çapraz sorgu rapor tasarımı

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Herkese hayırlı günler. Hazırlamakta olduğum satın alma programının yaklaşık maliyet firma tekliflerini çapraz sorgu ile firma isimleri sütunlarda olacak şekilde düzenledim. Fakat Çapraz sorgunun raporlamasında takıldım. Firma sayısı sürekli değişkenlik gösterdiği için raporlama her değişik ihalede hata veriyor. Farklı bir yolu veya yöntem konusunda yada çapraz sorgu rapaorlamasında yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederi.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

En pratik çözüm raporunuza ekleyeceğiniz bir alt forma kaynak olarak çapraz sorguyu göstertmek olur..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
İlginiz için teşekkür ederim Sayın Taruz.
Önerinizi denedim ama "Doğrudan bir sorguyu veya sabit olmayan sütun çapraz sorgusunu bir alt form veya alt raporun kaynağı olarak kullanamazsınız" diye hata uyarısı çıktı. Rica etsem örnek üzerinde gösterebilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sürüm farklılığından dolayı dosyanızı açamıyorum.. Muhtemelen çapraz sorguda kriter kullanmışsınızdır.. Bundan dolayı hata alıyor olabilirsiniz..

Çapraz sorgunun sql deymini alabilir miyim?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Veri tabanını farklı kaydedip yüklemek istemiştim ama access 2000-2003 formatında kaydetmeye izin vermiyor. Çapraz sorguda dediğiniz gibi kriter kullanmıştım. Kod aşağıdaki gibi Sayın Taruz.

PARAMETERS [Formlar]![ihale]![ihale_no] Value;
TRANSFORM Sum([yakmaltekfiyati]) AS İfade1
SELECT yakmalfimrteklif.mal_no, Sum([yakmaltekfiyati]) AS [Toplam yakmaltekfiyati]
FROM yakmalfimrteklif
WHERE (((yakmalfimrteklif.ihale_no)=[Formlar]![ihale]![ihale_no]))
GROUP BY yakmalfimrteklif.mal_no, yakmalfimrteklif.ihale_no
PIVOT yakmalfimrteklif.firma_no;

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Tekrar merhaba.. ;)

Önce sorgunuzu bu şekilde düzenleyiniz..:

TRANSFORM Sum(yakmalfimrteklif.[yakmaltekfiyati]) AS İfade1
SELECT yakmalfimrteklif.mal_no, Sum(yakmalfimrteklif.[yakmaltekfiyati]) AS [Toplam yakmaltekfiyati]
FROM yakmalfimrteklif
WHERE (((yakmalfimrteklif.ihale_no)=trz()))
GROUP BY yakmalfimrteklif.mal_no, yakmalfimrteklif.ihale_no
PIVOT yakmalfimrteklif.firma_no;

Dikkat ettiyseniz kriterinizi değiştirdim.. Bu sayede çapraz sorgunuzun formla olan direkt bağlantısını istediğimiz amaç için kaldırmış olduk..

Şimdi bir modül içinde kriterde tanımladığımız trz() fonksiyonunu hazırlamamız gerekiyor..:

public function trz()
trz= Forms![ihale]![ihale_no]
end function

Bunları yaptıktan sonra raporunuza sorguyu ilk mesajımda tarif ettiğim gibi atlt form içinde eklerseniz sorun çıkmaması gerekir.. Test edemediğimden sonucu bildirirseniz sevinirim..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Merhabalar.
Söylediğiniz gibi test ettim Sayın Taruz. Sorun çıkmadı ama raporun tasarımı ile ilgili problem olacak gibi. Nedeni Yaklaşık maliyet cetveli diye matbu bir formumuz var raporu ona göre tasarlamaya çalışacağım. Veritabanını Office 2010 da düzenleyip yükleyeceğim sizinde test etmeniz açısından.
Yardımlarınız için teşekkürler, hayırlı geceler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sabit alan sayısı olmadığından rapor içinde çapraz bir sorguyu belli ölçülere sabitlemek çok zor..

Çapraz sorgular Access'in her zaman üvey evladı olmuştur.. Siz de bu durumun kurbanı oldunuz maalesef.. :(

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Herkese İyi akşamlar.
Sayın Taruz veritabanını office 2003-2010'a uyumlu olarak yeniledim. Ben çapraz sorgu ile denedim ama başka bir yolu vardır sizin ve forumdaki diğer arkadaşların bildiği. İnceleyip görüşlerinizi bekliyorum. Firma sayısı değişken olduğundan alt rapor kullandığımız için raporun tasarımı pek uygun değil benim için. 10-15 firma sayısı sabit olacak şekilde de tasarlayabilirizde. Çapraz sorgunun raporlaması gerçekten de problemmiş. İlk kez çapraz sorguyu kullandım ama şu sorunu hep birlikte aşalım bundan sonra pek kullanmayacağım sanırım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Herkese selamlar.
Sayın Taruz çapraz sorgu raporlaması ile ilgili bir örnek buldum ama kendi veritabanıma uyarladığımda rapordaki kodun ilk satırında hata verdi.
Örneği ekliyorum fikirlerinizi bekliyorum.

Ekli dosyalar

sn serkankeser
Ekteki çalışmada sorgudaki verilere göre yeniden tasarlanan Rapor1 raporu var. Şu durumda textboxları yeniliyor. Siz bir raporunuzun nihai şablonu olan 2003 Access formatında dosya eklerseniz. Yaptığım çalışmayı ona göre uyarlamaya çalışırım.
Not: ihale formundaki RAPOR DÜZENLE tuşu ile çalışıyor, kodlar da bu düğmenin Click olayında.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Herkese iyi akşamlar.
Sayın omerceri ilginiz için teşekkür ederim. Dosyayı ekliyorum. Yaklaşık maliyet adındaki rapor matbu formumuz. Yakmalfirma1,2,3,4,5 metin kutuları var. Bunların yerine kaç firmadan yalaşık maliyet fiyatı toplandıysa o kadar firma olmasını istiyorum ama! bu sayı en az ençokta 10-15 adet olduğuda oluyor. Umarım olabilecek bir şeydir. Unutmadan sorayım yapacağınız çalışma office 2013'te çalışır mı acaba? Emeğiniz ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim. İyi Akşamlar.

Ekli dosyalar

sn serkankeser
Sıra No bir formülle,
Firma Adı Sorguda yapılacak değişikle, sorgudan,
yakmalfirma1...........ve Toplam sorgudan,
alınabilir.
Ama BirimFiyat ve ondan sonra gelenler nereden alınacak veya nasıl hesaplanacak.
Kağıdı yataymı dikmi kullanacaksınız? yakmalfirma1.....Metin Kutularındaki sayılar en fazla kaç hane olabilir, firma sayısı 10'u bulunca sığmayabilir.
Benim gönderdiğim üstteki örneği farklı kaydet ile 2013 formatında kaydedip deneyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Sayın omerceri, çapraz sorgu tasarımında yapmaya çalıştım (miktar,birim,yak.mal.tutarı) incelerseniz sevinirim. Dediğiniz gibi veritabanını 2013 olarak kaydettim çalıştı raporunuz. Fakat sorgu üzerinde sizin sorduğunuz alanları düzenledikten sonra rapor hata verdi. Dosyayı ekliyorum. Hayırlı geceler.

Ekli dosyalar

sn serkankeser
Yeni Örnek ekte.

Tabloyu yaptım, diğer bilgileri Rapora siz eklersiniz.
Ancak, firma sayısı 1. ihlaldeki kadar olunca yatay sayfaya sığıyor, fazla olursa sığmayacak.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Sayın omerceri ilginiz için çok teşekkürler.
Şuan bulunduğum bilgisayarda office kurulu değil. Akşama inceleyebilceğim ancak. O zaman yazarım neticeyi .
Teşekkürler. İyi günler.

Yukardaki 15. mesajdaki SATIN ALMA DENEME2.rar dosyasını güncelledim. Bir yanlışlık vardı.
Kodlara açıklamalar ekledim. incelemeniz için.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
Selamlar.
teşekkür ederim sayın omerceri, elinize sağlık. Kusura bakmayın cevap yazmaya yeni fırsatım oldu.
İyi günler.