c ve d yi boyutlandırmak,ayrıca çift işletim sistemi

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
merhaba

C diskimin toplam boyutu 73 GB boş alanı ise 44GB
D diskim ise toplam 1 GB 764 MB boş alana sahip

öğrenmek istediğim C yi 50 D yi 30 yapabilir miyim, eğer yapılabiliyorsa nasıl yapacagım?
Not : C ye Vista home basic yüklü, D ye XP yükleyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Bildiğim kadarıyla bu iş ilk sistem kurulurken yapılıyor, ancak DOS'ta FDISK komutuylada disk bölümleme yapılıyor, bu komutu kullanmayı ve adımlarını iyi bilmen gerekiyor, biraz arama yaparsan FDISK hakkında bilgi edinebilirsin.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
"Partition Magic" isminde bir program, işlemi windows ortamında başlatıp diğer adımlarda sizi yönlendirerek kendisi hallediyor.
Ben hiç bir sorun yaşamadım ama başlamadan önce önemli arşivlerinizin bir yedeğini almanızda fayda var.

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
tesekkur ederim. peki cye bir de XP kursam (anlattıklarınız zor geldi de)

eger kurulabiliyorsa, direkt, normal yollarla kurabilir miyim; vista ya hiçbirsey olmadan..

Excel Vers. ve Dili
2002 Türkçe
merhaba
ben yine de XP yi Vistanın bulunduğu C ye ayrı bir klasore (XPATTACK klasoru oluşturup)kurdum.
Fakat bilgisayar acılırken hangi işletim sistemine girecegimi sormadan direkt XP yi açıyor. C ye girip baktım Vista işletim sistemim duruyor. Belgelerim, müziklerim vs. programlar hepsi duruyor. Programlar calısmıyor gecerli uygulama değil diyor.

Şimdi ben Vista yı nasıl calıstırırım. Başlangıçta nasıl XP ya da Vista tercihi yaparım?
Normal şartlarda bu Bilgisayarım sağ tık --özellikler -- Gelişmiş-- Başlangıç ve Kurtarma 'nın Ayarlarından varsayılan işletim sistemi kombobox tan secilir. oraya baktım Vista görünmüyor.
Yardımcı olursaanız sevinirim.