Soru Birden Fazla Sayfadan Tek Bir Sütuna Veri Alma

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Merhabalar. Örnek olarak eklediğim dosyada gördüğünüz üzere basit bir üretim takip tablomuz var ve bu takip haftalık olarak farklı sayfalarda toplanıyor. Ancak yıl sonunda veya belirli aralıklara tezgah verimliliği raporladığımızı düşünelim. Bu durumda verimleri her sayfadan ayrı ayrı kopyalamak biraz sıkıntı olacaktır.
Bu nedenle verimlilik oranını tek bir sütunda alt alta nasıl yazabilirim? Örnek dosyada sadece 3 hafta var ama bu sayı artacak haliyle.

Not: Dolaylı Formülü kullanarak diğer sayfalardan veri çekebiliyorum.(Hafta 1 sayfasında) Ama sadece yan yana gösterebiliyorum. Aynı sütunda alt alta gelecek şekilde nasıl yaparım? Yardımlarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Merhaba;
Makro çözümü deneyin.
İyi çalışmalar.
İlgilendiğiniz için teşekkürler ama istediğim o değil. Özet olarak şöyle diyim. Excel sayfamda her sayfadaki E sütunundaki verileri , başka bir sayfada(veya mevcut sayfanın birinde) tek sütunda alt alta gelecek şekilde nasıl yaparım?
Not: Sayfa sayısı değişken olabilir. O nedenle onun kontrolünü yapması gerek.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif;

İki yöntem uygulanmıştır.
  • ADO ile
  • Dizi ile

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
@Korhan Ayhan @muygun

Merhaba Rica etsem şimdi tamamen örnek olarak eklediğim dosya içinde yardımcı olur musunuz?

Az önceki dosyanın mantığıyla kısmen aynı ama bu sefer işin içinde koşullu biçimlendirme var.

1-Örnek olarak eklediğim dosyada Puan sayfalarındaki H4:H8 aralığındaki verileri alacak, bu verilerlerle yine Puan sayfalarında bulunan C4:C sütunundaki verilerle aynı olan varsa; C4:C sütunundaki Hücre Kırmızı Dolgu-Beyaz Kalın yazı tipi ile biçimlendirilecek. Bu renklendirme işi Tüm Puan sayfalarında yapılmalı.
2-Bu Puan sayfalarının sayısı artabilir.,Kod bunun kontrolünü yapması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Bu arada yeni istediğim kod da makro ya da ado yu butonla çalışacak şekilde değilde her an aktif olarak kontrol edecek şekilde ayarlamak mümkün mü?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Koşullu biçimlendirme işlemi dinamik olabilir. Fakat verilerin tek sayfada toplanması makro ile olur.

Ekteki dosyayı deneyiniz.

• ADO
  • Dizi
Bu yöntemleri bir önceki mesajımda paylaştığım dosyada da uyguladım. Yani önceki mesajımda ki dosyada revize oldu.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Koşullu biçimlendirme işlemi dinamik olabilir. Fakat verilerin tek sayfada toplanması makro ile olur.

Ekteki dosyayı deneyiniz.

• ADO
  • Dizi
Bu yöntemleri bir önceki mesajımda paylaştığım dosyada da uyguladım. Yani önceki mesajımda ki dosyada revize oldu.
İlgilendiğiniz için teşekkürler.

Verileri tek sayfada toplamadan koşullu biçimlendirme olabiliyor mu? Verileri tek sayfada toplamamın sebebi o sütunu koşullu biçimlendirme için kaynak sütun olarak kullanıyordum. Eğer tek sayfada toplamadan koşullu biçimlendirme oluyorsa o şekilde nasıl yapabilirim?

Bu arada ekli dosyayı inceledim sanırım istediğimi tam anlatamadım koşullu biçimlendirme olayında.

Diyelim Puan1 sayfasında H sütununda Altay var ancak Puan 2 sayfasında Altay yok. Bunun bir önemi yok. Altayın sayfanın birinde olması yeterli. Bu durumda Tüm sayfalarda C sütunundaki Altay değeri renklendirilmeli.

Yani tüm sayfalarda C sütunu ortak olarak renklenmeli. Herhangi bir puan sayfasındaki H sütunundaki Değer C sütununda varsa C sütununda ki değer tüm sayfalarda ortak olmak üzere renklenmeli.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Ayrıca eklediğiniz dosya da Puan4 diye bir sayfa oluşturdum. Butona tıklayınca ilgili hücreler güncelleniyor. Ancak Puan4 sayfasında bir renklendirme olmuyor.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eğer Puan4 sayfasını sıfırdan oluşturursanız elbette koşullu biçimlendirmeyi diğer sayfalardan kopyalamanız gerekir. Sonuçta manuel işlem yapılıyor. Bu işlemi yeni oluşturduğunuz sayfaya aktarmalısınız. Yani Puan3 sayfasından bir hücreyi kopyalayıp Puan4 sayfasına biçim yapıştır yapabilirsiniz. Bu şekilde sorunsuz çalışacaktır.

"Altayın bir sayfada olması yeterli" ifadenize göre o zaman konsolide sayfanın koşullu biçimlendirmede kaynak olarak kullanılması gerekir. Dosyayı buna göre revize etmek gerekecektir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Eğer Puan4 sayfasını sıfırdan oluşturursanız elbette koşullu biçimlendirmeyi diğer sayfalardan kopyalamanız gerekir. Sonuçta manuel işlem yapılıyor. Bu işlemi yeni oluşturduğunuz sayfaya aktarmalısınız. Yani Puan3 sayfasından bir hücreyi kopyalayıp Puan4 sayfasına biçim yapıştır yapabilirsiniz. Bu şekilde sorunsuz çalışacaktır.

"Altayın bir sayfada olması yeterli" ifadenize göre o zaman konsolide sayfanın koşullu biçimlendirmede kaynak olarak kullanılması gerekir. Dosyayı buna göre revize etmek gerekecektir.
İlgilendiğiniz için teşekkürler. Zahmet olmazsa kodu şu şekilde revize edebilir msiniz?

O zaman konsolide sayfası oluşturmak yerine, O bahsettiğim hücrelerin değerlerini her puan sayfasında Aj sütununda Aj2 den itibaren alt alta yazdırabilir miyiz? (Sadece H sütununda ki verilerin yazılması yeterli. Bu arada H sütunundan veri çekerken ona da sınırlama koyabiliyor muyuz? H4:H8 aralığı gibi?)
Aj sütununu kaynak olarak kullanabilirim ve koşullu biçimlendirmeyi kendim halledebilirim bu sayede.
Ancak dediğim gibi tüm puan sayfasında AJ sütununda alt alta yazılmalı ki renklendirmeyi doğru yapyım.

Ayrıca bu alt alta yazma işlemini butonla aktif etmek yerine dinamik olarak sürekli kontrol edecek şekilde ayarlayabilir misiniz? Çünkü her H sütununa veri girdiğimde butona basmak uğraştıracak.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Deneyiniz.

Veri aralığı olarak "H4:H8" aralığı sabitlenmiştir.
PUAN sayfalarındaki koşullu biçimlendirmeler "AJ" sütununa hedef alacak şekilde güncellenmiştir.
PUAN sayfaları aktif ve deaktif olurken "AJ" sütunundaki listeler otomatik güncellenecek şekilde ayarlanmıştır.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Deneyiniz.

PUAN sayfalarındaki koşullu biçimlendirmeler "AJ" sütununa hedef alacak şekilde güncellenmiştir.
PUAN sayfaları aktif ve deaktif olurken "AJ" sütunundaki listeler otomatik güncellenecek şekilde ayarlanmıştır.
Harikasınız. Çok teşekkür ederim tam istediğim gibi olmuş. Sizi de dünden beri uğraştırdım kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Deneyiniz.

Merhabalar. Şimdi kodu asıl dosyama uygulamaya çalıştığımda, kod calışma kitabındaki tüm sayfaların AJ sütununa veri yazıyor. Bunu sadece Puan sayfalarıyla nasıl sınırlayabilirim? Çünkü asıl dosyamda sayfa sayısı çok.

Eklediğiniz dosyaya baktım onda da aynı sorun var.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Kodları düzenlerken "END IF" lerden birisinin yerini değiştirmeyi unutmuşum. Ondan dolayı sıkıntı oluşmuş.

Üstte ki mesajımda ki dosyayı revize ettim. Tekrar deneyiniz.