Çok Sütunda DÜŞEYARA!

by_ufuk

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-12-2027
Merhaba,
Eklediğim dosyada I3 ve I11 sütununda bulunan verileri A2:F4 aralığında aratmak istiyorum.

Forumda daha önceden yayınlanan Ali Bey'in hazırladığı "Çoklu Düşeyara" dosyasında ki "3 Sütunda Arama" örneğini inceledim ama bende ki dosyanın tek farkı iki koşullu değilde tek koşullu olması, forumda bununla ilgili örnekleri de aradım ancak istediğim cevabı bulamadım.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

bunu deneyiniz.
Kod:
=KAYDIR($A$1;(TOPLA.ÇARPIM((I3=$A$2:$F$4)*(SATIR($A$2:$A$4)))-1);(TOPLA.ÇARPIM((I3=$A$2:$F$4)*(SÜTUN($A$1:$F$1)))))

by_ufuk

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
19-12-2027
Öncelikle yardımınız için teşekkür ederim,dediğiniz gibi formül çalışıyor,ancak bende orjinal dosya ya bunu uyarlayamadım. Orjinal dosyayı ekliyorum size zahmet buna uygun olarak formülü nasıl yazağımı anlatabilir misiniz?

Genel Liste K2 hücresine E2 hücresinde bulunan değeri "1 - Firma" isimli dosyanın C sütunundaki değerlerde aramak istiyorum.

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba

bunu deneyiniz.
Kod:
=KAYDIR('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$1;(TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SATIR('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$A$38)))-1);(TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SÜTUN('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$1:$S$1)))+1))
not:
aradığınız verinin kaçıncı satır ve sütunda olduğunu görebilmek için aşağıdaki formülleri inceleyiniz.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SATIR('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$A$38)))
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SÜTUN('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$1:$S$1)))
Aradığınız veri bulunamadığında #BAŞV! hatası verecektir. Nedeni bulunan satır değerinden -1 çıkarıldığı için tablo dışına taşmasıdır.
bu hatayı almamak için tablo boyutunu değiştirebilir, başvuru hücresini değiştirebilir veya ehatalıysa fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

aşağıdaki linki inceleyiniz.
offset-kaydır fonksiyonu uygulaması

by_ufuk

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
19-12-2027
merhaba

bunu deneyiniz.
Kod:
=KAYDIR('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$1;(TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SATIR('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$A$38)))-1);(TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SÜTUN('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$1:$S$1)))+1))
not:
aradığınız verinin kaçıncı satır ve sütunda olduğunu görebilmek için aşağıdaki formülleri inceleyiniz.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SATIR('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$A$38)))
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((E2='[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$2:$S$38)*(SÜTUN('[1 - Firma.xls]TyRpr'!$A$1:$S$1)))
Aradığınız veri bulunamadığında #BAŞV! hatası verecektir. Nedeni bulunan satır değerinden -1 çıkarıldığı için tablo dışına taşmasıdır.
bu hatayı almamak için tablo boyutunu değiştirebilir, başvuru hücresini değiştirebilir veya ehatalıysa fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

aşağıdaki linki inceleyiniz.
offset-kaydır fonksiyonu uygulaması

Aynı formülü 500 satırlık başka bir excel'e daha kopyalıyorum ve $38 olan değerleri $500 ile değiştiriyorum ancak ilk formülü uyguladığım yerde alakasız bir sonuç çıkıyor diğer hücrelerin de bir kısmında doğru çıkıyor bir kısmı yanlış değerler veriyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2013-2016
16/04/2019
Gerçekten yararlı bilgiler emeği geçenlere teşekkürler.