çek dökümlerini , ödeme listeme vadesi yaklaştığında

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
tüm excel'ci excel insanlara meraba . Excel 2000 (türkçe) kullanıcısıyım

ben şu işlemi nasıl yapabilirim ;

sayfa 1 de çeşitli ödemelerin yer aldığı tablo var

bu tabloda koşullu biçimlendirme ile ödeme vadelerinden üçgün önce hücrenin renklenmesini sağlıyorum sarı , turuncu ve ödeme günü hücre kırmızı oluyor. Yine bu özellik saklı kalmak üzere sayfa 2 de bulunan
çeşitli vadelere adit çeklerimin vadesi gelmeden bir hafta önce sayfa 1 e alınmasını ve vadesinin bitiminde "ödendi" ye dönüşmesini nasıl sağlarım.
ancak burada her ay tek sutun da. Çekler için her ay sutunu 4 yada 5 satırla sınırlı kalmak zorunda. Bu nedenle aynı ayda 5 den fazla çek olması durumunda "ödendi" yerine bir sonraki vadesi yaklaşan çek gelmesi lazım.

Böyle bir işlem excel de yapılabilir mi acaba

herkese şimdiden teşekkürler

NOT: BAHSEDİLEN TABLO EKTEDİR.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Benzer tablolar yapan birisi olarak şunu belirtmek isterim. 4-5 Satırla sınırladığınız zaman örneğin Mart ayında 8 çekiniz var ve bunların 5'i gözükecek tabloda, ama Haziran ayına daha çook zaman olmasına rağmen Haziran'daki 4 çekte gözükecek. Yada ben yanlış anlıyorum raporun amacını..
Onun yerine ETOPLA - SUMIF ile her aya düşen çek miktarını Sayfa1'e alsanız..
Çekler sayfasınıda sıralı tuttuğunuz müddetce sıradaki ilk çekide yazarsınız tabloya, bunada bir formül bulunur.

Ayrıca sizin nezdinizde diğer arkadaşlarada bir uyarıda bulunmak istiyorum. Bulunduğun satır renklensin tarzı makrolar insanın hoşuna gitsede bize en fazla yardımcı olan "geri al" işlemini geçersiz kılıyor. Bence bundan vazgeçmeye değmez. Birkaç satır hatalı giriş yaptığınızı düşünsenize.

Sorunuza cevap olmadı belki ama belirtmek istedim bunları.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Sevgili Ersin İlgin için teşekkürler ,

Benim çekleri 4 veya 5 satırda tutma amacım da işte bu , vadesine çok olan çeklerin gözükmemesi; Aynı zamanda da vadesi çok yakın olan çeklerin atlanmaması. 4 satır koyduğunuzda arka arkaya vadesi dolacak 4 çeki birden görebilirsiniz.Bu da , yani arka arkaya 4 gün ödenecek çekinizin olması ( birer gün arayla tabi) çok küçük bir ihtimal .Benim yapmak istediğim :

-------------------------------------------------------------------------------------

günün tarihi 10/01/2005

........................ocak..........şubat......mart ........
--------------------------------------------------------------------------------
ssk ödemeleri.....31 ocak 28 şub 31 mart
-------------------------------------------------------------------------------
...............[...... 18 ocak (diğer aylardaki çekler görünmeyecek)
çekler......[--------------------------------------------------------------------
...............[.......27 ocak (şubat ta ise ocak haneler "boş" veya"ödendi")
----------------------------------------------------------------------------------
..............[.......27 ocak ( aynı vadede iki çek var mesela )
-----------------------------------------------------------------------

:hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
4-5 satır ekleyince her çek için bir satır tarih- bir satır çek tutarı olur ve sadece 2-3 çek sığar.. :? Siz sonraki 4 çeki görmek istiyorsunuz. Aynı hücrede birleştirsemmi diye düşündüm bu seferde koşullu biçimleme yapamazsınız. :?

Ekte bir dosya yaptım aklımın erdiğince, kodlarınada açıklama yazdım , belki uyarlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
sayın ersin ,

elinize sağlık , benim yapmak istediğimden çok daha mükemmel bir uygulama yapmışsınız. kesinlikle işimi görecek bir çalışma .size çok teşekkür ederim.
:bravo:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
:keyif: :keyif:

Kolay gelsin.

Not : Yalnız çekler sayfasında bulduğu sırayla getirecek şekilde yapmıştım. O sayfayı tarih sırası ile tutmalısınız. yada kodlara ilave yapar baş kısmına her çalıştığında çekleri tarih sırasına koyarız.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
ok anladım , mesajını gördüğümden beri dosyayı inceliyorum gayet güzel çalışıyor , yalnız ben oraya bir makro daha eklemeye çalıştım senin örneğinden yola çıkarak ,ama çözemedim. Formu araştırdım yine cevap bulamadım. çok basit birşey diye düşünüyorum ama bilmeyince olmuyor işte.

eklemek istediğim şey şu idi :

şimdi ödeme listesine mart ayı içindeki çekleri getirdik ama orada : mesela bugün ayın 13 ' ü mart ayına ait ilk çek 11 'ine ait se listede 11 mart tarihli ödenmiş çek te çıkıyor. işte burda ben bir makro ile bügünden önceki çekleri çek listesinden silecek, dolayısı ile eski çeklerin görünmesini engelleyecek bir makro yapmaya çalıştım. ama olmadı. :kafa:

çekler de

Sub Makro1()
For q = 2 To Sheets("Cekler").Cells(2, 2)
If Sheets("Cekler").Cells(2, 2) < Range("g1") Then ( " g1 de yine =bugün() formülü var

Rows("2:2").Select
Selection.Delete Shift:=xlUp

End If
Next q
End Sub

istediğim işi yapıyor

ama tabloya bir düğme ekleyip düğmeye bu makroyu atadığımda silme işlemini tabloda yapıyor bunun üzerine makroyu

Sub Makro1()
For q = 2 To Sheets("Cekler").Cells(2, 2)
If Sheets("Cekler").Cells(2, 2) < Range("g1") Then

Sheets("Cekler").Select
Rows("2:2").Select
Selection.Delete Shift:=xlUp
Sheets("Tablo").Select

End If
Next q
End Sub

şeklinde dğiştirdim . Busefer de mart ayındaki bütün çekleri siliyor 31 mart vadeli olsa dahi :kafa: ,

bunuda ilave edebilirsek mükemmel olacak, son bir şey daha affına sığınarak , eğer bu son makro açılışta otomatik çalışırsa çok çok daha güzel olacak :oops:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sn. ssnova çek listesinden çekleri silmek makrosu yerine taşıma işlemi sırasında kodda ilgili satırı bularak şu şekilde değiştirirseniz.

[vb:1:39b26f5660]If Month(Sheets("Cekler").Cells(i, 2)) = ay And Sheets("Cekler").Cells(i, 2) > Cells(2, 3) Then 'eğer cek in ayı , bugünün aynı eşit ise[/vb:1:39b26f5660]

Bu şekilde çekler eski tarihlide olsa çekler sayfasında bilgi olarak durur. Çok şiştiklerinde zaten sıra ile tutuyorsanız manüel silmek daha kolay ama illa makro derseniz düşünürüm birşeyler.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
kesinlikle mükemmel , :bravo: , çeklerin bilgi olarak kayıtlarda kalması
çok daha iyi oldu. gerçekten 4x 4 lük oldu. çok ama çok teşekkürler. :hihoho:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
:D Hoşuma giden ne biliyormusunuz bugün başka mesleklerden bir-iki arkadaşın sorusunu 3-5 defa açıklama istediğim halde tam anlayamadım ve kendimden şüphe etmeye başlamıştım. Demek yaptığımız işler benzer olunca leblebiyi leb bile demeden anlayabiliyormuşum hala :D

Kolay gelsin tekrar.