ÇÖZÜLDÜ - Butonla açılan dosyada hücre seçimi ve sayfadaki veriyi kopyalama hatası ve çözümü

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07.01.2019
Merhaba Arkadaşlar,
İlk önce tüm paylaşımcılara teşekkür etmek istiyorum. Yılardır bir çok çözümü burada buldum. Sağ olun var olun.

Office 2010 Türkçe kullanıyorum.
Bu paylaşımımla hem sorunun kaynağını öğrenmek hem de çözümü sizlere aktarmak istedim.

Bu sabah User.form üzerinden çalışırken aşağıdaki sorun karşıma çıktı.

Yaklaşık 4 yıldır sorunsuz kullandığım kod bugün Subscript out of range (Error 9) hatası verdi. İlgili satırı düzelttim ama sonraki satırlarda yine hata verdi. Sonrasında aşağıdaki şekilde tüm satırları düzeltmek zorunda kaldım. Tekrar belirtmek isterim ki 4 yıldır bu kodlar çalışıyordu. Tüm sistemim (15-20 excel dosyası ve user.form) hata veren kodlarla dolu. Hepsini find/replace ile düzeltmek sorun çıkarabilir diye düşünüyorum.

Workbooks.Open Filename:="E:\A.xlsm"
Windows("A.xlsm").Activate
ActiveWorkbook.Sheets("STOKGECICI").Select
Hata veren satır -----> Workbooks("A").Sheets("STOKGECICI").Range("A1:I5000").Select
Düzeltilmiş satır -----> ActiveWorkbook.Sheets("STOKGECICI").Range("A1:I5000").Select
Selection.Copy
Hata veren satır ----->Workbooks("A").Close True
Düzeltilmiş satır -----> ActiveWorkbook.Close True

Ayrıca bu satırlar arasında önceden kopyalama işlemi sonunda dosyayı kapatırken uyarı vermezken şimdi "Panodaki veri çok büyük... Veriyi tutmak istiyor musunuz? Evet/Hayır" uyarısı gelmeye başladı.

Windows("B.xlsm").Activate
ActiveWorkbook.Sheets("Stokgecden").Select
Hata veren satır ----->Workbooks("B").Sheets("Stokgecden").Range("A1").Select
Düzeltilmiş satır -----> ActiveWorkbook.Sheets("Stokgecden").Range("A1").Select

Hata veren satır -----> Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks:=False, Transpose:=False
Düzeltilmiş satır -----> ActiveWorkbook.Sheets("Stokgecden").PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks:=False, Transpose:=False

Bir güncelleme geldi desem zaten Office 2010 kullanıyorum. Güncelleme ihtimali yok sanki. Peki bu hata nereden çıktı?
Office 2010 'u kaldırıp yeniden kurdum. Bu işlem sırasında internet kapalı idi. Yani güncelleme mümkün olmadı. İşletim sistemim Windows 7. Güncelleme desteği zaten yok.
Bilgisayar tarihini en son dosyalarımın normal çalıştığı günden bir gün öncesine ayarladım. Eski yedek dosyalardan birini çalıştırdım. Yine hata verdi.

Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07.01.2019
En son 3 gün önce dosyalarımı kaydettikten sonra başka bir iş için klasör seçenekleri ayarlarından "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" ayarını değiştirmiş ve dosya uzantılarını görünür yapmıştım. Sonrasında tekrar gizlememiştim. Şimdi bu ayarı yine gizle şeklinde düzeltince benim kodlar da hata vermekten vazgeçti.

Bu arada hata veren
Workbooks("A").Close True
satırını uzantıyı ekleyerek
Workbooks("A.xlsm").Close True
şeklinde değiştirerek denememe rağmen yine hata vermişti.

Herkese iyi çalışmalar.