Coklu kontrol

Merhaba,

Makroda If ile Range("B5:B30") araliginin = "" olup olmadigini tek bir satirda nasil kontrol edebilirim.

Yani ben B5, B6 diye her birini kontrol etmek zorunda kaliyorum.

Eğer boş ise o sutun 5. satirdansonra sutunu gizliyorum. Gizlemeyi biliyorum ama bu tur bi kontrolu kisa yollu yapmayi bilmiyorum.
Dongu tavsiye edebilirsiniz ama dongu kullanamam cunku bu kontrolu sadece B sutunu icin degil; C, D, E, F, G hepsi icin yapicam. Yoksa her biri icin mi dongu kullanmaliyim?

Benim aklima tek gelen dongu oldugu icin belki daha guzel bir yolu vardir.

Tesekkurler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer B5:B30 aralığı tamamen boş ise gizlemekmi istiyorsunuz, yoksa sadece boş olan satırlarmı gizlenecek.

leventm' Alıntı:
Eğer B5:B30 aralığı tamamen boş ise gizlemekmi istiyorsunuz, yoksa sadece boş olan satırlarmı gizlenecek.
B5:B30 aralığı tamamen boş ise B sutununu gizlemek istiyorum, satirlari degil yani.

Aynilarini C, D, E... icinde yapmak istiyorum. Yani ornegin C5:C30 araligi gibi..

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn. etobus
Benimde siteden bulup kullandığım bir makro var. İşinize yarayabilir bir bakın isterseniz.

kombo' Alıntı:
Sn. etobus
Benimde siteden bulup kullandığım bir makro var. İşinize yarayabilir bir bakın isterseniz.
Merhaba bu guzel fakat ben kullanamam cunku burada toplama islemi yapiliyor. Benim listemin uzunlugu durumdan duruma farkli olacagi icin bu islemi yapamam. Yani toplayip kontrol gerceklestiremem.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Makroda If ile Range("B5:B30") araliginin = "" olup olmadigini tek bir satirda nasil kontrol edebilirim.
Ben size bunun cevabını vereyim. Sanırım geri kalanı siz çözeceksiniz.

B sütunu için

[vb:1:b80f16ded9]if worksheetfunction.counta(range("b5:b30"))=0 then columns("b:b").entirecolumn.hidden=true[/vb:1:b80f16ded9]

Not: range("b5:b30") aralık tanımlamasını aşağıdaki gibi yaparsanız, sütunu değişken yaparak döngü kurulabilir hale getirebilirsiniz. (x sütun değeri değişkendir)

[vb:1:b80f16ded9]range(cells(5,x),cells(30,x))[/vb:1:b80f16ded9]

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn etobus
Sn leventm sorunuza cevap vermiş ama yine alternatif olarak şunu söylemek isterim. Gönderdiğim dosya örnek bir dosya idi. Toplam almak şart değil. Sizin belirlediğiniz bir satırı adres verebilir sütunun boş olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için o sütunda BAĞ_DEĞ_SAY veya BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.