Birden fazla kullanıcı tarafından eş zamanlı excel kullanımı

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14/03/2023
Çalıştığım departmanda bazı dosyalar üzerinde eş zamanlı olarak ortak çalışmamız gerekiyor. Fakat bunu yaparken firma dışı bir bulut servisinden yararlanmak çok istemiyorum, çünkü firma dışı kaynaklara tedbirli yaklaşılabilir. Excel de incelediğim kadarıyla "Office 365 Sharepoint" ve "Onedrive" isimli servisleri gördüm (Ekran görüntüsü ekte).

Firmanın kendi online döküman servisini kullanarak bunu yapabilir miyim?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
14/03/2023
Herkese tekrar merhaba, konuyu tekrar öne çıkarmak istedim belki o zaman görmeyen arkadaşlar görebilirler. Teşekkürler.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
İkisi de bulut mantığı ile çalışmakta fakat dosyanın durduğu yer farklı.
Sharepoint ihtiyacınıza uygun gibi görünüyor ancak lisans bedellerinin pahalı olduğundan bahsediliyor.

http://tayfundemirbas.net/2013/08/03/sharepoint-nedir-nerelerde-kullanilir/

Daha basit olarak dosyayı "paylaşım" moduna açarak ve paylaşılan bir klasöre koyarak, dosya üzerinde birkaç kullanıcı ile kullanabilirsiniz. Değişiklikler kaydedildiği anda görülebilir.

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
14/03/2023
Teşekkürler cevabınız için. Dosyalar halihazırda paylaşıma açık bir yerde fakat benim amacım, dosya bir kullanıcı tarafından değiştirildiğinde (Örneğin excelde bir hücreye bir veri girildiğinde) o kişi dosyayı son haliyle kaydetmese dahi diğer kullanıcıların kapat-aç yapmadan dosyanın son halini görebilmelerini sağlamaktı. Örneğin ben A3 hücresine bir veri girişi yaptığımda dosyaya benimle eş zamanlı bağlanan diğer kullanıcıların ekranında da A3 hücresindeki ilgili verinin otomatik olarak değişmesi.

Belki biraz fantastik ama sanki bir ara böyle birşey yapıldığını duymuştum da o yüzden konuyu açayım dedim.

Bu arada sharepoint paylaşımınız için de ayrıca teşekkür ederim. Şu aşamada öyle bir teklifte bulunmam zor görünüyor.

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
14/03/2023

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Eski sürüm ofis kullanan üyelerimiz için bu yöntemi kullanmak istediklerinde güncel ofisi edinmek zorundalar.