Soru Çoklu sütun değerlerine göre bir tabloyu sıralama

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
28-05-2024
Merhabalar,
Ziyaretçi olarak forumunuzu uzunca zamandır takip etmekte, faydalanmakta ve her geçen gün yeni bilgiler öğrenmekteyim.
Bilginin paylaşıldıkça bir değer ifade ederek anlam kazandığının en iyi örneklerinden birini sergiliyorsunuz. Sitenizde emeği geçen herkese şahsım adına çok teşekkür ederim.
Amatörce ve sadece meraklı olarak, uzunca zamandır üzerinde çalıştığım bir turnuva çizelgesi projesi mevcut. Bir noktaya geldim tıkandım. Çok araştırmama rağmen çözemedim. Şöyle ki ;
"1TurSonuçlar" sayfasında "B" sütununa 2 li gruplar halinde yazılmış olan oyuncuların, "D,E,H,I ve J" sütunlarına girilmiş müsabaka sonuçları girişi yapılmaktadır. Bu girişlerden sonra, "G" sütununa kazanan oyuncu için 2 puan, kaybeden oyuncu için ise 0 puan yazılıyor ve çekilen sayı baz alınarak, kazanan ve kaybeden oyuncunun "F" sütununda ortalaması hesaplanıyor. Farklı olarak "D" sütununda, hükmen galip "HG" yazan oyuncular için "F" Ort sütunu için 1,0000 atanıyor. Aynı şekilde "D" sütununda hükmen malup "HM" yazan oyuncular için de "F" Ort sütünu 0,0000 atanıyor.
Ne yapmaya çalıştığıma gelince ; "1TurSonuçlar" sayfasında sonuçlarını girmiş olduğum oyunculardan (girişi yapılmayanlar, değerleri sıfır olanlar hariç) 2 puan alan oyuncular sırası ile "F, H ve I" sütunlarındaki değerlerine göre kendi aralarında büyükten küçüğe doğru "1TurSiralama" sayfasında sıralanacaklar. Bu sıralamada, "D" sütununda hükmen galip (HG) yazan oyuncular, ortaya çıkacak yeni sıralamanın 1,0000 Ort oyuncuların altındaki sırada, 0,9999 ve altındaki ortalamalı oyuncuların ise üstündeki sırada yer almalılar.
2 puan almış oyuncuların bu şekilde sıralamaları yapıldıktan sonra, "1TurSonuçlar" sayfasında sonuçlarını girmiş olduğum oyunculardan (girişi yapılmayanlar, değerleri sıfır olanlar hariç) "0" puan alan yani mağlup oyuncular, aynı şekilde sırası ile "F, H ve I" sütunlarındaki değerlerine göre kendi aralarında büyükten küçüğe doğru "1TurSiralama" sayfasında 2 puan almış oyuncuların altından başlarak kendi aralarında sıralanacaklar. Bu sıralamada, "D" sütununda hükmen galip (HM) yazan oyuncular, ortaya çıkacak yeni sıralamanın en altında yer almalılar. VBA kodu olmadan, "sadece formüller ile" mümkün olabileceğini düşünüyorum.
Yani yapmak istediğimin özü, sırası ile "G, F, H ve I" sütunlarına göre "formüller ile" sıralama oluşturmaktır.
Umarım vermiş olduğum bilgiler yeterli olmuştur. Çalıştığım excel dosyası ektedir.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygı ve Sevgilerimle.
Örnek dosya

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28-05-2024
Oluşturmak istediğim formülün, daha iyi anlaşılması için elle kısa bir liste oluşturdum. "Sonuçlar" listesinde girilen değerlere göre, altındaki "sıralama"
dizisinde formülle sıralatmak istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar yok mu ?
Resim

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sayın takay;
Foruma hoş geldiniz
1 Tur sonuç sıralaması ile ilgili birşeyler yapdım.Doğru olduğundan tamda emin değilim, hata var ise yol gösterirseniz yardımcı olamaya çalışırım.Dosya link aşağıda bir bakınız.

https://www.dosyaupload.com/awvC

Son düzenleme:

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28-05-2024
Sayin çıtır;
Teşekkür ederim ilginize.
Yüklemiş olduğunuz dosyaya ulaşamıyorum. "Dosya kullanıcı tarafından kaldırıldı. " mesajı geliyor.
Bilginize..

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sayin çıtır;
Teşekkür ederim ilginize.
Yüklemiş olduğunuz dosyaya ulaşamıyorum. "Dosya kullanıcı tarafından kaldırıldı. " mesajı geliyor.
Bilginize..
Dönüş yapmadığınız için dosyayı kaldıdım.Yeniden yüklerim.Link yenilendi bakınız.

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28-05-2024
Sayin çıtır;
ekteki resim dosyasında elle bir sıralama oluşturdum. Bir kontrol ederseniz konunun daha iyi anlaşılacağına eminim.
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sayin çıtır;
ekteki resim dosyasında elle bir sıralama oluşturdum. Bir kontrol ederseniz konunun daha iyi anlaşılacağına eminim.
Teşekkür ederim.
# 3 nolu link deki dosyayı yeniledim.1.Tur sıralaması olmamış mı?Nasıl olması lazım ? Hangisi 1,2,3 örneklendirirseniz daha iyi anlarım.Dosyayı incelediniz mi?

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28-05-2024
Sayın takay;
#3 nolu iletideki dosyayı yeniledim.Sanırım oldu.İnceleyiniz.Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.[/QUOTE

Sayin çitir;
Evet, sıralama olmuş görünüyor. Sonuç tablosundan değerleri değiştirip deneme yaptıktan sonra size geri dönüş yapacağım.
ilginiz ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. iyi geceler.
Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Rica ederim.Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim.Sonuçu bekliyorum.İyi geçeler.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sayın takay;
Değerleri değiştirerek denediğinizde hatalı sonuç veriyor diyeceksiniz.Resim de gönderdiğiniz örneğide inçelediğimde konuyu anladım ve "3 nolu masajımdaki dosyayı yeniledim.Örneklerinize uygun sonuç üretiyor.Umarım bu dosyamı beğeneçeksiniz.

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28-05-2024
Sayın takay;
Değerleri değiştirerek denediğinizde hatalı sonuç veriyor diyeceksiniz.Resim de gönderdiğiniz örneğide inçelediğimde konuyu anladım ve "3 nolu masajımdaki dosyayı yeniledim.Örneklerinize uygun sonuç üretiyor.Umarım bu dosyamı beğeneçeksiniz.
Sayin çitir;
Göndermiş olduğunuz yeni dosyayı indirdim ve hemen kontrol ediyorum. Size bilgi vereceğim.
Teşekkür ederim, selamlar.

takay

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019-Türkçe
28-05-2024
Sayın çıtır;
Sıralama formülünüz tıkır tıkır çalışıyor. Sorunumuzu çözmeye yardımcı olduğunuz ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.
iyi günler dilerim, esenkalın.

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
22/12/2022
Sayın çıtır;
Sıralama formülünüz tıkır tıkır çalışıyor. Sorunumuzu çözmeye yardımcı olduğunuz ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.
iyi günler dilerim, esenkalın.
Sayın takay,
Bilgilendirme yaptığınız için teşekkür eder.İyi günler dilerim.