Çek-Senet Takibi

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27/03/2018
Merhaba arkadaşlar
Forumdan çek senetle ilgili bir excel dosyası indirdim fakat istediğim yukarıdakı makrolarıda aktif etmek yani ödenmiş dediğimde oraya atsın ödenmemiş dediğimde diğer tarafa atmasını istiyorum yardım ederseniz sevinirim

Ayrıca Şifresi:12345

Ekli dosyalar

askm

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010-2016
Ödenmiş olduğunuz nasıl tespit edeceğiz. L - M - N sütunları dolu olanlar ödenmiş olanlar mı?

27/03/2018
Ben yukarıdan ödenmiş yada ödenmemiş senetleri makro ile ayırmak istiyorum onlar deneme amaçlıydı

askm

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010-2016
Örnek dosyanızı ödenen çek ve ödenmeyen çek içerir şekilde yenilerseniz yardımcı olmaya çalışayım. Neye göre Ödenen veya Ödenmeyen sayfasına aktarılacak.

27/03/2018
Ben kendimde aktarabilirim veya geçtiğimiz tarihdekinleri ödenenlere gelecek tarihdekinleride ödenmeyene atsın ben daha sonra ödenmeyenlerden ödenenlere makro yolu ile aktara bileyim ayrıca temiz bir şekilde tekrar yükledim şifreyi bir türlü kaldıramadım 12345 aynı şifre

Ekli dosyalar

askm

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2010-2016
Siz benim sorumu yine anlamadınız. Ben size 2 yol sunayım.
1. Veri sayfasından kayıt yaparken ödenen veya ödenmeyen sayfasına otomatik kayıt yaptırabilirsiniz.
2. Çek Senet sayfasındakileri ödenen veya ödenmeyen sayfasına aktarabilirsiniz.
Yalnız bunun için bir kriter olması gerekir. Örneğin şunlar ödenen sayfasına, bunlar ödenmeyen sayfasına demeniz gerek. Siz dosyayı bir daha göndermişsiniz. Bu kriter nedir. Neye göre ödenen neye göre ödenmeyen seçilecek.
Bir de Çek Senet sayfasında 3 tane tarih eklemişsiniz. Bunlar ne için.

27/03/2018
Hocam şimdi benim bilgim fazla yok ben bu forumdan indirdim excel dosyasını kullanışlı hale getirmeye çalışıyorum veri aktarma da ana sayfada olsun kriterde kendimiz şeçme imkanımız varsa onunlar halledelim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 - Türkçe
Çek Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Çek ile ödeme ya da mal–hizmet satışı yapıyorsanız, öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta kıymetli evrakın uygun şekilde düzenlenmiş olmasıdır.
Yani tarih, yer, hesap bilgileri, imza gibi bilgiler eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Düzenlemenin dışında çekin vadesinde üzerinde bulunan tutarın hesaplarda bulunması önemlidir. Çünkü bu durumda çekiniz karşılıksız çıkar ve sıkıntılı süreçler başlayabilir.

Yazılan çekler ise ticari hayatınız boyunca sürekli karşınıza çıkar. İşte bu yüzden itibarınız zedelenir. Çekin alacaklı tarafında ise dikkat edilmesi gereken durumlardan öncelikli olanı, alırken bilgilerin kontrol edilmesidir. Eksik bir bilgi var mı, vade ve tutar doğru mu, kontrol edilmelidir.

Ayrıca çek yaprağının hangi bankaya ait olduğuna bakılarak, kişinin o bankada hesabı varsa çeki o bankaya tahsile göndermek daha doğru olur. Takasa yani başka bankaya giden çekin hesaba geçmesi biraz daha uzun sürer. Bunun dışında çekin vade süresini kontrol etmeniz ve takip etmeniz gereklidir.

Eğer çek yazılırsa, 10 gün içerisinde gecikme faizi ile birlikte düzelttirilebilmektedir. Yani çek sahibi böyle bir istekte bulunabilir. 10 günü aşan çekler için de hukuksal süreç başlar.

Sonuç olarak, çek kullanmak ticarette birçok kolaylık sağlayacak niteliktedir. Vadeli alımlar yapılabilir, günlük ödeme faaliyetlerinden kurtarır ve karşılıklı güven ilişkilerini oluşturur. Eğer çek kullanımı usulüne uygun yapılırsa, ticaret yapmak kolaylaşır. Buradan çek hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.