çoketopla ile bulunan sonucun alternatif formülleri

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
=ÇOKETOPLA($AK$16:$AK$1002;$AG$16:$AG$1002;J$12;$AH$16:$AH$1002;$F16;$AI$16:$AI$1002;$G16)

bu formülde AK16:AK1002 aralığındaki verilerden koşullara denk gelen bir veriyi bulmak isteniyo aslında ama topla.çarpım ve çoketopla ile bulabiliyorum fakat çok uzun bi dökümanda bu formüller dosya boyutunu artırıyo

geçmiş dönemlerdede buna benzer sorularım ve çözümler olmuştu ama excel 2013 kulanmaktayım haliyle bazı sorularımın çözümlerini yeni formüllerle bulunuşu varsa bunları öğrenmek istiyorum.
yukardaki formülün alternatiflerini yazabilirmiyiz.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
sayın bzace ilginiz için teşekkürler
evet dediğiniz gibi formüllerle şu ana kadar birçok şey halledildi geçen dönemde makro kullanırken bir sıkıntı yaşadım çok önemli bir dosyamı kaybettim yaklaşık 70000 satırlık tı çok uğraştım ama olması elbet benden kaynaklanan hata idi.
formül ile sonuçları bulunacak şeyleri ve formüllerin yalnızca bir hali değil alternatifleriyle arşivlerime almak öğrenmek istiyorum ve öğrenmeyede devam ederim inşallah.
2008 lerde sayın espiyonajl hocamın dizi formülleriyle benim soruma gönderdiği cevapları ezberleyerek kullanırdım şimdi uygulayabiliyorum mesela bu çok güzel birşey kendi adıma
birçok excel uygulamalı anlatım excel dosyası arşivimdedir hala ama yinede takıldığım formülünü hatırlayamadığım bocaladığım çalışmalar yüzlerce tekrar tekrar foruma soruyorum.
birçok formül olduğu için unuttuğum nasıl yapıldığını hatırlayamadığım konular olunca kendi arşivimdende bulmakta zorlanıyorum bazen tekrar foruma sorduğum oluyo bunlar için sayın hocalarımdan özür diliyorum. ama yapacak birşeyim kalmıyo tekrar sorumu foruma ekliyorum.