Çelik Profil Metraj Çıkarma Programı

hsyn000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2012
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-08-2027
Arkadaşlar merhaba,

Çelik profil için metraj çıkarma programına ihtiyacım var, Ben hazırlamaya başladım fakat elimde hiç örnek olmadığı için biryerden sonra tıkandım, geliştiremiyorum. Elinde olan varsa dosyayı paylaşabilir mi. Kodları kilitlide olabilir hiç farketmez. Örneğin malzeme sac ise en boy yükseklik adet girip ağırlık hesaplıcak , birim fiyat girecek fiyatını hesaplayıp rapor alması gibi.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Bende öyle bir dosya yok, muhtemelen çoğu üyede de yoktur.

Ancak eğer başlattığınız dosyayı paylaşır ve takıldığınız ya da geliştirilmesini istediğiniz yerleri sorarsanız çözüm bulunur diye düşünüyorum.

hsyn000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2012
22-08-2027
Yusuf bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dediğim gibi böyle bir dosyaya çalıştım. Bir yere kadar geldim. Elimde örnek olması için normal excel hali var. Onu kendime örnek aldım.Fakat örnek aldığım dosya kodsuz excel formülleriyle oluşturduğum bir dosya.Bu dosyayaı ben kodlarla beraber userform kullanaarak daha kullanışlı ve görsel hale getirmek istiyordum. Bu dediğimi bir yere kadar ilerledim.Bir yerden sonra tıkandım ekte 2 dosyayıda paylaşıyorum. İlki sadece excel formülleriyle oluşturduğum bir dosya, 2.si yeni başladığım vba lı olan dosya. Değerli yorumlarınızı bekliyorum Teşekkür ederim şimdiden

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Düzeltilecek ya da geliştirilecek yerleri ve nasıl bir sonuç istediğinizi belirtirseniz ben olmasam bile başka arkadaşlar yardımcı olacaktır. Ben konuya yabancı olduğumdan formda neyin eksik ya da yanlış olduğunu bilmiyorum doğal olarak.

hsyn000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2012
22-08-2027
Düzeltilmesini istediğim noktalar şunlar aslında , dosyada hesapla butonu hesapla butonuna bastığım zaman birim fiyat girildikten sonra hangi malzeme seçiliyse onu hesaplıycak ve yaptığım her seçimi seçilen malzemeye göre(Poz No,malzeme cinsi,ağırlık gibi) listeleme yapacak ve mesela 2. seçilen malzemede düzenleme yababileceğim düzenlemeler

hsyn000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2012
22-08-2027
Varmıdır herhangi bir fikri olan ?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Tablolarınızı anlamak çok zor. Sütunlarda değerler var lakin başlık satırında var olmayan ve değerin neyin değeri olduğunu anlamamız lazım.

Anlamadıklarımdan bazıları
1. Ben ana veri tablomu ya da tablolarımı böyle yapmam. Hem formülleri kasacak hem de kodla yapmak isteyince kodlar oldukça karışık olacak.
2. Örneğin KP10*10*0,7 satırının yanındaki 1,17 ve 0,20 yazıyor. Bunların anlamı nedir bilemedim.

Sonuçta ulaşacağınız değerler, ağırlıklar ve fiyat tutarı olacak diye düşünüyorum.

Eğer her bir malzemenin birim ağırlıklarını tabloya işleyebilirsiniz.
Her bir malzemenin birim fiyatlarını da işleyebilirsiniz.

Userform olan dosyanızda nerede kaldınız, neyi yapamıyorsunuz belirtmediğiniz için bir yorum yapamayacağım.

hsyn000

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2012
22-08-2027
Özetle şöyle söyleyeyim ;
1-)User form olan dosyada hesapla butonu hesapla butonuna bastığım zaman birim fiyat girildikten sonra hangi malzeme seçiliyse onu hesaplıycak şu an kinde sac seçiliyse sacı hesaplıyor ama Putrel malzeme seçiliyse onu hesaplama yaptırmak istiyorum
2-) 2. olarak ise seçilen malzemeleri biyere lisetelemesini (Poz No, Malzeme Adı, Ağırlık) ve seçileni (daha sonra hatalım seçim varsa diye ) düzenlemek istiyorum.
Bunları yaptırabilirsem bir nevi tamamlanmış olacak.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Siz komple bir çözüm, VBA ile çalışan bir program istiyorsunuz. Zira anlattığınız kadar kısa ve basit değil. Gözden kaçırdığınız bir çok parametre ve nüans olacak.

Bu gibi uzun işleri, forumdaki tek bir soruya verilecek cevap olarak görmeyin lütfen.

Uğraşıp yardımcı olacak, sorunlarınızı çözecek bir arkadaş olabilir.
Ben bu tür uzun ve detaylı işleri genel sorular kategorisinde değerlendiremiyorum.

İyi günler.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Adım adım gidelim. Bunun için öncelikle şunu anlamanız gerekiyor: Biz yani ben dahil muhtemelen bu sitedeki bir çok üye bahsettiğiniz metraj çıkarma işleminin nasıl olması gerektiğini bilmiyoruz. Yani bana 3 tane değer verip "şu metrajı bul" derseniz ben bulamam, çünkü bu işlemin nasıl bir işlem oluğunu, nasıl bir formül kullanılması gerektiğini ve iş sürecini bilmiyorum. Dolayısıyla sadece "hesaplanmasını istiyorum" ifadeniz benim için bir anlam ifade etmiyor. Bana "Şurda şunu seçince, şununla şunu topla/çarp/böl" gibi işlem adımlarını kesin ve net bir şekilde belirtirseniz dosyanızı geliştirmeye çalışırız.
Yine bağlantılı olarak "liste oluşsun" ifadesi de tek başına anlam ifade etmiyor. Onu da kesin bir şekilde "sonucun şu şekilde şurada listelenmesini istiyorum" gibi açıklamanız iyi olur.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Dosyanızda biraz geliştirme yaptım. Userformu biraz sadeleştirdim. Şimdi asıl işlem kısmına başlayabiliriz. Dosyayı inceleyin. Nerede nasıl bir değişiklik yapılması gerekiyor belirtin. Ayrıca işin hesap kısmı nasıl olacaksa anlayabileceğimiz şekilde açıklayın ki kodlamayı ona göre yapalım.

Örneğin neden iki tane düğme kullanacağız? Ayrı görevleri olacaksa bunlar nedir?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Yusuf bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dediğim gibi böyle bir dosyaya çalıştım. Bir yere kadar geldim. Elimde örnek olması için normal excel hali var. Onu kendime örnek aldım.Fakat örnek aldığım dosya kodsuz excel formülleriyle oluşturduğum bir dosya.Bu dosyayaı ben kodlarla beraber userform kullanaarak daha kullanışlı ve görsel hale getirmek istiyordum. Bu dediğimi bir yere kadar ilerledim.Bir yerden sonra tıkandım ekte 2 dosyayıda paylaşıyorum. İlki sadece excel formülleriyle oluşturduğum bir dosya, 2.si yeni başladığım vba lı olan dosya. Değerli yorumlarınızı bekliyorum Teşekkür ederim şimdiden
merhabalar ekteki 2 dosyayı mail atma şansınız varmıdır