birkaç değişkene göre tablo yapabilme

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhaba sayın hocalarım
excelde ekran 2 boyutlu ve sekmelerde kullanılarak 3 boyutlu tablolar yapabiliyoruz

benim şimdi yapmak istediğim çalışmadaki kriterler şunlar
sene (2007-2008-2009-2010)
firmalar (belediye-tck-özel kurumlar)
verilen malzeme (kum-çakıl-mekanik)
nakliye durumu (nakliye bizden-nakliye firmadan)

bu dört kriteride görebileceğim çi çizelge yapıp fiyatları yapmam gerekiyo
nasıl biz yol izleyebilirim

verileri altalta yazıp kriterler belirleyip başka bi yerde alt alta sıralamak mı
yoksa neler yapılabilir yardımcı olurmusunuz.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam,
sorunuz çok net anlaşılmıyor. Örnek dosya ekelyiniz diyeceğim ama, siz zaten bir örnek dosya istiyorusunuz anladığım kadarıyla.
Çok fazla bir şey anlamamış olsam da, ben olsam şöyle yapardım;
sırasıyla
Bir "Veri" sayfası açar aşağıdaki gibi düzenlerdim.

A sütununa Firma bilgileri
B sütununa Tarih bilgileri
C sütununa Malzeme bilgileri
D sütununa Nakliye bilgileri
E sütununa Fiyat bilgileri
girerdim.

Bir de Özet raporları için bir "Rapor" sayfası açardım. Firmaların ayrı ayrı yıllık mazleme ve fiyat dağılımlarını içeren fonksiyonlar ile tablo hazırlardım.

Ayrıca istenilen kriter sorgulama yapabilmek için "Sorgulama" sayfası açardım. fonksiyonlar ile verilerin "Veri" sayfasından almasını sağlardım.
Daha sonra işin içinden çıkamadığım fonksiyonları bu sitede sorardım.

İyi çalışmalar.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
18-03-2025
sayın hocam sorumda zaten birden fazla değişkene göre örnek yapılmış çizelgeler sormuştum
ben mesela dolaylı fonksiyonu kullanmayı öğrendim sayılır bu sayede bazen sekmelerde (tablolama şekli aynı olan sekmelerden) topla.çarpım formülleriyle sonuçlarda alabiliyorum

hani en genel anlamda sorum şuydu excel 2 boyutlu veri düzenine sahip bide çalışma sayaları kulanılınca 3 boyutlu 3 değişkenli yani tabloların ötesine geçilmiyo gibi

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam,
İsteğinizden hiçbirşey anlamadım. "örnek yapılmış çizelgeler sormuştum" diyorsunuz biz böyle bir örnek göremedik.
Bir şeyler tahayyül ediyorsunuz, siz de tam neyi tahayyül ettiğinizi bilmiyorsunuz. yazdıklarınızla ifade edemekdiklerinizi başkaları anlayamıyor.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Selam,
İsteğinizden hiçbirşey anlamadım. "örnek yapılmış çizelgeler sormuştum" diyorsunuz biz böyle bir örnek göremedik.
Bir şeyler tahayyül ediyorsunuz, siz de tam neyi tahayyül ettiğinizi bilmiyorsunuz. yazdıklarınızla ifade edemekdiklerinizi başkaları anlayamıyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
18/10/2022
Aynı düşünce benim de şu sıralar derdim olmuş vaziyette. Şöyle ki biz de fiyat görüşmeli pazarlık ihalesi yapacak olan bir idareyiz (alım şeklimiz değişti) Biz önceden firma isimlerini sütunlara, işin kısımlarını ise satırlara yazarak bu kisimlara ait fiyatları içeren bir tablo verilerini raporlayan makrolu bir dosyayala o ihaleye ait (çalışma kitabı) küçük bir veritabanı elde ediyorduk ama şimdi her firmanın görüşme sayısı kadar teklif fiyatı olacak,Yani fiyat hücreli ekrandan içeri 3ncü bir boyut oluşturabilse istediğimiz şeyi böyle tarif edebilmişimdir umarım

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
18/10/2022
Firma1 Firma2 Firma3
1nci Ks Yaklaşım Maliyet 10 TL 8 TL 11 TL 9 TL
1nci Ks Yaklaşım Maliyet 13 TL 12 TL 14 TL 6 TL

Bu tablonun aslında 29 kısım ve toplam 21 firmanın teklif verdiğini düşüşün ya da düşünheyin örnek bir dosya ekleyeyim. İstediğimiz her kısma her firmanın yalnızca 1 değil 5-6 kez fiyat verebilmesi bu da ancak ekrandan hayali bir şekilde içeriye doğru uzayan fiyat2 fiyat3 gibi bir üçüncü boyut gerektiriyor

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
18/10/2022
benim aşağıda belirttiğim gibi birşey kastediyorsunuz değil mi?

Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
18/10/2022
şu örnekteki gibi bir tablo 3 boyutlu olabilir mi diyoruz yani

Ekli dosyalar