Bul-Değiştir

Selamlar;
Ekli dosyada bulunan Userform ile arama yapılabiliyor. Arama (A) hücresinden başlamakta. Aramanın istenen hücreden (örneğin C)başlaması için değişmesi gereken kısım neresidir.
İkinci olarak, değiştir butonu ekleyebilirmiyiz. böylece bulanan verilerde alt satıra değil, bulunan verinin bulunduğu yerde değişiklik yapılması sağlansın.
Þimdiden Teşekkürler.

Merhaba,
Yaklaşık 1 seneden beri yollayacağım her çözümü deneyerek yollarım.
Çalışıyor.
Hem de ataç ettiğim dosyayı tekrar download ettim ki yanlış olmasın dedim. Ama o da çalıştı.
Ha eğer siz textboxlarla hücreler arasındaki kaymayı diyorsanız ( ki öyleyse öyle demelisiniz) aşağıdaki kodları ilgili yerlere tekrar yapıştırın.
Kod:
Private Sub CommandButton2_Click()
i = ComboBox1.ListIndex + 1
TextBox2.Value = Cells(i, 1)
TextBox3.Value = Cells(i, 2)
TextBox4.Value = Cells(i, 3)
TextBox5.Value = Cells(i, 4)
TextBox6.Value = Cells(i, 5)
TextBox7.Value = Cells(i, 6)
TextBox8.Value = Cells(i, 7)
End Sub
Private Sub CommandButton3_Click()
i = ComboBox1.ListIndex + 1
Cells(i, 1) = TextBox2.Value
Cells(i, 2) = TextBox3.Value
Cells(i, 3) = TextBox4.Value
Cells(i, 4) = TextBox5.Value
Cells(i, 5) = TextBox6.Value
Cells(i, 6) = TextBox7.Value
Cells(i, 7) = TextBox8.Value
adres = Range(Cells(1, TextBox1), Cells(Cells(65536, TextBox1).End(xlUp).Row, TextBox1)).Address
ComboBox1.RowSource = adres
End Sub

Sayın cako;
Kodları yapıxtırdım ve aşağıdaki satırda hata verdi.

adres = Range(Cells(1, TextBox1), Cells(Cells(65536, TextBox1).End(xlUp).Row, TextBox1)).Address

Başka çalıştıran var mıdır, arkadaşlar.

textbox1 de eğer 1-255 arasında değer yoksa verir onu
hata veren kodların başına
If TextBox1 = "" Then TextBox1 = 1
ekleyin

Bu işlem için Find işlevini kullansanız daha mı iyi olur acaba?

Private Sub CommandButton2_Click()
ComboBox2 = Range("a1:a" & [a65536].End(xlUp).Row).Find(ComboBox1).Offset(0, 1)
End Sub

Range yazan alanda sütununuzu değiştirebilirsiniz. Yada hangi sütundan arama yapmasını istediğinizi nasıl belirteceksiniz onu bildirirseniz komut satırında küçük bir değişiklik ile çözülecektir (mesela seçili olan satıra ait sütunda arama yapmak istiyorum diyebilirsiniz)

Değiştirme:
Private Sub CommandButton3_Click()
ComboBox2 = Range("a1:a" & [a65536].End(xlUp).Row).Replace(ComboBox1, "Deneme")
End Sub

Sayın Osmantelci, ilginiz için sağolun.
Ancak verdiğiniz değiştirme kodu, bilindiği gibi sadece A1 hücresini değiştirdiği gibi, kodun sonunda yazılmış olan kelimeyi öncekinin yerine kaymokta.
istenen sabit bir veri değil, Combobox'lar içine gireceğimiz bilgi ile önceki bilginin değiştirilmesi. Yinede değişik bir çalışma için yararladır. Sağolun.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte class module kullanarak yaptığım örneği inceleyin. Bul butonunu kaldırdım, herhangi bir comboboxtan seçilen değere göre diğerleri otomatikman gelmektedir. Birde değiştir butonu ekledim, direk comboboxların üzerinde değişiklik yaparak bu butona basmanız yeterlidir.

Sayın Leventm,
Çok güzel bir çalışma, ancak bir sorunum ortaya çıktı.
Combobox1 içine veya diğer combobox'lara ait olduğu sütundaki verilerden birini girdiğimizde ilgili satır combobox'larda görünmekte ve bir hücrede değişiklik yapacağımız sırada ilgili combobox'un ait olduğu sütunda bu veri yoksa güayet iyi çalışmakta. Aksi takdirde yani combobox'un ait olduğu sütunda aynı veri ve hatta verinin ilk harfi veyahut sayının ilk sayısı varsa bul çalışmakta ve tüm coombobox'lar içersindeki veriler kendiliğinden girilen harfin veyahut sayının yer aldığı ilk satıra ilişkin verilerin dökümü ortaya çıkmakta. işte bu durumda değişikilik yapılması olanaksız hale gelmekte. Bunun giderilmesi mümkünmüdür. Þimdiden teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuzu bir örnekle açıklayın.

Tarafınızdan hazırlanan dosya ekte gönderilmiş ve dosya içeriğinde açıklama ve örnek verilmiştir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn mqcaglayan,

Kodlarınızdaki tüm "Click"leri "DropButtonClick" ile değiştirip bir deneyin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Gerekli düzenlemeleri yaptım.

Not:Sn algil'in çözümünü şimdi inceledim. Çok iyi bir çözüm bulmuş, benimkiside alternatif olarak bulunsun.