boş hücrelerin dolu sayılması

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2007 TÜRKÇE
Bazı excel dosyalarında özellikle bir database den excele export ettiğim dosyalarda hücre boş olmasına rağmen excel bunu boş olarak algılamıyor. Hücrenin üzerine gelip delete tuşuna bastığım zaman boş olarak algılayabiliyor. Delete tuşuyla ya da makro yazarak halledebiliyorum ancak asıl merak ettiğim bu hücreler neden dolu olarak algılınıyor arka planında ne var? örnek dosyayı ekte gönderiyorum. teşekkürler.

Ekli dosyalar

mersilen

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
excel 2007 türkçe
Excel Vers. ve Dili Ofis 2003
Merhaba

Notlar
BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY işlevi, hata değerleri ve boş metinler ("") de içinde olmak üzere her tür bilgiyi içeren hücreleri sayar. Örneğin, aralıkta boş dize veren bir formül varsa, BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY işlevi bu değeri de sayar. BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY işlevi boş hücreleri saymaz.
Mantıksal değerleri, metinleri veya hata değerlerini saymanız gerekmiyorsa (başka bir deyişle, yalnızca sayı içeren hücreleri saymak istiyorsanız), BAĞ_DEĞ_SAY işlevini kullanın.
Yalnızca belirli ölçütlere uyan hücreleri saymak istiyorsanız, EĞERSAY işlevini veya ÇOKEĞERSAY işlevini kullanın.
Sanırım sizin datalar veri tabaından gelmekte.Boş hücreler "" içermekte.
Dolayısıyla siz sonucun 3 çıkmasını istiyorsanız,
=BAĞ_DEĞ_SAY(A2:A10)
formülünü kullanmalısınız.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2007 TÜRKÇE
açıklama için teşekkürler ancak saymaktan ziyade bu hücrelerde toplama çıkarma gibi 4 işlem yapılmasına da izin vermiyor? "" bir hücrede bu işlemi yapabiliyor olmam gerekmez mi?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Boş hücreleri kullanarak örneğin toplama yapmak için A2+A3... yerine
=TOPLA(A2:A8) (aralıksız) ya da
=TOPLA(A3;A4;A6) (aralıklı)
şeklinde formül kullanırsanız #DEĞER hatası almazsınız.
Böylece, hücreler boşsa 0 olarak dikkate alınmış olur.
Yapacağınız matematiksel işlemleri tam olarak belirtmediğiniz için TOPLAMA olarak örnek yazdım.

Son düzenleme: