Bu tablodan özet tablo olurmu.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-06-2025
Forumdaki arkadaşlar;

Size yolladığım excel (2003 versiyonu) dosyada; ben bir program yaptım. vb6 da. bunları önce 6 sayıyı normal çıkış haliyle kaydediyorum; sonra ayrı bir tabloya. tabloda gördüğünüz şekli kopyala yapıştır metodunu kullandım. biraz uzun bir yoldu dimi.

Misal diyelimki excel de 2. sayfada 10. haftanın verisini bize sayı toplamını versin. atıyorum 4 sayısı 20 kere 12 sayısı 45 kere veya 49 sayısı 78 kere diye bildirsin. yani bunu özet tablo olarak yapabilirmiyiz. sormak istediğim buydu (olur veya olmaz). veya sizin aklınıza gelen başka türlü yorum varsa onada varım.

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
E7:O7 arasındaki değerleri hangi sayfadan neye göre hesapladınız?

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan hocam;

Ben onları kafamdan yazdım. örnek olsun diye. bu arada yanıtınız için çok tşk ederim. illa özet tablo olması şart değil. ona benzer bir yaklaşımda olabilir.
düşeyara veya eğersay formullerini denedim ama başaramadım.
işin özü d7 ye 5 yazdık o haftaya kadar çıkan sayıları verecek.
ilaveten e6 dan o11 e kadar yazdım aslında 49 kadar gidiyor..Benim sizden ricam bana tiyo vermeniz o yüzden kısa yaptım.
saygılarımla.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Anlaşamadık...

Peki şöyle sorayım;

15. Hafta bilgilerini hangi sayfadan almak istiyorsunuz?

kayıt?
ayrıntı?

Ayrıca HAFTA bilgisi tarih sütunundan alınacak sanırım.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Estağfurullah Korhan hocam;
Ayrıntı sayfasından alınacak. Hafta bazı da olabilir. zaten tarihle sorgulanan hafta aynı zaten. Sorgularken tarih uzun geliyor diye haftayı yazmak kısa geldi bana..:)
Değerli zamanınızı aldım kusuruma bakmayın.Ama dönüş yapmanız beni çok duygulandırdı. Teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Peki örnek dosyanıza göre gerçekten 15. Hafta için (ya da başka haftada olabilir) gelmesi gereken verileri hesaplayıp örnek dosyanızı güncellermisiniz.

Hatta bu verileri "ayrıntı" sayfasında farklı bir renkle belirtirseniz daha anlaşılır olacaktır.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan Hocam; Hayırlı akşamlar..
1 nolu mesajdaki dosyayı güncelledim.
Sayfaları renklendirdim. sorgu sayfasında D7 hücresine atıyorum 5 yazdık yani 5. haftanın verisini e7 hücresine yazacak. sonra bu f7, g7,h7 diye devam ediyor. yani 49 olana kadar.

Öyle bir formül lazımki d7 hücresine hafta bazında ne yazarsak e7 den.... atıyorum ba6 ya kadar yazılan yerdeki sayı toplamlarını bulacak. (sayfada örneği var)

Ben sorgu sayfasında olan e7 den o7 ye kadar olanları misal yazdım.

NOT: Bu tabloyu Access ten koplaya yapıştırla alındığından sayı olan yerlerin metin olarak kaydedilmiş olduğunu gördüm ve düzelttim. Yani formül uygulandığında hata vermesin diye.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

15. Hafta için E7 hücresine yazdığınız 5 değeri "ayrıntı isimli sayfada hangi hücrede yazıyor. Ben bunu öğrenmeye çalışıyorum.

Sizden şunu istiyorum;

15 hafta örneği verirken ulaştığınız sonuçlar "ayrıntı" isimli sayfada hangi hücrelerde bulunuyor?
Ayrıca 15. Hafta derken hangi tarihi kastediyorsunuz? HAFTASAY fonksiyonuna göre çıkan haftalar mıdır?

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan hocam;
Başınızı ağrıttım dimi özürümü kabul buyurun..

Dosyayı güncelledim baktınızmı bilmiyorum. A2 den A101 e kadar olan yerler hafta olarak yazılmıştır.
yani ID nin altındaki 1 den başlayan yerler hafta olarak atandı.
Sorgu sayfasında sadece E7 yi "ayrıntı" sayfasından veriyi oraya uyarladım
Ama burda hepsinin toplamı geliyor. istenen şey dediğim gibi hafta bazında.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
E7 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp deneyiniz.

Kod:
=İNDİS(ayrıntı!$A:$AY;KAÇINCI($D7;ayrıntı!$A:$A;0);KAÇINCI("r"&E$6;ayrıntı!$1:$1;0))

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan hocam;
Ellerine kollarına sağlık çok güzel olmuş az gelir ŞAHANE olmuş.teşekkür ediyorum.

Yalnız bir ricam daha var. olur derseniz sorumu soracam. yok yeter dersenizde canınız sağolsun.
sizin bana dönüşünüz bana ilham kaynağı verdi.Bu sayfaya ben üye olacağım sizlerle tanışacağım diye neler yapmadım. Demek nasip bugüneymiş.

Sizler yöneticisinden moderatörüne destek ekibinden uzmanına hepiniz çok değerlisiniz.
Rabbim ne muradınız varsa versin. Görüşmek üzere.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Burası açık bir platformdur. Kurallara uygun olduğu sürece dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.

Güzel dilekleriniz ve dualarınız için ayrıca teşekkür ederim.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan hocam;

Yeniden merhaba

Şimdi bizim tablomuzda toplam 100 haftanın bilgisi vardı. Diyelimki 20 haftalık tablomuz var diyelim. Buna göre bir toplam sonuç almaya kalksak nasıl olur desem.

Ekteki resim durumu daha iyi anlatır zannedersem.
Aslında benim istediğim buydu.

Yani D7 hücresine 20 yazdık enter'a bastık. (Bu 20. hafta oluyor yani.)
Ekteki resim misali o ana kadarki sayıların toplamını bize söylesin.
1 2 3 4 5
12 8 11 7 25 sayıları örnek olarak elle yazdım.

Not: hem düşeyara ve eğersayla yapılabilinirmi?

Ekli dosyalar

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Arkadaşlar;
Bugüne kadar 3,396 bakmış fakat ne yazıkki yorum yok.
sizden istediğim yukarıda resimde görüldüğü şekilde istiyorum.
13. mesajda durum anlatılmıştır.

Sağolsun Korhan bey el attıydı yalnız tam yerine oturmadığı için tekrar dan sizlerden rica ediyorum.
Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

saygılarımla.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eklediğiniz resimde "02 : 4 kez" yazan veri ayrıntı sayfasında hangi veriyi sayıyor ya da topluyor.

Sorularınız ne kadar net olursa cevap almanız kolaylaşır. Çok basit bir tablodan bunca mesaj yazarak sonuç üretemiyorsak açıklamalarınızda bir sorun var demektir.

Dosya ekleyip şu sayfamdaki verilerden şu şekilde bir tablo oluşturmak istiyorum demelisiniz. Sizin dosyanızdaki konunun detaylarını siz biliyorsunuz. Bizler sizin yönlendirmelerinize göre cevap vermeye çalışıyoruz.

İşin özü soru sorma tekniğinizde bir problem var. Konu bu kadar uzamamalıydı.

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Sayın Korhan Hocam;
Değerli cevabınıza çok teşekkür ediyorum. Haklısınız uzama konusunda kusuruma bakmayın nolur.
Ben onu sizin kadar değerli bir abim olan Erdoğan beyden almış olduğum vb6 ile yapılmış programdan
resim olarak ekrana yansıttım.

Yani demem oki burdaki gibi excelde formül veya fonksiyon ile yapıılabilrmi demek için sizlere tekrar konuyu devam etmek zorunda kaldım.

Burda işin özü şudur. Konuyu açtığım ilk mesajdaki dosyada sorgu sayfasında d7 hücresine
atıyorum 5 yazdım veya 23 yazdım. sorgu sayfasında E7 F7 G7.... 49 a kadar devam ediyor. Bu dediğim yerlere işlemin sonucu formül ile yazılacak. Bunu ayrıntı sayfasındaki veriden alacak. ID yazan yer A1 ile A101 olan yer hafta yeridir. zaten excel dosyasında da açıklaması vardır.

Resimdeki 2 sayısının sonucu 4 tür. 20. hafta ya göre çıkmış halidir. Diğer sayılarda öyle. Yani resimde 20. haftanın sonuçları toplu halde verilmiştir. Aynısı yapılabilirmi demek istedim. Saygılarımla.

size verdiğim örnekler ve resim açııklamaya yardımcı olsun diye verdim.

Son düzenleme:

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan hocam;
sayfadan resim çektim. sarı renkli olan yere kadar olan sayıların toplamı lazım.
buda sorgu sayfasındaki yere formül olarak gelecek.

Aslında bu 100. haftaya kadar devam ediyor da ben kısalttım. kolaylık olsun diye.

yani görüldüğü üzere 20. haftaya göre 2 sayısı 4 kere; 3 ve 4 3 kere çıkmış. yani bu 49 a kadar devam ediyor.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Peki benim önceki verdiğim formülde eksik olan bölüm neresi? İşinize yaramadı mı?

mehoaga

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 ve 2007
30-06-2025
Korhan hocam;
Affedersiniz ben onu nasıl oldu kaçırdım bilmiyorum ama şimdi gördüm ve uyguladım. özür diliyorum.

21. haftaya göre 2 sayısı 5 kere 12 sayısı 1 kere ama formulu yerine koydum 12 sayısı 12 kere çıkmış gözüküyor.
Benmi yanlış yaptım acaba... resmini yolluyorum.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
#11 nolu mesajınızda siz ne için "ŞAHANE" ifadesini kullandınız. Mesajlarınızda çelişki oluşmaya başladı. Son mesajınızda "ben onu nasıl oldu kaçırdım" ifadesini kullanıyorsunuz. Sizce de bir gariplik yok mu?