Soru Birleştir formülü hakkında

zfr10

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL/2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-08-2025
İyi günler değerli üstadlar. Excel sayfamda C2:C500 arası rakamlar var. Bunları D1 hücresine aralarında boşluk olacak şekilde birleştirerek almak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Profilinizde 2003 sürüm bilgisi var. Bu sürüm için makro kullanmanızı tavsiye ederim. Forumda K_BİRLEŞTİR ifadesi ile arama yaparsanız örnek çözümlere ulaşabilirsiniz.

zfr10

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL/2016
09-08-2025
Korhan Bey alakanız için teşekkür ederim lakin bu konu için formüle ihtiyacım var. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Önerdiğim çözüm Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon'dur. Yani hücreye formül gibi yazarak kullanabilirsiniz.

Sadece teknik olarak makro kullanılarak yazılmıştır.

Formülle çözüm için yardımcı alan kullanarak çözüm üretilebilir.

Dilerseniz örnek dosyanızı paylaşırsanız ona göre belki alternatif çözümler gelebilir.

catalinastrap

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 / Türkçe
=METİNBİRLEŞTİR(" ";;C2:C500)

Formülü denermisiniz

Son düzenleme:

zfr10

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL/2016
09-08-2025
Önerdiğim çözüm Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon'dur. Yani hücreye formül gibi yazarak kullanabilirsiniz.

Sadece teknik olarak makro kullanılarak yazılmıştır.

Formülle çözüm için yardımcı alan kullanarak çözüm üretilebilir.

Dilerseniz örnek dosyanızı paylaşırsanız ona göre belki alternatif çözümler gelebilir.
Korhan Bey profilimi güncellemedim, şuan 2016 kullanıyorum. Bir de altın üye olöadığım için örnek dosya ekleyemiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Harici dosya barındırma sitelerine örnek dosyanızı yükleyip linkini forumda paylaşabilirsiniz.

catalinastrap

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 / Türkçe
nasıl bir hata aldınız anlamadım,
Korhan Hocanın da dediği gibi örnek dosya yükleyin bence

253055

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki linkte yazdığına göre METİNBİRLEŞTİR fonksiyonu 2019 ve sonraki sürümlerde çalışır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Alttaki linkte önerdiğim fonksiyonun kodlarını yine linkte tarif ettiğim şekilde dosyanızı ekleyiniz.

Sonra D1 hücresinde aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

=K_BİRLEŞTİR(C2:C500;" ")

zfr10

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL/2016
09-08-2025
Alttaki linkte önerdiğim fonksiyonun kodlarını yine linkte tarif ettiğim şekilde dosyanızı ekleyiniz.

Sonra D1 hücresinde aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

=K_BİRLEŞTİR(C2:C500;" ")
Korhan Bey dediğiniz gibi yaptım oldu lakin ben formüle başka formül de ilave edeceğim için kodsuz olarak kullanmak istiyorum. Örneğin A1;X ise C2:C500 şeklinde.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Özetlemek gerekirse;

Eski sürüm exceller için bu işlemi yardımcı sütun kullanarak yapabilirsiniz.. Yani eski sürümlerde çoklu veri birleştirme işlemi yerleşik fonksiyon olarak yoktur.

9-10 nolu mesajlarda önerilen fonksiyonu kullanabilmeniz için yeni nesil ofis sürümlerine sahip olmanız gerekir.

Önerdiğim kullanıcı tanımlı fonksiyon temel amaçlı tasarlanmıştır. Dolu hücreler ve görünür hücreler için işlem yapar. Bunun dışında şu hücrede şu varsa gibi bir koşul alanı yoktur. Ama tasarlanabilir. Çünkü adındanda belli olacağı üzere kullanıcı tanımlı fonksiyondur. Bunların oluşturulma amacı excelde bulunan yerleşik fonksiyonlar size yetersiz gelirse ihtiyacınıza göre fonksiyon ve kurgular yapabiliyor olmanızdır.

Sonuç olarak ben bunu yerleşik işlevlerle yapmak istiyorum derseniz benim size önereceğim yardımcı sütun kullanmak olacaktır.

Ayrıca özet tablo kullanarak veri birleştirme işlemide yapılabiliyor. Belki bu tekniği kullanmak istersiniz. Bu sebeple videosunu paylaşıyorum.

zfr10

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL/2016
09-08-2025
Özetlemek gerekirse;

Eski sürüm exceller için bu işlemi yardımcı sütun kullanarak yapabilirsiniz.. Yani eski sürümlerde çoklu veri birleştirme işlemi yerleşik fonksiyon olarak yoktur.

9-10 nolu mesajlarda önerilen fonksiyonu kullanabilmeniz için yeni nesil ofis sürümlerine sahip olmanız gerekir.

Önerdiğim kullanıcı tanımlı fonksiyon temel amaçlı tasarlanmıştır. Dolu hücreler ve görünür hücreler için işlem yapar. Bunun dışında şu hücrede şu varsa gibi bir koşul alanı yoktur. Ama tasarlanabilir. Çünkü adındanda belli olacağı üzere kullanıcı tanımlı fonksiyondur. Bunların oluşturulma amacı excelde bulunan yerleşik fonksiyonlar size yetersiz gelirse ihtiyacınıza göre fonksiyon ve kurgular yapabiliyor olmanızdır.

Sonuç olarak ben bunu yerleşik işlevlerle yapmak istiyorum derseniz benim size önereceğim yardımcı sütun kullanmak olacaktır.

Ayrıca özet tablo kullanarak veri birleştirme işlemide yapılabiliyor. Belki bu tekniği kullanmak istersiniz. Bu sebeple videosunu paylaşıyorum.

Eyvallah çok teşekkür ederim Korhan Bey. Kolaylıklar dilerim.

zfr10

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EXCEL/2016
09-08-2025
Selamün aleyküm. Hayırlı günler dilerim. Daha önce de bu konuyla ilgili bir soru yazmıştım ama bir noktada takıldım. Örnek dosyada da belirttiğim üzere Sayfa2'ye Sayfa1'deki karşılık gelen verileri tek hücre içerisine "=K_BİRLEŞTİR(C2:C500;" ") " bu formül ile almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Ekli dosyalar

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Selamün aleyküm. Hayırlı günler dilerim. Daha önce de bu konuyla ilgili bir soru yazmıştım ama bir noktada takıldım. Örnek dosyada da belirttiğim üzere Sayfa2'ye Sayfa1'deki karşılık gelen verileri tek hücre içerisine "=K_BİRLEŞTİR(C2:C500;" ") " bu formül ile almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Merhaba,

Yardımcı sütun kullanarak ekteki örnek dosyada olduğu gibi çözüm işinize yarayabilir belki. C2:C500 aralığı sabitse, farklı fonksiyonlara ya da makroya gerek kalmadan çözün üretmiş olursunuz.

Ekli dosyalar