Çarpaz Sorguda "DSUM" mı Kullanmalıyım

ik

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25.04.2022
Değerli Dostlar;

Excele bağlı olan tablolarım var. bu tablolar üzerinden bir çapraz sorgu oluşturdum. alanlarda İşlem tipi alanımda kullandığım veriler "Giriş" ve "Çıkış". Yani bir kayıtta Koltuk ürünü 5 adet girmiş ve alım şartı alınında da hangi şartla aldığım yazıyor. örneğin 2 tanesi 1+2 vadeli 3 tanesi 1+5 vadeli olarak girmiş. hangi alım şartından kaç adet girdiğini çapraz sorgu ile bulabiliyorum. Çıkışda aynı şekilde. bunları ister tek sorguda ister ayrı ayrı iki çapraz sorgu yaparak ayrı sorgularda görebiliyorum.

Şimdi Sorun şu;

ben isterim ki bir sorguda işlem tipi olan "giriş" leri ve "çıkış" ları toplasın, ve arasındaki farkı alarak kalan adedi göstersin. aşağıdaki gibi bir ifade kullandım fakat konuyu çözemedim. yardımlarınızı rica ediyorum.

Kalan Adet: Topla((DSum([Adet];"Veri";[İşlem Tipi]="Giriş")-DSum([Adet];"Veri";[İşlem Tipi]="Çıkış")))

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

DSum fonkisyonunu uygulamanızda sıkıntı var.. İlk göze çarpan hata bu.. bu şekilde deneyiniz..:

Kalan Adet: Topla(DSum("[Adet]";"Veri";"[İşlem Tipi]= 'Giriş'")-DSum("[Adet]";"Veri";"[İşlem Tipi]='Çıkış'"))

Çapraz sorguda bu şekilde kullamazsınız ama.. ;)