Bugüne ve şimdiye indeksli koşullu biçimlendirme

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Arkadaşlar,

Elimde bir iş yerinin günlük, iş saatleri tablosu var. Bunun; geçen, şimdiki ve gelecek iş saatlerini koşullu biçimlendirme ile renklendirmem gerekiyor. Örneğin, =ŞİMDİ() 11:00'le 12:00 arasında ise, III. iş saati satırı sarı, öncekiler mor, sonrakiler mavi dolgulu, ertesi gün, iş başladığında ilk satır sarı, diğerleri mavi dolgulu olmalıdır. Makro mu gerekir acaba? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Koşullu biçimlendirme ile yapabilirsiniz.

Uygulama için küçük bir örnek dosya paylaşınız.

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Merhaba

Örnek dosyayı nasil paylaşacağım? Altın üye değilim ki.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Harici dosya barındırma sitelerini kullanabilirsiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Önce sizin dosyada yaptığınız renklendirmeleri kaldırdım.
Sonra C4:E12 hücrelerini seçtim.
Koşullu Biçimlendirme-Yeni Kural-Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçtim.
Formül kutusuna aşağıdaki formülü uyguladım.

C++:
=VE(ZAMAN(SAAT($C$3);DAKİKA($C$3);0)>ZAMAN(SAAT($C4);DAKİKA($C4);0);ZAMAN(SAAT($C$3);DAKİKA($C$3);0)>ZAMAN(SAAT($E4);DAKİKA($E4);0))
BİÇİMLENDİR butonuna tıkladım ve MOR dolgu rengini seçtim. Sonra aynı ekranda yazı tipi rengine gelip BEYAZ rengi seçtim TAMAM tuşlarına basarak ilk koşulumu ekledim.

Yine aynı alan seçili iken;

Koşullu Biçimlendirme-Yeni Kural-Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçtim.

C++:
=VE(ZAMAN(SAAT($C$3);DAKİKA($C$3);0)<ZAMAN(SAAT($C4);DAKİKA($C4);0);ZAMAN(SAAT($C$3);DAKİKA($C$3);0)<ZAMAN(SAAT($E4);DAKİKA($E4);0))
BİÇİMLENDİR butonuna tıkladım ve AÇIK MAVİ dolgu rengini seçtim TAMAM tuşlarına basarak 2. koşulumu ekledim.

Yine aynı alan seçili iken;

C++:
=VE(ZAMAN(SAAT($C$3);DAKİKA($C$3);0)>=ZAMAN(SAAT($C4);DAKİKA($C4);0);ZAMAN(SAAT($C$3);DAKİKA($C$3);0)<=ZAMAN(SAAT($E4);DAKİKA($E4);0))
BİÇİMLENDİR butonuna tıkladım ve SARI dolgu rengini seçtim TAMAM tuşlarına basarak 3. koşulumu ekleyerek işlemi tamamladım.

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Erkan Bey,
Eski tablomuzda yeni problemler ortaya çıktı. Bir el atarsınız çok sevineceğim. Açıklamalar tablonun içinde. Şimdiden çok teşekkürler.
Tablo: HaSaKoBi

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
çok özür dilerim. az önceki mesajı yok sayın. Linki ekleyemedim. İnşallah bu defa olur:
HaSaKoBi