Çapraz Tarİh Sorgulamasi

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Merhaba Üstadlarım;
Yapmaya çalıştığım bir sürücü takip programı var! Haliyle Birde çözemediğim bir sorunum var...:) Şöyleki; Sürücülerin 7 günlük süre içerisinde en az 1 gün hafta izni kullanmaları gerekiyor. Buna göre yeni bir kayıt eklemeye çalıştığımda önceden kayıtlı bir sürücü seçtiğim zaman veri tabanındaki o sürücüye ait en son çıkış tarihinden itibaren geriye doğru 7 günlük çıkışlarının kontrol edilmesini eğer 7 günlük ardışık süre içerisinde en az 1 gün çıkış yapmamış ise uyarı vermesini istiyorum. Çıkış tarihi ile birlikte dönüş tarihlerinide kontrol etmesi gerekiyor ki döndüğü tarihlerde bu süreye dahil ediliyor. Örneğin; ardışık olarak sıralarsak 15/01/2008 tarihinde çıkan bir sürücü 16/01/2008 de dönse bile bir gün sonra 18/01/2008 tarihine kadar araca binmemesi gerekiyor. Konuyla ilgili bir örnek hazırladım. Acaba böyle bir şey mümkünmüdür ?.

Saygılar..! İyi Çalışmalar ..!!

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Gerçekten de zor olsa gerek

Peki dönüş tarihinden vazgeçsek sadece çıkış tarihlerini kontrol etse. olurmu acaba.

iyi çalışmalar ... !

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Gerçi daha farklı bir yöntemi (sql) vardır muhakkak ama ben bildiğim şekilde yaptım..

Kulandığım yöntem:

Çıkış yapacak şöförün çıkış yapılan tarihten 7 gün öncesine kadar tüm çıkış günleri gruplandırılıyor eğer boşluk varsa çıkışa izin vermiyor ;)

Aynı yöntemi dönüş tarihine de uyarlayabilir veya birlikte kullanabilirsiniz.

Birde siz test edin tabi, soruyu yanlış anlamış olabilirim..

Selamlar

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Teşekkürler Sayın TARUZ;

Elbette farklı çözüm yolları vardır ama bulduğunuz yöntem sorunsuz çalışıyor. Hele verdiği uyarıda tam süper olmuş ..:)Ellerinize sağlık. Asıl programa adapte etmeye çalışayım bakim ne olacak.

Saygılar.. İyi Çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn kuva i milliye23;

Sn Taruz göndermiş ama bu arada ben de biraz uğraşmıştım. Saygılar , iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Sayın ayhan ilginize çok teşekkür ederim.Elinize sağlık. Sizin yönteminizde güzel ama o yöteme göre mevcut formumda köklü bir değişiklik yapmam lazım.
Bu yüzden sayın Taruz un yöntemini mevcut forma adapte etmeye çalıştım olmadı. Ayrı bir sorgu olarak denedim, alt form olarak ekledim, yine olmadı. Bende formda zaten mevcut olan bir sorguya dayalı liste üzerinde gerekli değişikliği yaptım. Bu haliyle yeni kayıt esnasında sürücü seçildiği zaman alt kısma açılan listeye kayıt tarihinden itibaren geriye doğru 7 günlük mevcut çıkışları listeliyor. Ancak ben bu mevcut listedeki çıkış sayısını yine form üzerindeki başka bir metin kutusuna toplatamadım. Bu sebeple gereksizleri soyutlayarak prg. mı buraya ekliyorum. Bir göz atabilirseniz çok sevineceğim.

İyi Çalışmalar...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba...

Tam bilgisayarı kapatıyordum son anda gördüm.;)

1. Sürücü ve çıkış tarihlerine ilişkili yeni bir alt form hazırlayıp veriyi oradan aldım.

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Sayın Taruz;

Sanırım bir durumu gözden kaçırmışsınız. Şöyleki; yeni kayıt esnasında birinci sürücü olarak seçilen sürücü daha önceki kayıtlarda 1, 2, veya 3 üncü sürücü olarak çıkmış olabilir. Yaptığınız eklenti eklenen sürücü eski kayıtlarda 1. sürücü olarak kaydedilmişse onu gösteriyor. Ancak 2. ni sürücü olarak çıkmışsa göstermiyor. Zaten işin karıştığı nokta da burası. Benim dediğimşekilde aşağıda hazır açılan liste2108 in herhangi bir kolonundaki verilerin toplam sayısı başka bir metin kutusuna aktarılabilirse sorun çözülecek. Ayrıca çalışmada benim yaptığım denemelerden kaynaklanan hatalar vardı onları düzenledim ve çalışmayı yeniden ekliyorum.

İginize Teşekkürler. İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Teşekkürler Sayın Taruz;

Sizin hazırladığınız trz sorgusundaki ikinci parametreyi silince düzeldi. Zaten Sorgu2 de çıkış takip taplosunun üç kolonunda filtre uyguladığı için hazırladığınız sorgunun sadece çıkış tarihlerini filtrelemesi yeterli oldu. Ben bu işlemi ik kez daha tekrarlamak zorundayım. Çalışmasıda biraz karışık olacak . Lakin belirttiğim şekilde listeden sayma ve toplama yapabilseydi çok daha rahat çalışacaktı. Her şey için çok teşekkür ederim.

Sağolun.. İyi Çalışmalar..