Bu FormÜlasyonu Macro İle Yapmak MÜmkÜnmÜdÜr?

Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
Forumdaki değerli arkadaşlar,
ek' teki dosyamda meydana getirdiğim tablomda oluşturduğum formül den istediğim cevapları alamıyorum... Yapmak istedğim düzeneği ek' te detaylı açıkladım, Ancak bende dahil Bir çok arkadaşım halen bunun cevabını bulabilmiş değiliz. Acaba ek' teki tablomun makro ile yapılması, formülasyonun doğru çalışması açısından mümkün müdür ve daha mı yararlıdır? Aksi taktirde bu formülü nasıl kuracağım bilmiyorum!!!
bilgilerinizi rica ediyorum.
İlgilenen arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler

çok basit gibi görünen karmaşık bir iç içe geçmiş formüller zinciri....

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
if

şu kodu bir butona ekle
ilk adım
sub den()
if range("f4").value >0 and range("c4").value = range("c3").value and
range("a4").value >< range("a3").value then
range("h&#252;cren").value = 1
end if
end sub
ikinci ad&#305;m
sub den2()
if range("l3").value = 1 then
range("h&#252;cren").value = 0
end if
ya da dedi&#287;in gibi
range("h&#252;cren").value = val(range("f4") - range("f3"))
arkada&#351;&#305;m &#252;&#231;&#252;nc&#252; ad&#305;m&#305; biraz daha a&#231;&#305;klar m&#305;s&#305;n?... ona da yard&#305;mc&#305; olal&#305;m.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
bir örnekle açıklarmısın....

sevgili emre,
bu formülü bana yapıp gönderirmisin, çünkü ben makro bilmiyorum ve nasıl yapılacağını da anlayamadım, eyer bir örnek dosya yaparsan çok yardımcı olur... üçüncü ve genel bir açıklamayı örnek üzerinde tekrar açıkladım. umarım derdimi anlatabilmişimdir.

yardımlarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
ek' i incelermisin

sanırım yazdığın makroyu ya çalıştıramadım ya anlayamadım, ek' te detayları verdim, yeniden incelermisin. teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
makroları etkinleştir

makroları etkinleştir dedin mi? çalışmaması için bi neden bulamadım da yeniden yapsam aynı sorunu verir ne hatası veriyo yazar msın?...

Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
makroları etkinleştirdim ama istedğimi alamadım

makronuzda eksik olan birşeyler var, çıkarma işlemine kadar yapıyor ama gerisi yok benim için önemli olan gerisi. üstelik oradaki tüm değerlerin karşılarına 1 veya 0 değerlerini koyması daha anlaşılır olurdu. İki verinin karşısına yazmasından dolayı makronun tam çalışıp çalışmadığını anlayamadım. oradaki formül' ün yazdığı değerlere bakarsanız makronun doğru çalışıp, sonucu aynı şekilde vermesi gerekiyor, tabii yazmış olduğum kriterlere göre... sevgili emrexcell, sanırım tam anlatamadım derdimi, son yaptığım tabloya bakarmısın, belki daha net açıklayabilmişimdir. teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte örnek dosyanız üzerinde anladığım kadarıyla gerekli düzenlemeleri yaptım. Umarım faydası olur.

Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
tam istediğim gibi ancak....

sevgili cost,

tam istediğim gibi bir makro olmuş. ancak buraya bir kaç formülün yada detayın daha eklenmesi gerekiyor. açmış olduğum yeni iki konuyu inceleyip (fonksiyonlarda), tabloyu buna göre düzenlemek mümkünmü, cevap verebilirmisin... ?

Birde bu makro'lu sayfayla ilgili birkaç sorum olacak:
1) bu sayfada bir sütun silindiğinde makro bozuluyor mu? hata mı verir
2) sayfaya yapıştırma yaptığımda makro düzgün işlemeye devam eder mi?
3) satır sayısı, 100 adet olabileceği gibi 65000 adet de olabilir, makro hala çalışır mı?
yanıtlarnı bekliyorum.

İlgin için çok teşekkür ederim..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sorularınızın cevabı;

1- Eğer verilerin bulunduğu kısımdan herhangi bir sütunu silerseniz doğal olarak kodlar doğru çalışmaz.

2- Bu sorunuzu tam anlamadım ama eğer yeni verileri yapıştırmayı kastediyorsanız yapıştıracağınız verilerin formatı örnek dosyadaki formattan farklı ise makro düzgün çalışmaz. Çünkü kodları örnek dosyanıza göre düzenledim.

3- Yazmış olduğum kodlarda satır sınırlaması yoktur. Çok fazla satırın olması sadece makronun çalışma süresini uzatacaktır.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
sevgili cost,

hazırlamış olduğunuz makroyu çok beğendim... bu Makronun içerisine ekteki tablomda eklemek istedğim iki kriter daha var..Makro yazmak konusunda bilgim ve becerim olmadığından bunu sizden istiyorum tabi mümkünse... bu olursa harika olur demek istiyorum.
Ben bu excel sayfasına verileri başka bir sayfadan alıp yapıştıracağım (1 ve 2. satırlar olduğu gibi kalacaklar). Ayrıca sütun da silmemem gerektiğini öğrenmiş oldum... Tüm derlemeleri başka bir sayfada yapıp son halini bu sayfaya yapıştıracağım. Sonrası üç dört tıklamayla veriler derlensin istiyorum... Sanırım ne demek istedimi anladınız. Ekteki dosyayı incelerseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
excell 2010/Türkçe
Yardım bekliyorummm...

yardımlarınızı bekliyorum.....