Buton yardımı

Excel Vers. ve Dili
2003
merhabalar ,

excelimde KONTEYNER bilgileri ve DENEME adında iki sayfam var.Deneme sayfasında text box a yazılan konteyneri butona tıkladığımda KONTEYNER BİLGİLERİ sayfasından tabloda belirtiğim bilgileri çekmek istiyorum.Nasıl yapabilirim..Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Aradığınız konteyner numarası varsa 2'nci satıra bilgiler gelsin istiyorsunuz sanırım.

Bu işlemi aşağıdaki kod sağlayacaktır. İşlem için DÜĞME kullanmaya gerek yok, TextBox'a yazdıkça kod işlemi yapacaktır.
Kod'u, alt taraftan deneme sayfasının adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖDÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılan ekranın sağ tarafındaki boş alana yapıştırın.
Kod:
[B]Private Sub TextBox1_Change()[/B]
Sheets("deneme ").[A2:D2] = ""
If TextBox1 = "" Then Exit Sub
If WorksheetFunction.CountIf(Sheets("KONTEYNER BİLGİLERİ").[A:A], TextBox1) = 0 Then Exit Sub
sat = WorksheetFunction.Match(TextBox1, Sheets("KONTEYNER BİLGİLERİ").[A:A], 0)
Cells(2, "A") = Sheets("KONTEYNER BİLGİLERİ").Cells(sat, 1)
Cells(2, "B") = Sheets("KONTEYNER BİLGİLERİ").Cells(sat, 2)
Cells(2, "C") = Sheets("KONTEYNER BİLGİLERİ").Cells(sat, 3)
Cells(2, "D") = Sheets("KONTEYNER BİLGİLERİ").Cells(sat, 4)
[B]End Sub[/B]
Aşağıdaki açıklamaları okuyarak cevap yazmanız daha doğru olur sanırım.

1) Böyle bir işlem için TextBox kullanmak yerine;
-- konteyner numaralarının kaynak olarak kullanıldığı,
-- uygun bir hücreye uyulanacak veri doğrulama işlemi
daha kullanışlı olmaz mı sizce?

2) Bir sorgulama yaptınız ve sonucu hücrelere (2'nci satıra) yazıldı diyelim,
yeni sorgulama yaptığınızda yine 2'nci satıra mı yazılacak yoksa ilk boş satıra mı?

Bu hususları netleştirmenizi öneriyorum.
.

Excel Vers. ve Dili
2003
Ömer Bey Merhabalar ,

Aslında yapmak istediğim aşağıda belirtiğim Excel dosyamda bulunmasada ilk sayfa olan EKTF de 10-15 bine yakın kayıt tutuyoruz.Gönderilecek EKTF ler sayfasında ise yabancı gümrüklere çıkışının yapılması için yolladığımız konteyner bilgileri bulunmakta.Gönderilecek EKTF leri her seferinde gönderilen EKTF ler sayfasına kaydedip ilk sayfadan sürekli siliyoruz.Ben bu işlemi buton yardımı ile yapabileceğimi düşünmüştüm.O yüzden adım adım gitmek istedim bu konuda.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

http://s3.dosya.tc/server10/oc2aqc/CALISMA_.xlsx.html