Cadde Sokak Mahalle Ayırmak

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Excelin bir sütununda adres bilgileri var.

VALİ MİTHAT BEY CAD. ALİ KEMAL PAŞA MAH. ÇAVUŞBAŞI SK.

Bu bilgilerden
CAD. içerenleri ayrı bir sütuna
SK. içerenleri ayrı bir sütuna
MAH. içerenleri ayrı bir sütuna yazdırabilirmiyiz?

İ

İhsan Tank

Misafir
merhaba
bütün adresler yazdığınız gibi ise yani nokta var ise
veri-metni sütünlara dönüştür-sınırlandırılmış-diğer seçeneğini işaretleyip nokta koyarsanız istediğiniz işlemi yapar örnek dosya ekte.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 - Eng
search fonksiyonu ile`de cad yahut sk. gibi kriterler aratilarak ayirilabilir..

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
1000'e yakın satır var. veri-metni sütünlara dönüştür-sınırlandırılmış-diğer seçeneğini işaretleyip nokta koyarsanız istediğiniz işlemi ile olmuyor.

Bazen mahalle önde bazen cadde önde oluyor. Yani bir makro lazım.

İ

İhsan Tank

Misafir
sorunuza ezbere bir cevap verdim çünkü hangi sayfada çalışacağımı bilmiyorum örnek dosya ekleyiniz

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
bu kod hücrenin içinde noktayı gördüğü zaman oradan ayırımı diğer satıra yapıyor

Sub ayır()
Columns("A:A").Select
For i = 1 To WorksheetFunction.CountA(Worksheets(ActiveSheet.Name).Range("A1:A65000"))
Selection.TextToColumns Destination:=Range("A1"), DataType:=xlDelimited, _
TextQualifier:=xlDoubleQuote, ConsecutiveDelimiter:=False, Tab:=True, _
Semicolon:=False, Comma:=False, Space:=False, Other:=True, OtherChar _
:=".", FieldInfo:=Array(Array(i, 1), Array(i, 2), Array(i, 3))
Next i

End Sub
krmızı tırnaklı yere hangi değeri kayarsan koy o değeri gördüğü yerde ayırma işlemini yapıyor.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Teşekkürler, ancak
Cadde, sokak ve mahalle bilgilieri alt alta denk gelmediği için olmuyor. Mesela Sokak bilgisi orta kısımda sokak için "&" şu işareti ayarlasam ve sizin makronuza eklesem Cadde ve sokak bilgisi aynı hücreye denk gelecek. yani olmadı.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 - Eng
dosyanizi ekledim ali beyin bu konuda bir ktf`si var ondan yararlandim sakli satirlara goz atiniz..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Çok teşekkür ederim.
Cadde, Sokak ve mahalle ifadelerini değiştirdim, buna göre bir çözüm olabilirse çok sevinirim teşekkürler.

Ekli dosyalar

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
ekli dosyaya bir bakınız verilerinizi sayfa2 ye A sütununa koyunuz. ve sayfa1 deki düğmeye tıklayınız.

Ekli dosyalar

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
13.nolu mesajdaki dosyayı yeniden düzenledim

Excel Vers. ve Dili
excel2003
Merhaba Bu kodu ben USERFORM da nasıl çalıştırabilirim.

bu olmuyor
Private Sub ayır_Click()
Call Module1.ayır
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Merhaba arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olacağım belki ama benimde bu işleme ihtiyacım var. Adresleri içinde mahalle cadde sokak no: içermeyenleri temizlemem gerek. Ancak örnek çalışma sayfalarını görüntüleyemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
ekli dosyaya bir bakınız verilerinizi sayfa2 ye A sütununa koyunuz. ve sayfa1 deki düğmeye tıklayınız.

Halit bey benimde buna ihtiyacım var ancak bendeki datalarda kullanmak istediğimde bazılarında mah. bazılarında mahalle bazılarında cad. bazılarında cadde şeklinde olduğu için adresler mah-allesi şeklide mah gördüğü cad-desi şeklide cad gördüğü herşeyi ayırdı. Haddim olmadan burada sormayayım diye kod'a girip mah. olanın noktasını cad. olanın noktasını çıkarınca bu seferde sütunlara bölmedi. Acaba bu konuda yapılabilecek birşey varmıdır?

örn.jpg

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Halit bey benimde buna ihtiyacım var ancak bendeki datalarda kullanmak istediğimde bazılarında mah. bazılarında mahalle bazılarında cad. bazılarında cadde şeklinde olduğu için adresler mah-allesi şeklide mah gördüğü cad-desi şeklide cad gördüğü herşeyi ayırdı. Haddim olmadan burada sormayayım diye kod'a girip mah. olanın noktasını cad. olanın noktasını çıkarınca bu seferde sütunlara bölmedi. Acaba bu konuda yapılabilecek birşey varmıdır?

Ekli dosyayı görüntüle 204575
Konuya cevap yazalı dokuz sene olmuş ne yaptığımı bende hatırlamıyorum örnek dosyanızı yeni bir konu başlığı altında sorunuz.