çözücü çalıştıran makro...

yöneylem araştırması lineer programlama metodu excel çözümü için çözücü yü kullanan bir makro yaapmak istiyorum.

açıklamasını yazdıgım dosyayı ekte gonderiyorum . amacım makroyu hazırlayıp çalıştırabilmek . ilgilenen ve yardımcı olan arkadaşlara teşekkurler...

anlaşılamayan bir durum varsa açıklama yapalım.... çözüm veya yardım hala yok mu? intrnette yim bekliyorum sorular için

sn nurfatih ve degerli arkadaşlar

makro çözücü ile alakalı olacak ve ilgili verileri seçecek bence durum çok karışık degil ama benim yaptıgım makro "sub or function not found " gibi bir uyarı vermişti en azından bunun sebebi nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim...?teşekkurler :?

arkadaslar hala bir yardım almadım .. . yardımcı olabilecek arkadaşlarrı bekliyorum selamlar teşekkurler...

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16.08.2026
Sayın akcali,
Lineer proğramlama olarak kullandığınız matematik metodudu hakkında benim detaylı bir bilgim yok.
Fakat sizin verdiğiniz örnekteki sistemimi istiyorsunuz,yoksa bahse konu metod ile verilen değerlere göre sonucu bulmasınımı?..

1.)Hücrelerdeki fonksiyonların aynısını Makro olarakmı istiyorsanız?
2.)Kısıtlar Değeri olarak Boş (Formülsüz) bırakılan hücreler ne olacak?
3.)Bu Çalışmanızdaki (Ã?rnek) işlem sonuçları çözümü tam olarak veriyormu?Yani hesaplama sistemi bu ise bunun üzerinemi makro yapılacak.
4.)Makro derken bir UserForm gelecek ve değerleri işlenecek sonucu bir şekilde (MsgBox,TextBox,Label,....)kullanıcı görecek.
5.)Ayrıntı olarak yukarıdaki maddelere göre biraz daha detaylandırırsanız sorunuza cevap alma şansınız yüksek olacak. :hey:

benim yapmaya calıstıgım biraz daha karışık bir program, ama cozum yıne aynı mantıkla olacak yani ornekteki cozum yeterli,

1) sorunuzu tam anlayamadımm ama anladıgım kadarıyla, herhangi bir hucre ıcerisindeki fonksiyon veya formulleri ben girecegim ve sabit kalacak ve onlarla makronun ilgisi olmayacak,

2)kısıtlar icin ( cozücüde degerleeri girerken ) "eşitlik" altındaki degerler; sol tarafa, "kısıtlama ekle" deki "hücre basvurusu" kısmına, "degeri" altındaki degerler sag taraftaki "kısıtlama" kısmına yazılacak,

3) cozucuye degerleri girerek yeni dosya olarak ekliyorum ve bu şekilde de çözümü verecek,

4) userform kullanmaya gerek yok sadece makroyu hazırlayıp dugmeye atamak istiyorum. cozucude " coz" ve "cozumu sakla" istemleri de macro da bulunmalı.

5) ilgilendiginiz için teşekkurler. gereken daha fazla ayrıntılar için sorularınızı bekleyeccegim...

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
bende bi dosya var tıklayınca cozucu otomatik calısıyo ama moduller oole karısık ki hicbisi anlamadım

makro kaydet menüsünden solverla ilgili istediklerinizi yapın daha sonra kodları inceleyin derim