Birden fazla listboxı nasıl senkronize kullanabilirim?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 TR | Excel 2013 TR
Selamlar arkada�lar,

G�eenlerde i�yerindeki arkada�lar�n ricas� ile bir excel makrosu yazmaya ba�lad�m.
Arkada�lar�m fatura kontrol� yap�yor ve fazla faturalanan veya usule uygun olmayan kalemleri fatura tutar�ndan d���yorlar ayr�ca faturadaki 150 �ahsa ait harcamalardan yap�lan bu kesintileri bir icmale kaydedip ilgililere ula�t�r�yorlar ve bunu ka��t-kalemle yap�yorlar. Ben bu noktada yazma i�ini en aza ingirgemek ve toplam alma ile yaz�c�ya g�nderme i�ini de halletmek �zere userform kullanarak makro yazmaya ba�lad�m.

Kod yazma bitti�inde kullan�c� excel sayfas�n� g�rmeyecek, dosya a��ld���nda userform otomatik �al��acak. �imdilik bu detaylarla u�ra�mad�m. ekteki xls dosyas�ndaki userformu ba�lat�p "G�ncelleme yapmadan kesinti formunu a�" d��mesine bas�ld���nda -ki kullan�c� genelde b�yle yapacak- kesintilerin girildi�i userform a��lacak. bu formda di�er kontrollerin yan�nda 3 adet listbox var ve hepsi birbirleri ile ba�l� (3 s�tunluk bir sat�rdaki s��tun bilgileri her birine bir s�tun bilgisi d��ecek �ekilde ayarlanm�� durumda). Niye 1 de�il de 3 listbox derseniz her s�tunun textalign format ayr� ve anlad���m kadar� ile 1 listbox i�in b�t�n s�tunlarda ge�erli olan sadece bir adet textalign tan�mlanabiliyor, sebebi bu i�te; zazuriyet.

Kesinti formunu �al��t�r�p listboxlara t�klad���n�zda bunlar zaten senkronize �al���yor diyebilirsiniz, dikkatli incelerin. mesela 2 si en �stteki sat�r� g�sterirken 3. y� enson sat�r� g�sterecek �ekilde kayd�rma �ubuklar� vas�tas�yla ayarlar ve son sat�r� g�steren listboxta g�r�len sat�rlar�n en �st�ndeki sat�r� se�erseniz ne istedi�imi anlayabilirsiniz.

Ayn� sat�ra ait bilgiler bir hizada olmuyor.

benim kullan�c�y� �a��rtacak bu duruma el koymam gerek ama nas�l yapaca��m� bilmiyorum.

yard�mlar�n�z i�in �imdiden te�ekk�r ederim.

Excel Vers. ve Dili
Karakterler düzgün çıkmamış tekrar gönderiyorum
--------------------------------------------------------------

Selamlar arkadaşlar,

Gçeenlerde işyerindeki arkadaşların ricası ile bir excel makrosu yazmaya başladım.
Arkadaşlarım fatura kontrolü yapıyor ve fazla faturalanan veya usule uygun olmayan kalemleri fatura tutarından düşüyorlar ayrıca faturadaki 150 şahsa ait harcamalardan yapılan bu kesintileri bir icmale kaydedip ilgililere ulaştırıyorlar ve bunu kağıt-kalemle yapıyorlar. Ben bu noktada yazma işini en aza ingirgemek ve toplam alma ile yazıcıya gönderme işini de halletmek üzere userform kullanarak makro yazmaya başladım.

Kod yazma bittiğinde kullanıcı excel sayfasını görmeyecek, dosya açıldığında userform otomatik çalışacak. şimdilik bu detaylarla uğraşmadım. ekteki xls dosyasındaki userformu başlatıp "Güncelleme yapmadan kesinti formunu aç" düğmesine basıldığında -ki kullanıcı genelde böyle yapacak- kesintilerin girildiği userform açılacak. bu formda diğer kontrollerin yanında 3 adet listbox var ve hepsi birbirleri ile bağlı (3 sütunluk bir satırdaki sü�tun bilgileri her birine bir sütun bilgisi düşecek şekilde ayarlanmış durumda). Niye 1 değil de 3 listbox derseniz her sütunun textalign format ayrı ve anladığım kadarı ile 1 listbox için bütün sütunlarda geçerli olan sadece bir adet textalign tanımlanabiliyor, sebebi bu işte; zazuriyet.

Kesinti formunu çalıştırıp listboxlara tıkladığınızda bunlar zaten senkronize çalışıyor diyebilirsiniz, dikkatli incelerin. mesela 2 si en üstteki satırı gösterirken 3. yü enson satırı gösterecek şekilde kaydırma çubukları vasıtasıyla ayarlar ve son satırı gösteren listboxta görülen satırların en üstündeki satırı seçerseniz ne istediğimi anlayabilirsiniz.

Aynı satıra ait bilgiler bir hizada olmuyor.

benim kullanıcıyı şaşırtacak bu duruma el koymam gerek ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Güzel çalışma olmuş, son halini Excel için örnek çalışmalar bölümümüzde yayınlarsanız aynı işlerle uğraşan diğer insanlarda faydalanır.
Ekli dosyaya bakın bakalım olmuşmu istediğiniz şey.

Excel Vers. ve Dili
Teşekkürler sn. danersin, istediğim buydu. eklediğiniz kod bir daha aklımdan çıkmaz :)

Yalnız bir şey daha sormak isterim, listbox'ın kaydırma çubukrarı hareket ettirildiğinde (yukarı aşağı kaydırıldığında) bir olay yaratılmış olmuyor mu? Ben bununla ilgili hiç bir şey bulamadım VBA editöründe. Yani bir listbox'ın kaydırma çubuğu kaydırıldığında diğerlerini de aynı miktarda kaydırmak mümkün müdür? Bunu sormamın sebebi böyle bir olay (event) için kod control.property görmemiş olmamdır.

Çalışmamın tamamlanmış halini tabiki forumda yayınlarım. Zaten command buttonların kodları yazıldıktan sonra geriye pek fazla bir şey kalmayacak. Diğer şu an çalıştığım proje tamamlanır tamamlanmaz bunu da bitireceğim ve iki projeyide yayınlayacağım. Diğer proje de gözlük faturaları ile ilgili.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Cevabın çoğunu sorunuzda vermişsiniz zaten. Maalesef doğrudan bir event-olay yaratmıyor. bir spinner falan konup benzer işlev yaptırılabilir ama görüntü vs olarak sizin çalışmanıza uymaz pek.

Excel Vers. ve Dili
Doğru diyorsunuz; üstelik bir de onlara kod yaz, döngülerle, kontrollerle uğraş vs. vs. ben yanlış görmüş olabilir miyim diye meraktan sormuştum.

yardımınız için tekrar çok teşekkür ederim.