir durum icin bi formul biliyo musunuz acaba? bana anlatabilirseniz sevinirim.