Soru Çok şarta bağlı koşul ile sütundan veri almak

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
(Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021)
Excel 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-01-2031
Merhaba,

Öncelikle forumda ve excel dünyasında yeni olduğumu belirtmek istiyorum. Bu nedenle belki size çok bsit gelecek ama benim aşamadığım bir konu ile ilgili soru sormak istedim.

Aşağıda kullanacağım tablonun örneği mevcuttur.

Sıkıntım ise şu;
- işyeri nosununa göre DÜŞEYARA veya İNDİS (yada önereceğiniz başka formül varsa o da olur) yaptığımda; aranan işyeri nosuna göreve giden personellerin sicil nosunu görev bazlı sağa doğru sütunlarda sıralamak.

Örnek:

Sayfa 1 de aşağıdaki tablo olsun.
Sayfa 2 de A1 hücresine işyeri no yazınca;
- B2 Hücresinde o işyerine giden tornacılardan 1. sinin sicil nosunu, eğer varsa başka giden tornacı 2. sinin sicil nosunuda C2 hücresine,
- B3 hücresine o işyerine giden kalfalardan 1. sinin sicil nosunu, eğer varsa başka giden kalfa 2. sinin sicil nosunuda C3 hücresine,
- 4. satır için Teknisyen,(b sütununda ilk giden, c sütununda ikinci giden şeklinde yukarıdaki gibi)
- 5. satır için Tekniker
- 6. satır için patron

verisini alamıyorum.

DÜŞEYARA, İNDİS ne denedimse olmadı. Nette çözüm ararken forumu buldum. Ben cahilmişim bunca zamandır keşfedememişim topluluğunuzu. Ama birçok bilmediğimi öğrendim bu forumdan. Fakat şu derdimi çözemedim. Mantığım yetmiyor da olabilir.

Rahatsızlık için peşinen özür dilerim. Böyle bir forum ile var olduğunuz içinde çok teşekkür ederim.

Görseller #3 nolu mesajdadır.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Burhan Tama, foruma hoş geldin. İlk mesajda hata olur elbette. Düzeltme süresi henüz dolmadıysa bence çok aralıklı çıkan kısmı silmelisin. Bunun yerine örnek bir dosya eklenmesi lazım.

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 - Türkçe
11-01-2031
İlk mesajım olduğu için anlayış göstermenizden dolayı teşekkür ederim. Forumdan bayağı faydalandım. Sayenizde ekteki hale kadar da getirdim dokümanımı ama tıkandım kaldım bi noktada.

Benim excel bilgimle DÜŞEYARA kullanıp benzersiz veri ile her şeyi çözmek var :) ama burada beceremedim belki de mantığı kuramadım.

Ben yapamadım ve yardım edebilirseniz hangi formülü kullanmam gerektiği konusunda çok memnun olurum.

DETAYLI ANLATMAK İÇİN BÖYLE RESİMLİYORUM LÜTFEN DARILMAYINIZ.

VERİ ÇEKİLECEK SAYFA: (Katip Export Veri Ekleme)

224410
A sütununda: Her işyerine özel (tıpkı vatandaşlık numarası gibi) işyeri sicil numarası var. (bu da işyerinin benzersiz numarası oluyor bir bakıma)

B sütununda: Burayı derdime çare olur diye DÜŞEYARA da kullanmak için yaptım ama işime yaramadı ya da ben beceremedim.

C sütununda: Hizmet alan kurumlara, dışa görevlendirme ile gönderilen personellerimizin TC numaraları var. (bu da kişilerin benzersiz numarası oluyor bir bakıma)

D sütununda: Her görevlendirme için hiç bir şekilde tekrarı olmayan görevlendirme numaraları var. (Bu veri analiz sayfalarında kullanılacak bir veri olmadığı için ben değerlendirmeye almamıştım)

E sütununda: Şirketimiz bünyesinde çalışan ve hizmet alan kurumlara görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızın adı-soyadı var.

F sütununda: Tüm çalışmalar "Dışa Grv." yani dışa görevlendirme şeklinde bu nedenle bu veri anlamsız.

G sütununda: Arkadaşlarımızın görevleri var. Analiz sayfalarına göreve göre veri çekmem gerekiyor. (Bu kısım belki de bir koşulun yanıtını oluşturuyor.)

VERİ ANALİZ SAYFASI-1: (Hizmet Verilen Analiz - İGU)
1.SORU:

224412
B sütunu: "Katip Export Veri Ekleme" isimli sayfada A sütununda bulunan tüm listeyi (bir iş yerine bir çok görevlendirme olmasından dolayı tekrar eden işyeri sicil numaraları var) benzersiz liste halinde aşağıdaki kodla beraber "Hizmet Verilen Analiz - İGU" sayfasının B sütununa otomatik taşımaktadır.

=EĞERHATA(İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$A$2:$A$1000;KAÇINCI(0;İNDİS(EĞERSAY('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B$1:$B1;'Katip Export Veri Ekleme'!$A$2:$A$1000);;);0););"")

SORU: Bu sayfaya "Katip Export Veri Ekleme" isimli sayfanın G sütunundan sadece "A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" , "B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" veya "C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" kategorilerinde görevi olan personellerin görevlendirildikleri işyerlerinin "Katip Export Veri Ekleme" sayfasının A sütunundan, bu sayfanın B sütununa benzersiz liste şeklinde gelmesini hangi kodla sağlayabilirim?​
Ya da yazdığım kodu nasıl düzeltebilirim? Bunu sağlayabilirsem bu sayede uzman hizmeti almayan yani uzman görevlendirmesi olmayan işyerlerinin sicil numaraları B sütununda görünmeyecek ve böylece F sütununda Uzman Hizmeti Yok gibi bir şey yazmasına gerek kalmayacak çünkü o sicil no bu sayfaya hiç gelmeyecek.​

1.SORU:

224413

224414

L-S-Z.. sütunları: B sütununda bulunan işyerlerine görevlendirilen uzmanların TC kimlik numaraları bu sütun altında otomatik çıkması gerekiyor. Ben bir kodlama yaptım ama yani saçmaladım sanırım. Aynı işyeri sicil numarasına, aynı TC Kimlik numarasındaki veya farklı TC kimlik numarasındaki kişiler 1 den fazla kez gidebilmekte. Bu kişileri L-S-Z.. sütunlarında TC numaralarını formülle otomatik belirtmek istiyorum.

L sütunu için hazırladığım kod:
=EĞERHATA(EĞER(YADA($B2=0;$B2="");"";EĞER(YADA(İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı";İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı";İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı");KÜÇÜK(DÜŞEYARA($B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$C;3;0);1);""));"")

S sütunu için hazırladığım kod:
=EĞERHATA(EĞER(YADA($B2=0;$B2="");"";EĞER(YADA(İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı";İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı";İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı");KÜÇÜK(DÜŞEYARA($B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$C;3;0);2);""));"")

Z sütunu için hazırladığım kod:
=EĞERHATA(EĞER(YADA($B2=0;$B2="");"";EĞER(YADA(İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı";İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı";İNDİS('Katip Export Veri Ekleme'!$G:$G;KAÇINCI('Hizmet Verilen Analiz - İGU'!$B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$A;0))="C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı");KÜÇÜK(DÜŞEYARA($B2;'Katip Export Veri Ekleme'!$A:$C;3;0);3);""));"")

SORU: Bu sayfanın B sütununda bulunan işyeri sicil numarasını "Katip Export Veri Ekleme" isimli sayfanın A sütununda bulunan veri ile eşleştirip, eşleştiği satır veya satır aralığının G sütununda sadece "A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" , "B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" veya "C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" kategorilerinde görevi olan personellerin C sütununda bulunan TC numarasının L sütununa gelmesini istiyorum. Ama aynı sicil numaralı işyerine farklı kimlik numaralarında birden fazla uzman görevlendirmesi olabiliyor. Bu nedenle sağa doğru devam eden sayfanın S sütununa da; aynı işyeri sicil numarasına görevlendirilmiş 2. uzmanı, Z sütununa da 3. uzmanı... bu böyle 15. uzmana kadar ilerlesin istiyorum. Fakat ben AYNI İŞYERİ SİCİL NUMARASINA GÖREVLENDİRİLMİŞ FARKLI TC KİMLİK NUAMRASINDAKİ 2. BİR UZMANI TESPİT EDEMİYORUM FORMÜLLE. Bunu nasıl sağlayabilirim?​
Ya da yazdığım kodu nasıl düzeltebilirim? Bunu sağlayabilirsem B sütunundaki işyeri sicil nuamrasına görevlendirilmiş her uzmanı aynı satırda tanımladığım sütunlarda (sırasıyla L, S, Z..) gösterebiliyor olurum. Böylece hatalı/eksik analiz yapma gibi bir durum hiç yaşamam.​

Bu sorularıma gelebilecek yanıtlar ile diğer analiz sayfalarını şekillendirebilirim sanırım.

Çektireceğim her zahmet için ayrı ayrı özür dilerim.

Keşke daha önce keşfetseymişim bu topluluğu. Herşey için ve varlığınız için teşekkür ederim.

Not: A
dminden istek nasıl yapıldığını bilmiyorum ama bu konunun ilk mesajını düzeltme şansım var mı? yada siz silebilir misiniz? Çok karışık yazmışım.

Ekli dosyalar

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 - Türkçe
11-01-2031
Acaba yardımcı olabilecek birileri var mı? 3 gündür bu sorunu aşamadım. Gönderdiğim excel formüllerle ağırlaştı biraz. Makrolu çözüme de açığım. Soruyu makro tarafında da yenileyeceğim.

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 - Türkçe
11-01-2031
Konuyla ilgili yardımcı olabilecek üstat varmı?

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 - Türkçe
11-01-2031
Kimsecikler yokmu gerçekten?

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 - Türkçe
11-01-2031
Saygıdeğer arkadaşlar. Kendim sordum kendim çözdüm gibi oldu ama sorun çözülmüştür.

Fakat, 6 sekme ve her sekmede 10 bin satır - 52 sütun çok kasıyor iyi denilebilecek seviyede bir bilgisayar kullanmama rağmen kasıyor. Özellikle dizi formüllerinde. Bu nedenle bir an önce makroya geçirmem lazım tüm formülleri. İlk fırsatta bu konuyu makro başlığıyla taşıyacağım herkese teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Dizi formüllerinden kurtulmak için YARDIMCI sütun kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece sorgulama formülleri biraz olsun rahatlayacaktır.

Burhan TAMA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2021 - Türkçe
11-01-2031
Hocam teşekkürler. Sorun çözüldü. Geç dönüş sağladığım için özür dilerim.