Çalışma kitabının kopyalanmaması

mars2

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
2019 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-03-2026
İyi Günler;

Ortak belgeler klasöründe, "Liste" isimli excel çalışma kitabım bulunmaktadır. Bu kitabı kullanan diğer kullanıcılar, çalışma sayfasını görmesi ancak, üzerinde herhangi bir değişiklik yapmaması, kitabı ve sayfaların kopyalanmamasını gerekmektedir.
Sayfaların ve kitabıbn kopyalanmaması için makro ile mümkün müdür. mümkünse yardımlarınız beklemekteyim.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Şifreli sayfa koruma ile dosyada değişiklik yapılmasını önleyebilirsiniz.
Ama kitabı komple kopyalamayı engelleme işini yapamazsınız diye düşünüyorum.
Klasörden kopyalayıp başka yere rahatlıkla taşınabilir.

Bunun için şöyle bir yöntem uygulanabilir. Ben bakamam ama zamanı olan üstadlar uğraşır mı bilemem.

Örn. Kitabın bulunduğu bilgisayarın, HDD seri nosunu başlangıçta kontrol eden bir makro ayarlanır.
Kendi dosyalarımdan birisinde, böyle bir çalışma yapmıştım.
(Yada bilgisayara ait özel başka bir veri. Kullanıcı adı vb. ) Kitap başka bilgisayara kopyalansa dahi, açıldığında seri no eşleşmiyorsa direkt kendini kapatır.

Tabi tüm işlemler bittikten sonra VBA kodlarının da şifre ile korunması lazım ki. Oradan müdahale edilemesin. :)

mars2

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
2019 - Türkçe
26-03-2026
İyi Haftasonular;
Konu hakkında farklı fikir veya uygulama olanlardan destek beklemekteyim.

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Merhabalar sonradan aklıma geldi.
Ağ üzerinden ortak erişim sağlanıyorsa bu mümkün olmaz. Dosya sizin bilgisayarda bulunsa bile, kodlar açan kişinin bilgilerini kontrol edecek ve uyuşmadığı için hiçbir şekilde dosya açılmayacak.

O zaman konum kontrolü yapılabilir. Ağdaki bilgisayar adı ve klasör kontrolü Örn. \\cengiz\ortak\ konumundan çalışmıyorsa dosya açılmaz.
Tabi sizin açabilmeniz için ilk kontrol size özel bir veriyle yapılmalı. O uymuyorsa ağ konumuna bakmalı.
----------------------------------------------------------------------------------------
Örn. Kitabın bulunduğu bilgisayarın, HDD seri nosunu başlangıçta kontrol eden bir makro ayarlanır.
Kendi dosyalarımdan birisinde, böyle bir çalışma yapmıştım.
(Yada bilgisayara ait özel başka bir veri. Kullanıcı adı vb. ) Kitap başka bilgisayara kopyalansa dahi, açıldığında seri no eşleşmiyorsa direkt kendini kapatır.

Son düzenleme:

Bronze13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019
27-08-2026
Merhaba,
Teknik anlamda yetersiz olduğumu söyleyerek konuya gireyim. Bu yüzden sorum saçma gelirse kusura bakmayın lütfen.
Ben işim gereği kendi hazırlamış olduğum bazı Excel dosyalarını, hizmet verdiğim farklı firmalardaki ilgili kişilerin bilgisayarına yüklüyorum ve o kişinin bu dosyayı sözleşmemiz sona erene kadar kullanması gerekiyor.
Bu süreçte bu dosyanın kopyalamasının, bir USB belleğe aktarılmasının, maille bir yere gönderilmesinin, hatta benim kurduğum o bilgisayarda bile başka bir klasöre "save as" ile dahi olsa kaydedilmesinin de önüne geçebilmeyi çok istiyorum.
Eğer bu amaçla kullanabileceğim bir program ya da yöntem varsa yardımcı olabilir misiniz?
Zaman ayırıp yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum.
İyi çalışmalar, saygılar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Konuyla ilgili linkler...

Bir excell dosya süre verme ve kopyalanmasını engelleme