birden fazla aralık verilerini benzersiz listeleme

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhabalar office 2019 fonksiyonları ile
birden fazla alandaki verileri benzersiz nasıl sıralayabiliriz.
ben ekli dosyada yardımcı hücreler kulllanarak çözüme ulaşabiliyorum ama alternatif çözümler, oluyorsa tek formüllü çözümler beklemekteyim

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Türkçe 64 BIT
25-07-2023
Dosyayı harici siteye yükler misiniz?

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
18-03-2025
254069
mavi renkli yerlerde bulunan sorumda belirttiğim gibi birden fazla aralık taki verileri benzersiz yapılması ile ilgili bir sorum (AH-AI-AJ) yardımcı sütunları kullanarak AM sütununda çözüm ürettim ama bu tip veriler olursa birden fazla aralıkta bulunan verileri benzersiz listelenmesi ile ilgili örnek uygulamalar, çözümler varsa bilmek istiyorum
bana gelen veri bu şekilde olunca formatı bozamıyorum, bizler forum hocalarımızdan öğrendiklerimizle artık en uygun (en düzgün) verileri liste yada tablo vs yazıp sonuçlara gidiyoruz ama işte böyle bitişik hücreler kullanılmış, dağınık veriler olunca çözüm üretmekte zorlanıyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Belki faydalı olabilir...

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Excel2019 için istendiğinden,
Excel2019 da mevcut olan METİNBİRLEŞTİR işlevi ve
Excel2013 ve üzeri versiyonlarda bulunan XMLFİLTRELE işlevinin
kullanılmasıyla bir çözüm örneği olsun.

Not :
1 - Söz konusu alanlar, sürekli olmayan ve farklı boyutlarda alanlardır. Bu alanlar, METİNBİRLEŞTİR işlevinde direkt olarak aralık referansı yazılarak kullanılabilme özelliği mevcuttur.
2 - METİNBİRLEŞTİR işlevinde karakter adedi limiti 32.767 dir. Yani birleştirilen metinlerin karakter adedi 32.767 geçtiğinde HATA verecektir.

Dosyanızda,
Öncelikle $F$39:$AC$44 ve $F$48:$AC$53 alanlarını seçerek silin. Çünkü bu hücrelerin en az birinde BOŞ görünümü olan farklı bir karakter mevcut gibi.
Daha sonra
AP6 hücresine formülü yazın ve aşağıya doğru kopyalayın.
Kod:
=EĞERHATA(XMLFİLTRELE("<x><a>"&METİNBİRLEŞTİR("</a><a>";;$F$12:$AC$20;$F$24:$AC$29;$F$39:$AC$44;$F$48:$AC$53)&"</a></x>";"//a[not(. = preceding::a/.)]["&SATIRSAY($F$12:$F12)&"]");"")
Sonuç olarak, dosyanızdaki AM kolonundaki Alfabetik Sırasız Benzersiz Listesi elde edilecektir.
Örnek dosyanız ektedir. İncelersiniz.