Bütçeleme Ve Netten Brüte Maaş Hesabı Çözüldü

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Arkadaşlar Merhaba,

Bütçeleme ve Netten brüte maaş hesabı.

Ekteki listede dikey olarak yaptığım işlemlerin aynısını yatay olarak yapmak için bütün formülleri aynı olarak yapıyorum fakat vergi diliminin değiştiği aylarda hata alıyorum. ve ciddi oranda etkiliyor sonucu bu sorunu gidermemiz bütün muhasebecileri kurtaracak yardımcı olabilir misiniz ?

***Ekler Güncellendi***
Çözümü ekte bulabilirsiniz. Çabuk ulaşım için konuya taşıdım.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Merhaba.

1. Konu başlığınız Forum kurallarına göre uygun değil. Sorunuzun başlığını değiştirmeniz gerekir.

2. Aynı soru için birden fazla başlık açmayınız.

3. Sorunuz yeterli açıklıkta değil. İki dosyadan hangisine bakılacak? Neresi hatalı çıkıyor? Ben anlayamadım. Daha detaylı açıklama yapmanız gerekir.

.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Yatay Maaş Hesaplama Hatası.

.

Merhaba.

1. Konu başlığınız Forum kurallarına göre uygun değil. Sorunuzun başlığını değiştirmeniz gerekir.

2. Aynı soru için birden fazla başlık açmayınız.

3. Sorunuz yeterli açıklıkta değil. İki dosyadan hangisine bakılacak? Neresi hatalı çıkıyor? Ben anlayamadım. Daha detaylı açıklama yapmanız gerekir.

.
@İdris Bey uyarınız için teşekkür ederim gerekli düzenlemeleri yaptım.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Merhaba.

Ancak fırsat bulabildim.

İstediğiniz öyle bir şey mi?

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
.

Merhaba.

Ancak fırsat bulabildim.

İstediğiniz öyle bir şey mi?

.
İdris Bey,

Çok teşekkür ederim bu süreçte bende yapmıştım çok basit bir hata yapıyormuşum çözüldü ilginiz için çok teşekkür ederim bütçeleme ve muhasebe işleri ile uğraşan arkadaşların işine yaraması için tümüyle hazır eki tekrar paylaşıyorum.

İlk girişteki ekide güncelliyorum.

Ekli dosyalar

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Geri dönüş ve paylaşım için teşekkür ederim.

.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
İdris Bey,

Çok teşekkür ederim bu süreçte bende yapmıştım çok basit bir hata yapıyormuşum çözüldü ilginiz için çok teşekkür ederim bütçeleme ve muhasebe işleri ile uğraşan arkadaşların işine yaraması için tümüyle hazır eki tekrar paylaşıyorum.

İlk girişteki ekide güncelliyorum.
Merhaba.

Konuyu ve eklenen belgeleri detaylı olarak gözden geçirmiş değilim ancak Sayın mhrcvk tarafından eklenen ve ÇÖZÜLDÜ
şeklinde belirtilen ek belgeyi açtığımda çok sayıda hücredeki formülde DÖNGÜSEL BAŞVURU hatası mevcut bilgisini görüyorum.

-- Acaba "izin verilen/öngörülen" bir durum mudur değil midir bilemiyorum.
-- Yoksa acaba, "yinelemeli hesaplama" özelliği ile ilgili bir ayarlama mı gerekiyor?

Sayın mhrcvk, eklediğiniz son dosyayı DÖNGÜSEL BAŞVURUlar yönünden tekrar gözden geçirir misiniz?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba.

Konuyu ve eklenen belgeleri detaylı olarak gözden geçirmiş değilim ancak Sayın mhrcvk tarafından eklenen ve ÇÖZÜLDÜ
şeklinde belirtilen ek belgeyi açtığımda çok sayıda hücredeki formülde DÖNGÜSEL BAŞVURU hatası mevcut bilgisini görüyorum.

-- Yoksa acaba, "yinelemeli hesaplama" özelliği ile ilgili bir ayarlama mı gerekiyor?

Sayın mhrcvk, eklediğiniz son dosyayı DÖNGÜSEL BAŞVURUlar yönünden tekrar gözden geçirir misiniz?
Ömer bey merhaba.

Bu izin verilen bir durumdur. Çünkü netten brüte hesaplama yaparken bu durum gerekmektedir.

.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
Merhaba.

Ömer Bey,

Yinelemeli hesaplamayı aktif etmeniz gerekiyor hata almamak için netten bürüte yapılan hesaplamalarda mecburen bu şekilde ilerlemek gerekiyor.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Elbette, net'ten brüte ücret hesaplamasında, formül ile çözüm aranırken, döngüsel başvuru hatasının kaçınılmaz olduğunu biliyorum.
Maksatım ÇÖZÜLDÜ şeklindeki cevabınızda bu durumu (yinelemeli hesaplamaya ilişkin uyarı gibi bir not) belirtmenizde yarar görmem idi.

Böylece maksat hasıl olmuş oldu.

İyi çalışmalar dilerim.

sarigozoglu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR-32
Herkese merhaba,

Konuyu yeniden açmak istemezdim ama, malum yeni bir vergi dilimimiz oldu. Bu sebeple bu tabloyu yeniden düzenlememiz mümkün mü acaba?
Düzenleme 01/01/2019 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Diğer taraftan, 01/01/2019 - 31/12/2019 tarihleri arasında elde edilen ücret gelirlerine, bu değişiklik öncesi tarife uygulanacaktır.

310 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 01/01/2020 – 31/12/2020 dönemi için söz konusu hadler aşağıdaki gibi belirlenmiştir. VERGİ DİLİMLERİ

ORAN

22.000 TL’ye kadar

15%

49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası

20%

120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL (ücret gelirlerinde 180.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL), fazlası

27%

600.000 TL’nin 120.000 TL’si için 27.870 TL (ücret gelirlerinde 600.000 TL’nin 180.000 TL’si için 44.070 TL), fazlası

35%

600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 195.870 TL (ücret gelirlerinde 600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 191.070 TL), fazlası

40%

denese

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019
Merhaba,
2020 yılı verileri ile, net maaş 19.000 olduğunda (aslında 18.600 ve üstü) brüt maaş her iki tabloda da brüt maaş yanlış hesaplanıyor.
Aşağıdkai bağlantıda 12 numaralı mesajı inceleyin.

sarigozoglu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR-32
Aşağıdkai bağlantıda 12 numaralı mesajı inceleyin.
Merhaba ilginiz için teşekkür ederim fakat bir kişi için olan tablo değil, çoklu tabloya ihtiyacım var.
Her çalışan tek bir satırda görülmeli.

ykend

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019 türkçe
Merhaba, Netten Brütü tek kişi tek satırda çoklu kişi olarak ve eksik günlü olarak ücreti ile yardımcı olabilecek var mı?
esasında Temel bordroyu hesaplayan bordro exceli var, bu Netten Brüte olarak da çalışmasını istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
365 Türkçe
Merhaba, Vergi dilimlerinde %15 den %20 ye geçişlerde yazılan formülde, ilgili dönemin Gelir vergisi matrahı ile bir önceki dönemin gelir vergisi oranın çarpılması işlemi var. Fakat vergi diliminin kesiştiği dönemde brüt ücreti bulamazken. Gelir vergisi matrahını nasıl buluyoruz? Konu hakkında detaylı bir bilgi verebilirmisiniz?