çalışma kitapları arasında veri aktarma

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TÜRKÇE
merhaba arkadaşlar,

iki tane çalışma kitabım var, bu kitaplardan 1. sinin A sütununda malzeme numaraları yazıyor 2.ci kitabın A sütununda da malzeme numaraları ve F sütununda maliyetleri yazıyor. (1. kitap 2. kitaptaki malzemelerin hepsini barındırmıyor sıraya sokup kopyala yapıştır şansım yok :( )

sorunum şu, bir formül 1. kitaptaki malzemeleri 2. kitaptan bulsun ve malzemenin maliyetini 1.kitaba aktarsın

basit bir formül için yardımcı olursanız çok sevinirim.

teşekkürederim şimdiden:)

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

=DÜŞEYARA(A1;[Kitap1.xls]Sayfa1!$A:$F;6;0)

Bu şekilde kullanabilirsiniz..

.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TÜRKÇE
ilginize çok teşekkürederim espiyonajl ama bu formül işime yaramadı :(

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TÜRKÇE
sizin gönderdiğiniz formülden değil de benim o formülü elimdeki listelere uygun hale getirememden kaynaklanıyor işime yaramaması kusuruma bakmayın lütfen.

dosyaları ekte gönderdim 1500 satırlık bir veri aktarımı yapacağım eğer uygun formülü bulursam, bulamazsam da pazartesiye kadar tek tek gireceğim maliyetleri.

yardımınız için minnettarım

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sizin gönderdiğiniz formülden değil de benim o formülü elimdeki listelere uygun hale getirememden kaynaklanıyor işime yaramaması kusuruma bakmayın lütfen.

dosyaları ekte gönderdim 1500 satırlık bir veri aktarımı yapacağım eğer uygun formülü bulursam, bulamazsam da pazartesiye kadar tek tek gireceğim maliyetleri.

yardımınız için minnettarım
Kitap2 I2 hücresine,

Kod:
=EĞER(B2="";"";DÜŞEYARA(B2;[Kitap1.xls]Sayfa1!$A:$C;[COLOR=red]3[/COLOR];0))
yazarak alt satırlara kopyalayınız..

3 değerini 2 yaparsanız bürüt değerini bulabilirsiniz..

Kitap2 de B sütununda yazaçağınız değerler ile Kitap1 A sütunundakiler aynı olmalıdır. Bunu belirtmemin nedeni Kitap1 A sütunu metin formatında biçimlendirilmiş, Kitap2 B sütunun ise Genel formatında biçimlendirilmiştir..

.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TÜRKÇE
sizi de yordum espiyonajl, beceremiycem sanırım ben bu işi yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürediyorum...emeğinize karşılık formülü kullanabilmiş olmayı çok isterdim ama yapamıyorum...

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
sizi de yordum espiyonajl, beceremiycem sanırım ben bu işi yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürediyorum...emeğinize karşılık formülü kullanabilmiş olmayı çok isterdim ama yapamıyorum...
Eki inceleyiniz.. Anlayamadığınız yer olursa açıklamaya çalışırım..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2002 TÜRKÇE
her iki kitapta da A sütunlarındaki malzemeler harfler ve sayılardan oluşuyor, bunun dışında iki kitaptaki malzemeler aynı sırayla gitmiyor. 1. kitaptaki malzemeleri maliyetlerin olduğu 2. kitaptan bulup 1. kitaptaki malzemelerin karşısına aktarmalı.. gönderdiğiniz dosyayı yükleyip kendi listemdeki verileri ekledim maliyet sütununda #yok ibaresi çıkıyor :(

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
#YOK ibaresinin çıkmasının sebebi arana değerin bakılan aralıkta olmamayışından kaynaklanıyordur. Bu değeri kontrol ediniz.Eğer bu değer var ise büyük ihtimalle iki nedenden dolayı veriyi görmüyordur; 1) iki hücrenin biçimi farklıdır 2) değerler aynı gibi gözüksede yazım hatası yada fazladan boşluk karekteri vardır.. Hata aldınığınız dosyaları eklemeniz mümkünmü?

.