çeşitli-kısa kısa

merhabalar...
aşağıya yazdığım şeylerin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum
ilgilenenlere şimdiden teşekkürler...

1- klavyeden satır ve sütun seçme
2- sayfa içinde belirtilen hücreleri ekrandan / yazıcıdan gizleme
3- bir sayfada bulunan önceden girilmiş verilerin değiştirlmesini kontrol altına alma (ama boş hücreler için gerekli olmayacak)
4- sıralama yaparken verilerin birbirine karışmaması için bölgesel sıralamaya engel
5- klavyeden hücre içine girme
---------------
excel 2000

1- klavyeden satır ve sütun seçme : Ctrl + Space / Shift + space
2- sayfa içinde belirtilen hücreleri ekrandan / yazıcıdan gizleme CTRL + 9
3- bir sayfada bulunan önceden girilmiş verilerin değiştirlmesini kontrol altına alma (ama boş hücreler için gerekli olmayacak): Düzen - Git - Ã?zel - Sabitler i seçin.Biçim - Hücreler - Kilitliyi seçin sonra Araçlar menüsünden koruma ile sayfaya şifre verin
4-) sıralama yaparken verilerin birbirine karışmaması için bölgesel sıralamaya engel : Bölgesel sıralama diye bişi yok
5-) klavyeden hücre içine girme :F2

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
4- sıralama yaparken verilerin birbirine karışmaması için bölgesel sıralamaya engel

Excel'in eski versiyonlarında bir tabloda sıralama yaperken eğer arada boş sütun varsa sonraki sütunları sıralamıyordu, bu nedenle veriler bir birine karışıyordu. Excel 2003'te denedim arada boş sütun olsa da sıralamayı hatasız yapıyor.

Sn e-seyyah eğer sizdeki sorun da buna benzer bir şeyse, aradaki boş sütunlara geçici veriler yerleştirin ve sıralama yaptıktan sonra bu geçici verileri silin.

3. sn. osmantelcinin söylediği şekilde bir korumanın klasik sayfa koruma ile bir farkı var mı onu bulamadım

4-bir sayfadaki verilerde bulunan herbir satır genellilke kendi içinde bir anlam bütününün bir parçasıdır. ama bu satırların bir yada birkaç sütununu kendi aralarında sıralayınca parçalar birbirine karışır ve yanlışlıkla da kayıt edilirse ortaya bir facia çıkar. benim excelde en büyük korkularımdan birisi bu. buna engel olacak bir önlem idi benim arayışım.

3-) Verdiğim cevapların hiçbiri klasik cevaplardan farklı değildir. eğer cevap Klasik ve basit ise dikkate almazsınız. Ancak gözden kaçırdığınız bir şeyler var.

Düzen - Git - Ã?zel - Sabitler i seçin. Klasik Boş hücreleri seçmeme yöntemi

Biçim - Hücreler - Kilitliyi seçin. Klasik Kilitleme işlemi

sonra Araçlar menüsünden koruma ile sayfaya şifre verin. Klasik koruma işlemi bir araya gelmiş değil mi?

4-) Satır genellilke kendi içinde bir anlam bütününün bir parçasıdır ne demek ben Excelde böyle bir terim bilmiyorum. Excel sıralamayı sizin bildirdiğiniz şekilde normal olarak sıraya diziyor, parça parça değil.

Ã?rnek:

Sub Makro1()
Range("A1") = "Pazartesi"
Range("A1").AutoFill [A1:a7], xlFillDefault
[A1:a7].Sort [a1]
End Sub

Gördüğünüz gibi normal olarak sıraya dizildi

3- bilmiyorum belki yanlış anlattım ya da anlamadım
Düzen - Git - Ã?zel - Sabitler
Biçim - Hücreler - Kilitli
araçlar-koruma-sayfayı koru deyin ce de tüm sayfa korumalı hale geliyor
ama ben sadece dolu hücrelerin korunmasını istiyorum
gözdem kaçırdığım nokta neresi acaba?
4- bir satır veri düşünün ve bunun 5 sütuna takabul ettiğini
bu şekilde alt alta 10 satır var. ilk iki sütunu kendi arasında sıralama tabi tutarsanız
veriler karışır. benim cevabını aradığım şey, bu şekilde kısmi sıralama yapmaya engel olacak bi koruma...
saygılarımla...

Sayın e-seyyah

Düzen - Git - Ã?zel - Sabitler zaten dolu hücrelere gider sayfaya şifre verdinizmi sayfada kilitli olmayan alanlar korumaya alınmamış olur.
Eğer daha gelişmiş bir seçenek isterseniz Koruma ile ilgili olarak açılan formu inceleyip kendinize uygun olanı işaretleyin. Oda yetmez ise aynı menüde Kullanıcıların aralıklarını düzenlemesine izin ver seçeneklerini inceleyin. Kısa Kısa soruya kısa cevp vermek istedim ama galiba daha çoook uzayacak. Sorunuzda Kısa Kısa deyince ben pek çok konuyu atlayıp özet cevap vedim hatam nerede acaba?

bir satır veri düşünün ve bunun 5 sütuna takabul ettiğini
bu şekilde alt alta 10 satır var. ilk iki sütunu kendi arasında sıralama tabi tutarsanız veriler karışır. benim cevabını aradığım şey, bu şekilde kısmi sıralama yapmaya engel olacak bi koruma yerine 5 sütünu seçip yine 2 sütuna göre sıralama yapmalısınız.

Eğer sorunuzun başlığını değiştirirseniz vaktim var ise uzun uzuuuun da cevap vermeye çalışırım.