Soru ÇOKEĞERSAY İle İlgili Problem

Excel Vers. ve Dili
Office Pro Plus 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-02-2023
Merhaba Arkadaşlar,

=ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;$A$1)

Formülden görüldüğü üzere bu şekilde birden fazla şarta dayalı sayma işlemi yapıyorum.

A1 hücresine yazdığım 4 farklı değişkene göre bana sayı veriyor fakat. Ben ayrıyeten A1 hücresine Genel yazarsam 4 farklı değişkenin toplamını vermesini istiyorum.

Yani A1'e Y yazarsam 10, C yazarsam 10, D yazarsam 10, Ü yazarsam 10 sayısını veriyor. Ama A1'e Genel yazarsam 40 sayısını vermesini istiyorum.

Kafam mı durdu yorumlayamıyorum bi türlü çözemedim bu sorunsalı.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Deneyiniz:

=EĞER(A1="Genel";ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"Y")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"C")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"D")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"Ü");ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Deneyiniz:

=EĞER(A1="Genel";ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"Y")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"C")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"D")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;"Ü");ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))
Çalışmadı Hocam

=ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$B$3;HAZİRAN!$G:$G;$A$1)

Siz daha iyi bilirsiniz sadece olayı anlatmak için biraz detaylandırayım.

Burda benim yaptığım Haziran I sütünü B3 ise ve Haziran G sütunu A1 ise say demek.

Burda 4 farklı değişkeni olan yer A1 sütunundaki değer. I sütunu sabit ŞART olarak kalıyor.

A1 olan hücreye A yazarsam 10, B yazarsam 10 şeklinde sonucu doğru alıyorum. Ama Genel yazarsam A1 hücresine 20 olarak toplamı vermesini istiyorum.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Verdiğim formülde bir hata olup olmadığını örnek dosya olmadığı için kontrol edemiyorum ama teknik olarak hata olmaması gerekiyor. Çünkü sizin formülünüzde sadece olması gereken değişiklikleri yaptım, özüne dokunmadım.

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Bakabildiniz mi acaba

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Eski formül dediğiniz formülde I sütununa göre saydırma yapıyorsunuz ama hem ilk mesajınızda hem de dosyanızda uyguladığınız benim formülümde U sütununa göre saydırmak istiyorsunuz! Bunda bir gariplik yok mu?

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Merhaba,
Alternatif olsun,
C4 hücresinde dener misiniz?
Kod:
=EĞER($A$1="Genel";BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(HAZİRAN!I$3:I$10000);ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$B$4;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Yusuf bey in formülünü çalıştırdım söylediği gibi kendi hatamdan dolayı çalıştıramamışım.

Aşağıdaki haliyle çalıştı sorunsuz olarak. HAZİRAN!I:I şartı formülde sabit kalması yerine ben onu C37 olarak değiştiriyorum fakat bu sefer formül çalışmıyor. Yani HAZİRAN!I:I yerine C37 hücresine ne yazarsam aşağıdaki formül serisinde onu baz almasını istiyorum.

C37 hücresinin içeriği : =BİRLEŞTİR("HAZİRAN"&DÜŞEYARA($B$1;$A$37:$B$67;2;0)) şeklinde bir formülle oluşturuyorum. Acaba hücre içeriği formül diyemi böyle yapıyor. Bazen HAZİRAN!I:I bazende HAZİRAN!K:K gibi birbirinden farklı sütunları saydırmak istediğimden dolayı C37 hücresine ne yazarsam aşağıdaki formülde ona göre çalışmasını istedim ama olmadı.

=EĞER($A$1="Genel";ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"A")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"B")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"C")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"D")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"E")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"F")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"G");ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))

Eski formül dediğiniz formülde I sütununa göre saydırma yapıyorsunuz ama hem ilk mesajınızda hem de dosyanızda uyguladığınız benim formülümde U sütununa göre saydırmak istiyorsunuz! Bunda bir gariplik yok mu?
Merhaba,
Alternatif olsun,
C4 hücresinde dener misiniz?
Kod:
=EĞER($A$1="Genel";BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(HAZİRAN!I$3:I$10000);ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$B$4;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Dolaylı formülünü araştırın.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Soru ilk haliyle farklı olmuş
ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))
Neden F2 hücresinde ay bilgisine göre sayma işlemi yapıyorsunuz,
ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;$A$1)
B sütunundaki kısa koda göre işlem yapılmayacak mıydı?

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Soru ilk haliyle farklı olmuş
ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$F$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))
Neden F2 hücresinde ay bilgisine göre sayma işlemi yapıyorsunuz,
ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!U:U;$B$12;HAZİRAN!$G:$G;$A$1)
B sütunundaki kısa koda göre işlem yapılmayacak mıydı?
Özel bilgiler içerdiğinden veriler değişmemiş haliyle dosyayı iletim hocam tarafınıza. Yusuf hocam siz online değilsinizdir diye iletmedim ama isterseniz sizede yollayabilirim

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Örnek dosyayı özel bilgi içermeyecek şekilde düzenleyin, buraya yükleyin.

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Örnek dosyayı özel bilgi içermeyecek şekilde düzenleyin, buraya yükleyin.
Hocam özelden attığım dosyaya bakarsanız 100lerce hücrede uzun formüller halinde şirket birim tanımları var. Benim onları değiştirmem saatlerimi alır özel bilgileri kaldırayım desem.

Şuanki haliyle kullanmaya devam edeyim artık. Çok teşekkür ederim diğer formülü çalıştırabilmiştim.

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
=EĞER($A$1="Genel";ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;E$2;HAZİRAN!$G:$G;"YHM")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;"RAMP")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;"HAREKAT")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;"KARGO")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;"ATÖLYE")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;"İDARİ MÜDÜRLÜK")+ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;"BAŞ MÜDÜRLÜK");ÇOKEĞERSAY(HAZİRAN!I:I;$E$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1))

Bu şekilde çak değişken var. Hepsi bu kadar mı?

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Farklı çözüm sunmak istedim ama inanın dosyanızla başa çıkamadım

Sadece sorunuza cevap vereyim HAZİRAN!I:I yerine DOLAYLI(C37) yazarak deneyin.
=ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);F$2;HAZİRAN!$G:$G;"YHM";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR")

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
çook teşekkür ederim çalıştı sağolasın

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
İyi çalışmalar.
Hocam birlikte yaptığımız formülün son hali aşağıdaki gibi.

=EĞER($A$1="Genel";ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);F$2;HAZİRAN!$G:$G;"A";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"B";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"C";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"D";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"E";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"F";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;"G";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR");ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$F$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1;HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR"))+EĞER($A$1="Genel";ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);G$2;HAZİRAN!$G:$G;"A";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;"B";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;"C";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;"D";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;"E";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;"F";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;"G";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR");ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$G$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1;HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR"))+EĞER($A$1="Genel";ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);H$2;HAZİRAN!$G:$G;"A";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;"B";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;"C";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;"D";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;"E";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;"F";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;"G";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR");ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$H$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1;HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR"))+EĞER($A$1="Genel";ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);I$2;HAZİRAN!$G:$G;"A";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;"B";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;"C";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;"D";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;"E";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;"F";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR")+ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;"G";HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR");ÇOKEĞERSAY(DOLAYLI(C37);$I$2;HAZİRAN!$G:$G;$A$1;HAZİRAN!$H:$H;"ÜSKÜDAR MEMUR"))

Bu şekilde sorunsuz şekilde net sayıları bulabilmekteyim. Fakat şöyle bir sorun oldu bu şekilde 344 hücrede kod var ve 1400 satır olan başka bir sayfada hesaplayarak sonucu veriyor. Dolaylı kodu sorunumu çözdü ama kasmalara sebebiyet verdi. Ortalam her hareketimde 30-40 saniye bekleme ve arada excelde donma yapıyor. Dolaylı kodunu kaldırırsam hızlanıyor ama bu sefer istediğimi yaptıramıyorum.

Dolaylı koduna alternatif kasmayacak başka bir kod örneği var mıdır derin bilgilerinize ihtiyacım var tekrardan

Mahir64

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013-Türkçe
Excel 2016-Türkçe
Kasmanın sebebi bence dolaylı formülü değil, dosyanızdaki tüm formüller.