Soru bu hafta ve bu ay alacak yaşlandırma tutarı

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-07-2025
Merhaba hocam,
bu benim ilk sorum olacak.
örnek excel dosyayı ekledim. Benim istediğim özetle;
bir alacak yaşlandırma raporunda, örneğin bugün 24.07.2024 itibariyle raporu alıyorum. Bugün dahil olmak üzere, bugünün dahil olduğu haftanın Cuma gününe kadar (cuma dahil) ne kadar alacak tutarım oluyor. Tabi ki bu tutara vadesi geçmiş alacaklar da dahil olacak. Raporu haftaya pazartesi çektiğimde bu kez, vadesi geçen günler+haftaya pazartesi+salı+çarşamba+perşembe+cuma günlerinin alacak tutarı ne olacak.
aynı şekilde bu ayın son iş gününe kadar (31/07/2024) ne kadar alacak tutarım oluşacak.
buna ilişkin bir formül, fonksiyon ya da macro var mıdır.

teşekkürler

Ekli dosyalar

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
Korhan bey, ilginize teşekkürler.
gönderdiğiniz linkteki bilgileri inceledim ama malesef sorumun cevabını bulamadım.
yardımcı olan olursa çok sevineceğim.

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
Galiba soruyu yanlış anlattım. Bu dinamik bir rapor olacak. her gün yeniden çekilecek, aynı formül yarınki dosyamda da çalışacak.
örneğin: bugün Temmuzun 25'i ve günlerden Perşembe. Bugünkü raporu çektiğimde, bu hafta dediğimde bana: 25/07 ve 26/07 deki faturaların toplamını+vadesi geçen faturaların toplamını verecek. Yarın çektiğimde, sadece 26/07'nin rakamını+vadesi geçmiş ödemeleri verecek.
Sonra, 29/07/2024 Pazartesi yine bu rapor çekildiğinde, bu hafta dediğimde bu kez, 29+30+31 Temmuz ile 1+2 Ağustosun (P.tesi+Salı+Çarşamba+Perşembe+Cuma) toplamını verecek+vadesi geçmiş faturaların toplamını verecek.
Aynı mantık, bu ay için de geçerli olacak. Bugün (25/07/2024) aldığım raporda, bu ay dediğimde, bugün vadesi gelenler+vadesi geçmiş olanlar+26+27+28+29+30+31 Temmuz tarihlerinde vadesi dolacak faturaların toplamını verecek.

Çok mu zor olur bilemedim :) kusura bakmayın

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Merhaba,
Altın Üye siniz. İsteğinizi tam olarak belirten küçük bir örnek yapmak çok mu zor ki, onu da bizim hayal gücümüze bırakıyorsunuz? Lütfen yükleyin küçük bir örnek bir defada işi bitirelim.

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
Yaptığım tabloda, 3 ayrı gün için örnek çalışma var. Alttaki bu hafta ve bu ay yazan hücrelerin yanlarındaki formüllerden ne demek istediğim sanıyorum anlaşılır. İlk sorumda bir tablo yapmıştım ama yeterli izahatta bulunamamışım anlaşılan. Kusura bakmayın

Tekrar sözlü de anlatmış olayım:
bugün, bu raporu aldığımda, bu hafta hücresindeki toplama baktığımda, vadesi geçmişler+bugün vadesi dolanlar+yarın vadesi dolacakların toplamı lazım.
önümüzdeki pazartesi bu raporu aldığımda, bu hafta hücresine baktığımda, vadesi geçmişler+önümüzdeki hafta pazartesi vadesi dolanlar+salı, çarşamba, perşembe, cuma vadesi dolacakların toplamı lazım.

bugün bu raporu aldığımda, bu ay hücresindeki toplama baktığımda, vadesi geçenler+bugün vadesi dolanlar+26-27-28-29-30-31 Temmuzda vadesi dolacaklar lazım.
önümüzdeki pazartesi bu raporu aldığımda, bu ay hücresine baktığımda, vadesi geçmişler+önümüzdeki hafta pazartesi vadesi dolanlar+30-31 Temmuzda vadesi dolacakların toplamı lazım.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
ABC aralığı için

B31 hücresine (B hafta)
=ETOPLA(B5:B24;"<="&B29+7-HAFTANINGÜNÜ(B29;16);C5:C24)

B32 hücresine
=ETOPLA(B5:B24;"<="&SERİAY(B29;0);C5:C24)

ugurcelik

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
365 türkçe
24-07-2025
Üstadım, harika oldu.

çok teşekkürler