Birebir aynı olmayan verilerde, benzerlikten yola çıkarak vlookup fonksiyonu

ttb

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-11-2023
Merhaba, öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Elimdeki bir listede yer alan ürün kodlarını vlookup formülü ile diğer bir listeye taşımayı deniyorum. Ekli örnek üzerinden anlatmam gerekirse, tabloda Sheet1’de yer alan ürün adı ile Sheet2’de yer alan ürün adını karşılaştırsın ve eşleşme olduğunda, Sheet1’de ürün adının solundaki ürün kodunu, Sheet2’de ilgili hücreye taşısın istiyorum.

Ancak Sheet1’de yer alan ürün adları ile Sheet2’de yer alan ürün adları bire bir aynı değil. Bu nedenle vlookup’ı kullanamıyorum. Şöyle bir şey mümkün müdür? Sheet1 ve Sheet2’de B sütunlarında yer alan ürün adları karşılaştırılsın, ilk 5 harfi aynı olanlar için Sheet1’de ürün adının solundaki ürün kodunu, Sheet2’de ilgili hücreye taşısın. Eğer ilk 5 harf birden fazla ürünle eşleşiyorsa hata ürün kodu hücresi yine boş kalsın.

Tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Deneyiniz.
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS(Sheet1!A:A;KAÇINCI(B2&"*";Sheet1!B:B;0));"")

ttb

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-11-2023
Merhaba, çok teşekkür ederim. Bunu kullandığımda, Sheet2’deki A4 hücresine, Sheet1'deki A3 değerini vermiş ama A4'ün değeri de aynı koşulu karşılıyor (her iki hücrenin de ilk 5 harfi aynı) . Bu durumda Sheet2’deki A4'ün hata alması gerekir. Bu şekilde olabiliyor mu?

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Merhaba , Ömer hocamın vermiş olduğu formülü aşağıdaki gibi revize ederek deneyiniz..

Kod:
=EĞER(EĞERSAY(Sheet1!B:B;B2&"*")=1;İNDİS(Sheet1!A:A;KAÇINCI(B2&"*";Sheet1!B:B;0));"")