Birleştirme Sorgusu ve Yeni Alan Ekleme

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2010 Türkçe
Birleştirme Sorgusuna Yeni Alan Ekleme

Arkadaşlar merhaba,

Ekte örnek veriler içeren access dosyasında yer alan birleştirme sorgusuna veri satırının kaynağını bilmek amacıyla iki yeni alan ekleyebilir miyiz?

Şöyle ki; dosyada üç tane kaynak tablo var. Bunlar: 2007 FIILI SATIS, 2008 FIILI SATIS ve 2008 HEDEF SATIS.

Birleştirme sorgusuna eklenecek yeni alanlar:

Veri Türü: Kaynak tablo isminde yer alan FIILI veya HEDEF
Yıl: Kaynak tablo isminde yer alan 2007 veya 2008

Bunu access'de bir sihirbaz yoluyla yapmanın bir yolu var mı? Tek yol SQL görünümünde deyim yazmak mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar...

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Evet manuel yazmalısnız, "union" öncesi ve sonrası alan sayısı eşit olmalı öncesine eklediğiniz alanın karşılığına geleni union sonrasına da ekleyin..

Açıklama yanlış olmuş, 11 rakkamı Access'in kendisinin oluşturduğu tabloların sayısı

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2010 Türkçe
yardımların için teşekkür ederim.

"11 rakkamı Access'in kendisinin oluşturduğu tabloların sayısı" burda ne demek istediğini anlamdım.

bir de bu sorguyu SQL görünümünde oluşturmanın bir yolu yok mu?

Aslında benim kodlarla oluşturduğum ve daha sonra forma aldığım da bir sorgudur,tam olarak ne yapmak istediğinizi yazarsanız.
Not: Önemli olan; kedinin, siyah veya beyaz olması değil, fare tutmasıdır.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2010 Türkçe
Aslında benim kodlarla oluşturduğum ve daha sonra forma aldığım da bir sorgudur,tam olarak ne yapmak istediğinizi yazarsanız.
Not: Önemli olan; kedinin, siyah veya beyaz olması değil, fare tutmasıdır.
Ömer Bey,

Elbette farenin rengi önemli değil, olsa olsa tek isteğmiz; fare tutmasını öğrenmek olabilir...
Not: Önemli olan; Balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek.

sorguyu SQL görünümünde oluşturmanın bir yolu yok mu derken nasıl yapıldığını anlamak için sormuştum.

teşekkürler, iyi çalışmalar

Son düzenleme:
Bakın bu konuyu çok araştırdım. SQL sorgularında, temel aldığı tablonun adına ulaşılamıyorki, adının kısımlarına ait sütunlar üretilsin. Ama yukardaki örnekteki kodlarla formun içinden gönderilecek komutla bir sorguyu her defasında yeniden oluşturmak mümkün.
Ben böyle bir sorguyu ne amaçla yapmak istediği sormuştum, amacınıza uygun başka çözümler üretilebilir.
Not Birleştirme sorguları salt okunurdur. güncelleme işlemleri yapılamaz.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2010 Türkçe
Teşekkür derim. Ben de bir kaç gündür bu konuyu araştırıyorum. SQL sorgusunda tablo ismine ulaşmanın bir yolunu bulamadım.

"Birleştirme sorguları salt okunurdur. güncelleme işlemleri yapılamaz" demek; kaynak tabloda oluşan bir değişiklik birleştirme sorgusuna yansımaz anlamına mı geliyor?

Tablolarda yaptığın değişiklikler aynen sorguya yansır, sorguda kayıtlarda değişiklikyaparak veya kayıt silerek tabloları etkiliyemezsin.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Bu tüm sorgu tasarımları için geçerli değildir, yanlış anlaşılma olmasın tablolara etki yapacak sorgular da kurulabilir. Verilerde değişiklik yapılamayacak bir sorgu tasarımınız varsa zaten herhangi bir veri girişi yapmanıza izin vermez. Örneğin birleştirme sorguları gibi..

Bir de şunu anlayamadım; SQL sorgusunda tablo ismine ulaşmaktan kastınız nedir?

Sn beab05
Seçme sorgu yaparsanız silme, değiştirme ve ekleme işlemlerini bu sorgu üzerinden yapabilirsiniz.
Tablo ismini (soruda olduğu gibi ilk 4 karakterini alarak yeni bir alanda kullanmak için) bir değişken gibi yararlanabilmek amacıyla kullanmıştım "tablo ismine ulaşma"yı.

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Herneyse, ben yine de direkt olarak birleştirme ile yapılmış halini de vereyim..

Kod:
SELECT [2007 FIILI SATIS].Ay, [2007 FIILI SATIS].[Ürün Kodu], [2007 FIILI SATIS].[Ürün Tanımı], [2007 FIILI SATIS].Miktar, "2007" AS YIL, "FİİLİ" AS Fiili_hedef
FROM [2007 FIILI SATIS];
union all 
SELECT [2008 FIILI SATIS].Ay, [2008 FIILI SATIS].[Ürün Kodu], [2008 FIILI SATIS].[Ürün Tanımı], [2008 FIILI SATIS].Miktar, "2008" AS YIL, "FİİLİ" AS Fiili_hedef
FROM [2008 FIILI SATIS];
union all
SELECT [2008 HEDEF SATIS].Ay, [2008 HEDEF SATIS].[Ürün Kodu], [2008 HEDEF SATIS].[Ürün Tanımı], [2008 HEDEF SATIS].Miktar, "2008" AS YIL, "HEDEF" AS Fiili_hedef
FROM [2008 HEDEF SATIS];
Sanırım soru sahibi de bunu merak ediyordu..

Excel Vers. ve Dili
MS Excel 2010 Türkçe
tablo ismindeki bilgileri manuel olarak sorguya yerleştirerek de sorun çözülmüş oluyor. çok teşekkür ederim.

tablo ismindeki bu bilgilere SQL sorgusu ile ulaşılabilir mi diye merak etmiştik. sn. omerceri araştrdı, sanırım bir yolu yok.

iyi çalışmalar, sağ olun...