Soru Çok Verili Grafik/Denkleme Göre Grafik Hk.

Excel Vers. ve Dili
excel 2013 ve türkçe
Merhabalar,

Aşağıda görülmekte olan grafik gibi bir grafik oluşturmak istiyorum. Grafikte X ve Y eksenlerinde ki değerler doğrusal değil görüldüğü üzere, örneğin sağ dikey eksende 5 ile 10 arasıyla 50 ile 100 arası bir değil, aynı şekilde yatay eksende öyle.

Konum eğrilerine göre (0,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4) kaç m3/s'de kaç kPa olduğunu öğreniyoruz. Sol taraf dP ile sağ taraf dP aynıdır.
Örneğin; 4 eğrisine baktığımızda 100 kPa'da 6,52 m3/s olduğunu görüyoruz.

Benim grafiğini oluşturmak istediğim değerler ise aşağıda ki gibi ;

Yine konumlar var, 2'ye kadar. Elimde de eğrileri doğrusal olarak çizmek için 2 farkı kesişim noktalarının değerleri var.
Q1'e karşılık dP1 ve Q2'ye karşılık dP2 değerleri var.

Yardımlarınız bekliyorum.
Teşekküler.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhabalar,

Aşağıda görülmekte olan grafik gibi bir grafik oluşturmak istiyorum. Grafikte X ve Y eksenlerinde ki değerler doğrusal değil görüldüğü üzere, örneğin sağ dikey eksende 5 ile 10 arasıyla 50 ile 100 arası bir değil, aynı şekilde yatay eksende öyle.

Konum eğrilerine göre (0,5 1 1,5 2 2,5 3 3,5 4) kaç m3/s'de kaç kPa olduğunu öğreniyoruz. Sol taraf dP ile sağ taraf dP aynıdır.
Örneğin; 4 eğrisine baktığımızda 100 kPa'da 6,52 m3/s olduğunu görüyoruz.

Benim grafiğini oluşturmak istediğim değerler ise aşağıda ki gibi ;

Yine konumlar var, 2'ye kadar. Elimde de eğrileri doğrusal olarak çizmek için 2 farkı kesişim noktalarının değerleri var.
Q1'e karşılık dP1 ve Q2'ye karşılık dP2 değerleri var.

Yardımlarınız bekliyorum.
Teşekküler.
Çok teknik bir konu olduğu için anlayabildiğim kadarıyla ekteki gibi bir çözüm hazırladım ama;

bir inceleyin bakalım, umarım iş görür.

Ekli dosyalar