Soru Çok Önemli Veri İşleme

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-10-2024
Herkese mutlu günler diliyorum.

Başlığa ne yazacağımı bile bulamadım.

Foruma çok sorular soruyorum bilgiler ediniyorum bana buradan yardımcı olanlardan Allah razı olsun.

Üstatlar, İşleri yetiştiremez oldum benden çok zaman gerektiren veriler isteniyor ve bununla beraber bir çok farklı iş ile uğraştığımdan yetiştiremiyorum.

Sizlere ekte dosya paylaşacağım eğer böyle bir şey yapılma şansı varsa Makro yada formül ile benim iş yüküm çok hafifler nefes alabilecek duruma gelirim.

Gönderdiğim dosya bir örnektir. Asıl dosyayı maalesef paylaşma şansı bulamamaktayım. Şirket bilgisayarları ile alakalı bir durum kusura bakmayın.

Sayfa1 deki kaynak verisini Sayfa2 deki şablona göre uyarlatılabilir mi? Şimdiden değerli vakitlerinizi ayırdığınız için teşekkürlerimi bir borç bilir, iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Merhaba,

Topla.Çarpım formülü ile yapılmıştır...

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Merhaba,

Topla.Çarpım formülü ile yapılmıştır...

Kolay gelsin.
Emeğiniz için teşekkür ediyorum ama istediğim böyle değildi.

Sanırım formül değil makro ile olacak bu.

Sayfa1 i açıyorum. Buttona tıklıyorum. Yada Sayfa2 de buttona tıklıyorum fark etmez. Sayfa1 deki veriler Sayfa2 deki gibi sıralanıyor. Yük Cinslerinin belirtilen aylardaki toplam miktarları ve Pivot şekli. İlk önce DB ye ait Yük Cinsleri sıralansın sonra GC Sonra LB hepsi sıralanırken aylarına göre miktar toplamları tablodaki ilgili aylara yazılsın. Varsa böyle yapılabilecek bir makro çok iyi olurdu bilmediğimden yapılabilirliği durumununu zor yada kolay olduğunu bilmiyorum maalesef.

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Emeğiniz için teşekkür ediyorum ama istediğim böyle değildi.

Sanırım formül değil makro ile olacak bu.

Sayfa1 i açıyorum. Buttona tıklıyorum. Yada Sayfa2 de buttona tıklıyorum fark etmez. Sayfa1 deki veriler Sayfa2 deki gibi sıralanıyor. Yük Cinslerinin belirtilen aylardaki toplam miktarları ve Pivot şekli. İlk önce DB ye ait Yük Cinsleri sıralansın sonra GC Sonra LB hepsi sıralanırken aylarına göre miktar toplamları tablodaki ilgili aylara yazılsın. Varsa böyle yapılabilecek bir makro çok iyi olurdu bilmediğimden yapılabilirliği durumununu zor yada kolay olduğunu bilmiyorum maalesef.
Veriyi güncelledim istediğim oluşum şeklinde. Şöyle eklemelerde yapayım; Yük Cinsleri sabit değil mesela örnek olarak Fasulye,Kömür,Cam,Kum,Tuz vs.. birden çok Yük Cinsi var şirket listesinde
Her yıl için 3000-10000 arası veri işlemesi var.

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Merhaba,

Rica ederim,

Ancak makro yazamıyorum, bu nedenle konusunda uzman arkadaşlardan yardım almanız gerekecektir.

Teşekkür ederim.

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 İngilizce 64 Bit
31-01-2025
Selamlar,

En kolay çözüm bu dataya bir pivot yapmak aslında. Dataya ilave yapıp Rapor sayfasına girdiğinizde raporunuz otomatik güncellenecektir.

Ekli dosyalar

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Selamlar,

En kolay çözüm bu dataya bir pivot yapmak aslında. Dataya ilave yapıp Rapor sayfasına girdiğinizde raporunuz otomatik güncellenecektir.
Emeğinize teşekkür ediyorum. Pivot sanırım işimi görecek. İyi günler diliyorum.

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Kulomer46 Saygıdeğer hocam,

Değerli vaktinizi ayırıp uğraştığınız için teşekkür ediyorum. Akşam evde deneyeceğim. Elleriniz dert görmesin çok sağolun.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Kulomer46 Üstat;

Evde çalıştı ama kendi sistemime entegre edemedim. Size bir örnek şablon yolluyorum bu şablonda çalışma yapacağım eğer buna göre uyarlarsanız (Excelin içine yazdım her şeyi) çok sevinirim. Fazladan vaktinizi alıyorum helal edin.

İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Kulomer46 Üstat;

Evde çalıştı ama kendi sistemime entegre edemedim. Size bir örnek şablon yolluyorum bu şablonda çalışma yapacağım eğer buna göre uyarlarsanız (Excelin içine yazdım her şeyi) çok sevinirim. Fazladan vaktinizi alıyorum helal edin.

İyi günler dilerim.
Değerli Arkadaşım Merhaba

Yeni taleplerinizi karşılayacak makrolu çözüm hazır.

Dosya Ek 'tedir.

Selamlar...

Ekli dosyalar

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Değerli Arkadaşım Merhaba

Yeni taleplerinizi karşılayacak makrolu çözüm hazır.

Dosya Ek 'tedir.

Selamlar...
Üstat Kulomer46 Ömer Bey,

Ellerinize sağlık teşekkür ediyorum. Enfes olmuş. Evde denedim bazı fonksiyonlar kodlarda olduğu halde ekranda farklı çıkıyorlar.
Binlik ayracı kısmı 1.500 olmuyor 1500 oluyor. Manuel halledebileceğim bir durum. Belkide evdeki Excel Versiyonundan kaynaklıdır.
Tek sorum Genel toplamdaki Topla formülünü Alttoplam formülü olarak yazabilir miyiz? Yazılabilirse kodların içinde hangi yeri değiştirmem gerekiyor.

Mutlu günler diliyor, Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Üstat Kulomer46 Ömer Bey,

... Binlik ayracı kısmı 1.500 olmuyor 1500 oluyor. Manuel halledebileceğim bir durum. Belkide evdeki Excel Versiyonundan kaynaklıdır.
Tek sorum Genel toplamdaki Topla formülünü Alttoplam formülü olarak yazabilir miyiz? Yazılabilirse kodların içinde hangi yeri değiştirmem gerekiyor.

Mutlu günler diliyor, Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
Merhaba

Bendeki Excelde Binlik ayracı çalışıyor. Örneğin E2 hücresi 1.770 olarak görünüyor.
Aşağıda ekran görüntüsünü paylaştım.

Genel toplam kısmındaki Topla formülü Alttoplam formülü olarak güncellenmiştir.

İlgili dosya Ek 'tedir.

Selamlar...

219741

Ekli dosyalar

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Merhaba

Bendeki Excelde Binlik ayracı çalışıyor. Örneğin E2 hücresi 1.770 olarak görünüyor.
Aşağıda ekran görüntüsünü paylaştım.

Genel toplam kısmındaki Topla formülü Alttoplam formülü olarak güncellenmiştir.

İlgili dosya Ek 'tedir.

Selamlar...

Ekli dosyayı görüntüle 219741
Kolumer46 Üstat;

Size zahmet verdim kusura bakmayın. Ellerinize, kollarınıza sağlık teşekkür ediyorum size. İyi çalışmalar diliyorum.

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Kolumer46 Üstat;

Bir revizasyon daha gerçekleşebilir mi acaba? Şimdi tüm kaynağı işlemeye çalıştığımda takılıyor çok bekliyor tüm kaynağı açamadım maalesef. Bende parça parça işlemeyi düşünüyorum fakat; Başka bir excelden kaynağı filtreleyip filtre oluşturduğum kaynağı Sayfa1'e atıp öyle işliyorum.
Şöyle bir şey yapılabilir mi; Sayfa1'e tüm kaynağı ekleyip filtre oluşturduğumuzda oluşturduğumuz filtre kadarını aktarma şansımız var mı?
Bir de ayların altlarındaki tonajlarda binlik ayracında işlenebilir mi?

Kusuruma bakmayın parça parça dile getirmiş gibi oluyorum ama sanırım bu son olacaktır.
Şimdiden ellerinize sağlık iyi çalışmalar diliyorum.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Değerli Arkadaşım

Dosyanın şu an ulaştığı nokta sizin taleplerinizi karşılama yönünde epey mesafe katetmiş bulunmaktadır.
Ufak tefek düzenlemeleri de şu haliyle siz ayarlayıp takip edebilirsiniz.

Diğer arkadaşların taleplerine, hiç başlanmamış konulara ve diğer meşguliyetlere de vakit ayırmak gerekiyor.

Hayırlı çalışmalar diliyorum.
Esen kalınız.

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
01-10-2024
Değerli Arkadaşım

Dosyanın şu an ulaştığı nokta sizin taleplerinizi karşılama yönünde epey mesafe katetmiş bulunmaktadır.
Ufak tefek düzenlemeleri de şu haliyle siz ayarlayıp takip edebilirsiniz.

Diğer arkadaşların taleplerine, hiç başlanmamış konulara ve diğer meşguliyetlere de vakit ayırmak gerekiyor.

Hayırlı çalışmalar diliyorum.
Esen kalınız.
Teşekkür ediyorum Ömer Bey. Ellerinize sağlık. Sağlıcakla kalın.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Kolumer46;

Bir revizasyon daha gerçekleşebilir mi acaba? Şimdi tüm kaynağı işlemeye çalıştığımda takılıyor çok bekliyor tüm kaynağı açamadım maalesef. Bende parça parça işlemeyi düşünüyorum fakat; Başka bir excelden kaynağı filtreleyip filtre oluşturduğum kaynağı Sayfa1'e atıp öyle işliyorum.
Şöyle bir şey yapılabilir mi; Sayfa1'e tüm kaynağı ekleyip filtre oluşturduğumuzda oluşturduğumuz filtre kadarını aktarma şansımız var mı?
Bir de ayların altlarındaki tonajlarda binlik ayracında işlenebilir mi?

Şimdiden ellerinize sağlık iyi çalışmalar diliyorum.
Değerli arkadaşım tekrar Merhaba

Biraz vaktim vardı yukardaki son talepleriniz üzerinde çalıştım.

Dosyanın Filtreli Aktarma ve ayların altlarındaki tonajlarda binlik ayracı özelliği eklenmiş son hali Ek 'tedir.

Selamlar..

Ekli dosyalar