Birleşik FormDnetim Kutusuyla Klasörden Resim Çağırma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Değerli arkadaşlarım açtığım konuya benzer bir çok konu sitede mevcut.Ancak benimkisi biraz karışık geldi bana.Genelde User form veya resim getirbutonuyla resimler çağrılmış...
Benim istediğim ise biraz farklı.Size gönderdiğim örnek excel dosyasında
resimler http://www.excel.web.tr/f157/makrosuz-form-denetimli-personel-resmi-getirme-t118949.html
sayfasında anlatımını yaptığım örnekteki gibi excel içine eklenen resimlerden alınıyordu.Fakat personel sayısı arttıkça excel dosyası şişmeye başladı.Ve ben de resimleri excel içinde saklamak yerine bir klasörden çağrılmasını uygun buldum ama istediğim çözümü bulamadım.
Size gönderdiğim örneği biraz açıklayayım.
Bu örnek güvenlik edeniyle bir çok kısmı silinmiştir.Sadece gerekli kısım bırakılmıştır.
GNL sayfasında image nesnesi vardır.Onun hemen altında birleşik form denetim çubukları var.Bu çubuklar A1 hücresine değer veriyor.J2 hücresi de A1 den değer alıyor.B8 hücresi de bir makro yardımıyla A1 hücresine değer veriyor.
Bu kısımların işlevlerine dokunulmaması gerekiyor.
Şimdi atanacak bir makro yardımıyla ;
1.B8 hücresine ismin baş harflerini yazdığımda o isim ile ilişkilendirilmiş
ve excel dosyamla ayı klasörde fakat Resim adlı alt klasörün içinde olan resmi
image nesnesi üzerinde göstersin.
2.Form denetiminde açılır listeden bir isim seçtiğimde, o isim ile ilişkilendirilmiş
3.Yine form denetiminde bir sıra numarası seçtiğimde, o isim ile ilişkilendirilmiş
GNL sayfasında ne user form ne de resim getir gibi bir işlev istiyorum.
Kısacası örneğe göre GNL sayfasında gösterilen resimler RSM sayfasından değil,
excel dosyamla aynı yerde olan Resim adlı klasörün içinden çağrılsın.
Not:Resimlerin yol bilgileri RSM sayfasında C2 veya E2 hücresinden başlayarak eklerseniz memnun olurum.
İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla...

Ekli dosyalar

tahsinanarat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2019 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-05-2028
Bu şekilde işinizi görürmü

Resim klasörü D:\Foto yolunu kendinize göre uyarlayınız.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Sayın tahsinanarat,ilginiz için çok teşekkür ederim.Öneriniz benim istediğime pek uymuyor.Anlatımda belirtmiştim GNL sayfasındaki form denetim çubuklarının işlevine dokunulmayacaktı.Sizin örneğinizde A1 hücresine sıra numarası gelmiyor.Personel adı geliyor.Bu durumda J2 hücresindeki formülüm geçersiz oluyor.İşlevsiz kalıyor.
İkincisi ise RSM sayfasına isimler resimlerin ismine göre otomatik atanıyor.Ve alfabetik sıraya göre atıyor. ama İsminin başında Türkçe karakter varsa(Ş,İ gibi) bunu en son satıra atıyor.Oysa benim değişmesini istediğim tek şey resimlerin excel içinden alınmak yerine bir klasörden alınmasıydı.Geri kalan özelliklere dokunulmaması gerekiyor.Zira asıl dosyam 20 sayfanın üzerinde
Ve tüm bilgiler GNL sayfasnda görüntüleniyor.Ve bu bilgiler A1 ve J2 hücresindeki değerlere bağımlıdır.Bu bilgiler hatalı olursa asıl dosyamda hiçbir bilgi doğru görüntülenemeyecek.
Umarım anlatatabilmişimdir.
Not:GNL sayfasındaki birleşik form denetimini aynen kalsın.O kısım hiç değiştirilmesin.Makronuz A1 hücresindeki değere göre resimleri klasörden alsın.Saygılarımla