ÇOKEĞERSAY'ı FORMÜLLÜ KOLONLARDA KULLANMA

Excel Vers. ve Dili
2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-10-2023
Merhabalar;

Daha önceden sağlıklı şekilde çalışan bir ÇOKEĞERSAY formülüm vardı. Ancak veri çektiği kolona düşeyara ile bir veri getirmek zorunda kaldım. Düşerara formülüde veri varsa getir, yoksa boş getir şekilde. Ancak Düşeyara yaptıktan sonra ÇOKEĞERSAY formülü düşeyarayı veri gibi algılamaya başladı.

Boş olan kolonları algılamaması için nasıl bir yol izleyebiliriz. Şimdiden teşekkür ederim.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Formüllerinizle beraber dosyanızın bir örneğini de paylaşır mısınız.
Harici paylaşım sitelerine yükleyip link verebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2019
07-10-2023
Merhabalar,

Altın üyelik için ödeme yaptım ancak daha onaylanmadı sanırım. :)

Dosyadaki verileri kişisel bilgiler içerdiği için silmek zorunda kaldım. Aslında formül konusunda da yardıma ihtiyacım var. Çok karışık bir yolla yaptım. Yaklaşık 100.000 satır olduğu için çok yavaş çalışıyor.

C kolona aşağıdaki gibi bir formüle ihtiyacım var.

A ve B kolonunun birleşiminden birden çok satır olabilir. Örnekteki gibi 3 adet var. E ve F kolonu boşken 3'de de uygun yazmasını istiyorum. Ancak her hangi 1 tanesinin E kolonu dolarsa, dolu olana DAVET GÖNDERİLDİ, diğerlerine uygun değil yazmasını istiyorum.

E ve F kolonunun ikisi de doluysa bu sefer GÖNDERİLDİ yazacak, diğerleri yine uygun değil de kalacak.

Umarım anlatabilmişimdir.

Olayı anlatmaya çalışayım. Bir linkteki kişiye A kolonuna göre davetiye göndereceğiz. Ancak listede aynı kişiden aynı koddan olabilir. Aynı kişiye 3-5 kez göndermemek için ilk gönderimden sonra diğerleri uygun değil statüsüne dönmesi gerekiyor.

NOT: Google Sheet üzerinde çalıştığı için makro olmaması gerekiyor.

Uygun formülünü aşağıdaki şekilde kurguladım.

C= kolonu EĞER(F2="X";"GÖNDERİLDİ";EĞER(VE((ÇOKEĞERSAY(A:A;A2;B:B;B2))>1;ETOPLA(H:H;H2;G:G)>0);"UYGUN DEĞİL";"UYGUN")

G kolonu =ÇOKEĞERSAY(A:A;A2;B:B;B2;F:F;F2)

H kolonu = =A2&B2

I kolonu = =ETOPLA(H:H;H2;G:G)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019
07-10-2023
Merhabalar,

Biraz acil ihtiyacım var. Yardımlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

100.000 satır için kullanılacak herhangi bir formül zaten yavaşlamaya sebep olacaktır. Çünkü A:A gibi tüm sütun kontrol ediliyor. Belki tablo düzenini değiştirmeniz daha sağlıklı sonuçlar üretmenizi sağlayabilir.