Birden Fazla Dosyaya aynı anda veri girişi

Size tuhaf mı gelir bilmiyorum ama şöyle bir sorunum var. Bilgisayarımda müşterilerin hesaplarını tuttuğum ve içinde birçok sayfa ve formülün bulunduğu biribirinin tamamen aynı ama ayrı elli'den fazla excel dosyam var. Her yeni bir müşteri eklendiğinde örnek olarak oluşturduğum bir dosyanın kopyasını yaratarak dosya sayısını gün geçtikçe arttırıyorum. Fakat bu dosyalarda zaman zaman değişiklikler, yeni eklemeler veya formüller kurmak durumunda kalabiliyorum. Takdir edersinizki bu kadar çok dosyanın herbirine ayrı ayrı girip değişiklikleri yapıp, kaydetmek epey zahmetli ve çok zamanımı alıyor. Hani diyorum nasıl olsa dosyalar tıpatıp aynı, tekbir dosya üzerinde değişiklik yapsamda bu değişiklik diğer bütün dosyalardada aynı anda gerçekleşse nasıl olur. Çok şey istiyorsun dediğinizi duyar gibiyim ama gerçekten bu büyük bir sorun çaresi vardır herhalde.

dosyada sayfa numarısının üzerine gelip sağ tuşla tüm safları seçıp sayfadaki değişiklikleri yaptıktan sonra tekrar sayfaları çöz tıkladıktan sonra kaydet,ve bütün sayfaadaki değişikler yapılmış olur.

Excel Vers. ve Dili
2003
2007
2010
eger birden fazla dosya yerine birden fazla çalışma sayfası kullanırsan hepsini aynı anda değiştirmen mümkün olabilir aksi vb dili bilmiyorsanız pek mümkün değil

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunu yapmak elbette vba ile yapmak mümkün,fakat bu durumda elli adet dosyanızında açık olması gerekecektir. Eğer dosyalarınızdaki sayfa sayısı çok fazla değilse hepsini tek dosyada birleştirebilirsiniz. Bu durumda değişiklikleri her sayfaya uyarlamak çok kolay olacaktır. Bir diğer çözümde şöyle olabilir, her dosyada ortak referanslar varsa bu referansları,ayrı bir dosyada tutarsınız ve tüm dosyadaki verileri formüllerle bu referans dosyadan çekersiniz. Bu durumda referans dosyanızda yapacağınız her değişiklik tüm dosyalara otomatik olarak yansıyacaktır. İsterseniz bir örnek dosya ekleyin inceleyelim.

benzeri problem bende de var. Cözümünün, "Sayfalara İsteğe Bağlı Veri Kaydetmek" başlıklı soruda yaratılan makrolarla cözmek en güzeli.. Makrolarla aram iyi olmadığı için o makroları istediğim hale getiremedim.. Arkadaşımız ve ben farklı dosyalar yaratmak yeribe "Sayfalara İsteğe Bağlı Veri Kaydetmek" te üretilen makroşarı kullanarak, girdiğimiz verileri ayrı bir sayfada sıra halinde saklamamız ve istediğimizde bunları geri çağırarak işlemimizi yapmak daha profesyonelce olacaktır...