Carpraz sorguyu formdaki alan listesinden ve kriterden seçmek

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Merhaba arkadaşlar,
Forumdan aldığım bir örnek çalışmada formdaki alan listelerinden carpraz sorgunun satır ve sütunlarını seçip sorgulaya bastığımızda sorgu işlevini yerine getiriyor. bu çalışmada kriter olarak bir alan var ancak kod'da herhangi bir yere bağlanmadığından bu özellik çalışmıyor. Acaba satır ve sütunlarını seçtiğimiz formdaki kriter alanını da aktif hale getirip, parametrik carpraz sorgu yapılabilir mi? yani kriter alanındaki (önceden belirlenmiş bir alandan seçilebilir) veri listesinden bir kayıt seçip çarpraz sorgunun bu kritere uygun olarak çalıştırılmasını kastediyorum. ancak kriter alanı da standart bir değer değil değişken olabilir mi. örnek ek'tedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Adnan Yurdakul,
öncelikle süratli cevabınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Gönderdiğiniz örnek benim mevcut bilgi düzeyime göre oldukça ileri seviyede olan bir çalışma (Sizin de dediğiniz gibi fazlası var eksiği yok) , yaptıklarınızın tamamını yeterince anlayabilmem şuan için çok da mümkün görünmüyor. kodlar konusunda oldukça zayıfım. sanıyorum sorunumu anlamanızı sağlayabilmişimdir. Eğer sakıncası yoksa benim gönderdiğim örnek üzerinden cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. yine de örneğinizi anlamaya çalışmaya devam ederek bilgilerimi geliştirmeye gayret edeceğim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın arkadaşlar,
deneme yanılma ve mevcut örneklerin de yardımıyla aşağıdaki satırda yer alan kırmızı renkli ilaveyi yapınca problem çözüldü. ilgilenen arkadaşlara ve istifade ettiğim örnekleri hazırlayanlara çok teşekkür ederim.

strSql = "TRANSFORM Sum(tbl_tanim_kisi.fld_kisi_id) AS Toplafld_kisi_id SELECT tbl_tanim_kisi." & Me.satır & " FROM tbl_tanim_kisi WHERE tbl_tanim_kisi.fld_cinsiyet= '" & Me.kriter & "' GROUP BY tbl_tanim_kisi." & Me.satır & " PIVOT tbl_tanim_kisi." & Me.stun & ";"

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
İnsan bir şeye ulaşınca bu defa yeni bir pencere daha görüyor ve daha önce düşünemediği yeni alternatifler ortaya çıkıyor. yukarıdaki sorumun cevabına ulaşınca bu sefer de kriter olarak sadece tek bir alandaki verileri kullanabiliyorum. bu durum çalışmayı statik hale getiriyor. oysa yeni bir alan listesi ekledim. müteakiben de alan listesinden seçtiğim alana ait veriler (alan listesinin afterupdate olayına) kriter isimli açılır kutuda görünsün dedim. bunun için de yine forumdaki örneklerden istifade ederek aldığım kodu alanlistesinin afterupdate olayına yazdım. fakat kodu çalıştıramadım. örnek çalışmamın son halini ekliyorum, lütfen ilgilenebilir misiniz?

Örneğin alan listesinden "cinsiyeti" alanını seçtiğimde kriter kutusuna cinsiyetler gelsin, "uyruğu" alanını seçtiğimde de kriter kutusuna uyruklar gelsin. böylece kriteri istediğim alanda kullanabileyim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın arkadaşlar hala çözüme ulaşamadım...

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın abkbek sorununuz zaten güzel bir şekilde çözülmüş.Sizin istediğiniz mutlaka yapılır ama oldukça zahmetli olur bu konu bundan daha fazla burada zor çözülür gibi görünüyor
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın adnanyurdakul,
mutlaka üstadlarımızın bir önerisi olur diye ümid ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın abkbek,

O kadar basit bir noktada takıldınız ki:

Kod:
Private Sub alanlistesi_AfterUpdate()

Me.kriter.RowSource = "SELECT DISTINCT tbl_tanim_kisi." & Me.alanlistesi & " FROM tbl_tanim_kisi;"

End Sub
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın modalı,
çok teşekkür ederim. malesef kodlar konusunda yeterli değilim, ama sizler gibi üstadlar sayesinde her geçen gün kendimi geliştiriyorum.
saygılar sunuyorum.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın arkadaşlar merhaba,
yukarıdaki sorunları yardımlarınızla büyük oranda çözdüm, şimdi karşılaştığım problemi ekteki formda da kısaca anlatmaya çalıştım. kod ile çalışan çarpraz sorgudaki parametre giriş satırı ile ilgili kod hatası alıyorum. bu sorunu çözmek mümkün müdür acaba? zannediyorum veri tiplerinin tanımlanması ile ilgili bir sıkıntı var.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın abkbek,

Sanırım oldu ancak resim alanını seçmemeniz gerekir çünkü OLE nesnesi.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın abkbek ve Sayın Modalı;

Güzel bir çalışma... Arşivime ekliyorum.

Paylaşım ve katkılarınız için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Modalı üstadım,
Sadece yalın teşekkür sözleriyle size olan minnettarlığımı ifade etmemin yeterli olmadığını düşünüyorum. ancak inanın teşekkürlerimi sunabilmemin başka bir ifade şeklini de bulamadım. ama en azından kuru bir teşekkür yerine hissiyatımı ifade etme çabamın daha anlamlı olabileceğini düşünerek böyle bir yöntemi tercih ettim. Emeğinize ve aklınıza sağlık. saygılarımla