çizilmiş bir tablo veri eklenince kaymasın

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
şeklini önceden belirlediğim bir tablo (access'te) veri eklenince alt rapor olarak çizgileri aşağıya doğru itiyor veriler bunun olmamasını istiyorum.

örnek ekte

kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın karaayhan,

İstediğinizin imkânsız olduğununun farkında değilsiniz herhalde. Bir rapor ve bir alt rapor var. Alt rapor ana raporun üstünde yer alamaz. Bittği yerden ana rapor devam eder. Burada tam olarak ne yapmak istiyorsunuz?

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
aslında müteaddit defalar sorduğum sorunun çözümünü arıyorum

Sayın modalı hocam, (ÖNCELİKLE TEVECCÜHÜNÜZE TEŞEKKÜR EDERİM)

Aslında müteaddit defalar sorduğum sorunun çözümünü arıyorum.
yine pul sarf sorusundaki olayı başka şekilde çözermiyim diye aklıma bu yöntem geldi. Hazır çizilmiş 13 satırlı bir rapor olursa ve bu rapora bağlı bir altrapor (alt rapordan veriler gelir) alt rapordan gelen veriler aynı boyutta olduğu için ana rapordaki hazır tablo içinde sıralanır diye düşündüm.

Amaç şu ki; Ek'teki raporda verilerin 13 'e tamamlanmasını istiyorum eksik kalan veriler her sayfada yani ilk sayfada 13'ten az ise 13'e son sayfada 13'ten az ise yine 13'e tamamlanmasıdır. Olay şimdilik bundan ibarettir.

kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
konu bu programa gelince nedense cevapsız kalıyor..

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Çok alıngansınız.

Sizi yalancı çıkarmamak için altı ayın geçmesini bekliyorum.

Neyse şaka yapıyorum. Sizin problem çözülecek ama baştan tüm raporu yapmam gerekiyor. Ona da bir iki saat gerekiyor. Bugün yarın yaparım sanırım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın hocam sizin hakkınız ödenmez benim için çok iyilikleriniz var.
hiç birini unutmadım ama sizden başka el atan yok herkes (ben dahil) size
yükleniyor.
hakkınızı helal edin çözüleceğine de inanın çok sevindim sabırsızlıkla beklerim.

Herşey gönlünce olsun modalı hocam..SAĞOL

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

En sonunda oldu. Basit bir nokta için bir gündür uğraşıyorum. Sanırım aştım.

Öncelikle metin kutuları çevresindeki çerçeveleri saydam yaptım ve çizgilerle oluşturdum çerçeveyi. Sonra daha önce kullanmak istemediğiniz sayfa sonu kontrolünü ekledim her 14 kayıt da bir görünür olup sayfa değişikliğini sağlıyor.

Ondan sonra bir guruplama yapıp (en uygunu not kısmıydı ki siz de öyle bir guruplama yapmıştınız) üst bilgisini gösterip görünmez bir metin kutusu ekleyip (txtTopGrp) yüksekliğini minimum yaptım. Veri kısmına ise =Say(*) ı ekleyip rapora alınacak verileri saydım.

Ondan sonra bir modül ekleyerek son sayfada veri yoksa metin kutularını görünmez yapacak iki adet fonksiyon ekledim. Bu fonksiyonların ilkini gurup üst bilgisinin yazdırma olayından diğerini ise ayrıntının yazdırma olayından çağırdım.

İnceleyin takıldığınız yer varsa mesajınızı bekliyorum. Bu arada yeni bir uygulama oluşturup sadece bağlı tablo ve raporu aldım ki daha kolay takip edilebilsin. (Bir de her açışta shift i kullanmaktan vs bir sürü dertten kurtardı. Zaten cevabın geçikmesinin bir nedeni de bu.)

İyi çalışmalar:hey:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Hocam Sanırım Çözüm Yakın..:)

Sayın Modalı Hocam,

Tek sözüm var yine DÖKTÜRMÜŞÜNÜZ yani. (Ellerinize sağlık)

yalnız uygulamaya veri eklediğimde mesala 10 sayfalık bir tablo olduğundan sonlarda yine sayfalar bozuluyor örnek aşağıda lütfen bakarsanız ..

kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Oluşan hata aslında çok basit. Siz raporu incelemek için tasarım görünümünde açıp ayrıntı bölümünde istemeden değişiklikler yaptınız. İstemede oluşturduğunuz yükseklik farkı toplana toplana en sonunda bir iki satır atar oldu ve hata oluştu. Tablonuzu bendeki uygulamaya alarak raporu açtım ve düzgün çalıştı. Aslında baştan beri siz doğru yapıyordunuz bazı şeyleri ama işte bu ufak fark en sonunda hata üretir oldu. Ayrıntı yüksekliği ve sayfanın sıkışıklığı orantılı olmalı. Daha önce de yazmıştım böyle bir şey olabileceğinden şüphelendim ve sayfa boyutunu A3 yapıp denemiştim o zaman da istenmeyen son sayfada bir çizgi görünüyordu. Bu çizgi ayrıntı bölümünün alt kenarıydı.

Her neyse 0.7 cm ve her sayfada 14 kayıt ve bu ayarlar doğru raporu açıyor. Bu arada sayfa sonu kontrolünün yeri de önemli. Tüm nesneleri alta hizaladım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sonsuz TeŞekkÜrler Sayin Modali Hocam

Sayın Üstad,

Evet bizim rapor pamuk ipliğine bağlıymış gerçekten milim oynama bozuyor sayfa yapısını :)

Her zaman söylerim forumun en büyük direğisiniz diye yinede söylüyorum hakkınız ödenmez değerli vaktinizi bize ayırıp herkesin soru ve sorunlarına yetişmeye çalışıyorsunuz elleriniz dert görmesin üstadım...

Sizi izlemeye devam ediyorum....

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın modalı,

herşey tamam oldu sanıyordum programa attım şu meşhur raporu oldu ekran görüntüsü falan tamamdır

Ancak; Çıktı aldığımızda son sayfanın o boş olan satırlarını çizelge şeklinde yazdırmıyor o kısımları boş veriyor
sizden ricam son sayfanın çıktısıını almanız yazıcıdan sorun raporda mı yoksa neyde anlamadım..

teşekkürler kolay gelsin ÜSTAD..

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Malesef geç gördüm sorunuz. Ancak yarın iş yerinde deneyebilirim.

Şimdilik iyi günler

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın karaayhan,

Malesef geç gördüm sorunuz. Ancak yarın iş yerinde deneyebilirim.

Şimdilik iyi günler

sayın modalı konu altlarda kaldı unutulmasın diye yazıyorum teşekkürler
üstad...